Karanlık dünyasını eğitim ile aydınlatıyor

Karanlık dünyasını eğitim ile aydınlatıyor
Karanlık dünyasını eğitim ile aydınlatıyor
- Osmaniye'de avlanırken arkadaşının tüfeğinden çıkan saçmalarla kaza sonucu yaralanarak 20 yıl önce görme yetisini kaybeden 37 yaşındaki Özdemir, karanlık dünyasını eğitim ile aydınlatıyor - Liseyi güçlükle tamamlayan Özdemir, Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünü bitirdikten sonra kazandığı Açık Öğretim Fakültesi İşletme Bölümü'nde 4'üncü sınıfta okuyor

OSMANİYE (AA) - ÜMİT KAHRIMAN - Osmaniye'de 20 yıl önce avlanırken arkadaşının tüfeğinden çıkan saçmalarla kaza sonucu yaralanarak görme yetisini kaybeden 37 yaşındaki Davut Özdemir, karanlık dünyasını eğitim ile aydınlatıyor.

Düziçi ilçesinin Akçakoyunlu köyünde oturan Özdemir, AA muhabirine, 17 yaşında lisede okuduğu dönemde ava gittiğini ve kaza sonucu gözlerini kaybettiğini anlattı.

Kazanın ardından eğitimini hiç aksatmadığını ancak liseyi güçlükle tamamladığını belirten Özdemir, azimle çalışarak girdiği üniversite sınavında, Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümünü kazandığını söyledi.

Öğretmen olmak istediğini, bu hedefe ulaşmak için engel tanımadığını aktaran Özdemir, şunları kaydetti:

"Eğitimi çok önemsiyorum. Gözlerimi kaybettikten sonra okumaya devam ettim. Liseyi güçlükle bitirdim. Üniversite sınavında başarılı olarak önce ön lisansı kazandım ve bitirdim. Ardından Açık Öğretim Fakültesi İşletme Bölümünü kazandım. Halen 4'üncü sınıf öğrencisiyim. Ben televizyondan, bilgisayardan dinleyerek, görme engelliler için tasarlanmış tablet ile not alarak derslerime çalıştım. Bu yıl inşallah işletme bölümünden mezun olacağım. Çocukları ve onların geleceğe iyi hazırlanmasını önemsiyorum. Bu sebeple hedefim öğretmen olmak, bunu başaracağıma inanıyorum ve bu hedefe ulaşmak için engel tanımıyorum. Öğrencilerle iç içe olmak, onlara ders anlatmak istiyorum. Okulda gördüklerimizi, öğretmen olarak öğrencilerime aktarmak arzusundayım. Ben gözleri görmeyenlerin de her şeyi başarabileceğini kanıtlayarak benimle aynı kaderi paylaşanlara örnek olmak istiyorum."

- "Baskül" ile aile bütçesine katkıda bulunuyorum

Özdemir,  hafta içi köyden Osmaniye kent merkezine geldiğini ve "baskül" ile insanları tartarak aile bütçesine katkıda bulunduğunu ifade etti.

Kendisiyle aynı kaderi paylaşanlara örnek olmak istediğini dile getiren Özdemir, "İlçede görmeyenlerin dışarıda gezebileceğine kimse inanmıyordu. Bir baston aldım ve dışarıya çıktım. Şimdi ilçede beni tanımayan yok. Haftada 5 gün il merkezine gelerek bir noktada bekliyor ve baskül ile insanları tartıyor, günlük 10 ile 30 lira arasında para kazanıyorum. Hem harçlığım çıkıyor hem de aileme destek veriyorum. Her işimi büyük ölçüde kendim yapıyorum. Kimseye muhtaç olmadan, yaşamımı devam ettirerek kendi ayaklarımın üzerinde durmaya çalışıyorum. Kendimle de gurur duyuyorum. Engellilerin de çalışmasını, eve hapis yaşamı sürmemesini istiyorum" şeklinde konuştu.

7 Ocak Engelliler Dernek Başkanı Muttalip Altun, görme engelli olmasına rağmen Özdemir'in kader arkadaşlarına örnek olduğunu vurguladı.

Altun, "Davut kardeşimizin gerek okuma azmi, gerekse engelli olduğu halde verdiği mücadele takdire şayandır. Onunla gurur duyuyoruz" dedi.