Osmaniye Sağlık-Sen Şube Başkanı Çenet:

Osmaniye Sağlık-Sen Şube Başkanı Çenet:
Osmaniye Sağlık-Sen Şube Başkanı Çenet:
- "Bu yıl yapılacak toplu sözleşmede, yıpranma payları ve ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmasını istiyoruz"

OSMANİYE (AA) ? Osmaniye Sağlık-Sen Şube Başkanı Muhittin Çenet, sağlık çalışanları olarak toplu sözleşmede, yıpranma payları ve ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmasının istediklerini belirtti.

Çenet, Valilik girişinde yaptığı basın açıklamasında, son günlerde yaşanan terör olaylarını kınadığını belirtti.

Çenet, "Bu gün sadece taleplerimizi paylaşmak için değil, Suruç'ta sönen hayatları, kahpece pusularla şehit edilen askerlerimizi ve polislerimizi dualarla anmak, sağlık çalışanlarını kaçıracak, ambulanslara ve sağlık kurumlarına saldıracak kadar vahşileşen terör saldırılarını tel'in etmek için toplandık" dedi.

3 Ağustos 'da toplu sözleşme masasına oturacağını söyleyen Çenet, aileleriyle birlikte 10 milyondan fazla kişinin yüzünü güldürecek bir sonuçla masadan kalkmak istediklerini kaydetti.

2016-2017 yıllarını kapsayacak, memurların özlük hakları ve alacak oldukları maaşın talep edilecek yüzdelik dilimi ile ilgili 3. kez toplu sözleşme masasına oturulacağını aktaran Çenet, "Bizim sağlık çalışanları olarak en büyük eksikliğimiz, 2 ila 3 bin lira arasında maaş alan bir sağlık çalışanının ek ödemesi emekliliğe yansıtılmıyor. Sağlık-Sen olarak bu yıl toplu sözleşmede olmazsa olmaz talebimiz, yıpranma payları ve ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmasıdır" şeklinde konuştu.

Sağlık çalışanlarının, özlük haklarından dolayı emekli olmak istemediklerini aktaran Çenet, şunları kaydetti:

"Bu gün, 10 bin lira maaş alan bir hekimin emekli olduğu zaman alacağı ücret, 2 bin lirayı geçmiyor. Diğer birimlerde çalışan sağlıkçı arkadaşlarımızın da alacakları emekli maaşlar bin 200 ile bin 500 lira arasında değişiyor. Memur-Sen'in toplu sözleşmede 2016 yılı için yüzde 8+8, 2017 yılı için yüzde 7+7 zam talebi olacak. Taban aylığa da ekleme zam talebinde bulunulacak, refah payına da katılım payı istenecek ve enflasyon farkı da istenecek. Bu 4 zam talebimiz kabul edilir, ortak mutabakat metni sağlanırsa, Memur-Sen'in bu sene hükumetten istediği zam oranı yüzde 20'nin üzerine çıkmış olacak."