Meslektaşların 40 yıllık "tıraş" dayanışması

Meslektaşların 40 yıllık "tıraş" dayanışması
Meslektaşların 40 yıllık "tıraş" dayanışması
- Osmaniye'de uzun süre berberlikle uğraştıktan sonra emekli olan Mehmet Alibekiroğlu ve İrfan Kahraman, kalfalık dönemlerinden bu yana yaklaşık 40 yıldır birbirini tıraş ediyor - Berber Alibekiroğlu: - "Mesleğimiz bizim için bir anlamda dostluğumuzun bağı oldu. Birbirimizi tıraş etmemiz ölüme kadar devam edecek" - Berber Kahraman: "Emekli olmamıza rağmen birbirimizi tıraş etmemiz adeta alışkanlık haline geldi"

OSMANİYE (AA) - ÜMİT KAHRIMAN - Osmaniye'de çıraklık dönemlerinden tanışan ve uzun süre berberlik yaptıktan sonra  emekli olan Mehmet Alibekiroğlu ve İrfan Kahraman, yaklaşık 40 yıldır birbirini tıraş ediyor.

Kentte yıllarca berberlikle uğraştıktan sonra emekli olan 70 yaşındaki Mehmet Alibekiroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, meslektaşı İrfan Kahraman (55) ile yıllardır birbirlerini tıraş ettiklerini, 7 yıl önce emekli olduktan sonra da bu geleneği Kahraman'ın yerinde sürdürdüklerini söyledi.

Arkadaşıyla küçük yaşlarda berber dükkanında çalışmaya başladığını ve kalfalık yaptığını anlatan Alibekiroğlu, "Aynı iş yerinde arkadaşımla çırak ve kalfa olarak çalıştık. Usta olunca ikimiz de kendi iş yerimizi açtık" dedi.

Emekli olduktan sonra iş yerini kapattığını kaydeden Alibekiroğlu, Kahraman ile yaklaşık 40 yıldır birbirlerini tıraş ettiklerini anlattı.

Alibekiroğlu, gelenek haline gelen alışkanlıklarını şöyle anlattı:

"Emekli olmadan önce ben istediğimde arkadaşım iş yerime gelir hem o beni hem de ben onu tıraş ederdim. O çağırdığı zaman da ben onun iş yeri giderdim. Dostluğumuzu iş yerimize gidip tıraş yaparak pekiştirmeye devam ettik. Bu, emekli olduktan sonra da devam etti. Ayda en az bir kez bir araya gelerek birbirimizi tıraş ediyoruz. Mesleğimiz bizim için bir anlamda dostluğumuzun bağı oldu. Birbirimizi tıraş etmemiz ölüme kadar devam edecek." 

Emekli olmasına rağmen çalışmak zorunda olduğunu belirten İrfan Kahraman ise meslektaşıyla dostluğun güzel bir örneğini sergilediklerine inandığını kaydetti.

Alibekiroğlu ile tıraş için bir araya geldiklerinde eski günleri de yadettiklerini anlatan Kahraman, "Arkadaşımla yıllardır birbirimizi tıraş ediyoruz. Emekli olmamıza rağmen birbirimizi tıraş etmemiz adeta alışkanlık haline geldi. Meslektaşım ve arkadaşım Mehmet Alibekiroğlu ile hem birbirimizle hasret gideriyor hem de tıraş oluyoruz" diye konuştu.