Osmaniye'de "Yalnız Değilsiniz Yanınızda Biz Varız Projesi"

Osmaniye'de "Yalnız Değilsiniz Yanınızda Biz Varız Projesi"
Osmaniye'de "Yalnız Değilsiniz Yanınızda Biz Varız Projesi"
- Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde kaymakamlık tarafından başlatılan "Yalnız Değilsiniz Yanınızda Biz Varız Projesi" kapsamında, yaşlılara evde bakım ve temizlik hizmeti veriliyor - Kadirli Kaymakamı Pamuk: - "Devletimizin şefkatini ve sıcak yüzünü en güzel şekilde insanlarımıza aktarıyoruz"

OSMANİYE (AA) - Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde ihtiyaç sahibi yaşlı ve kimsesizler kaymakamlık tarafından başlatılan "Yalnız Değilsiniz Yanınızda Biz Varız Projesi" ile hayata gülümsüyor.

Kadirli Kaymakamı Muhittin Pamuk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bünyesinde oluşturdukları 6 kişilik ekibin tespit edilen yaşlı ve bakıma muhtaç vatandaşlara devletin şefkatli elini uzattıklarını söyledi.

Ayda 2 defa yaşlı ve kimsesizlerin kapısını çalarak, kişisel temizliğin yanında ev temizliği ve yemeklerinin de yapıldığını ifade eden Pamuk, şunları söyledi:

'' Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü'nün kabul ettiği projeyle 70 aileye evde bakım ve temizlik hizmeti veriyoruz. Proje kapsamında ekiplerimiz, özellikle kimsesi olmayan, hasta ve yaşlıların kapısını çalarak evlerinde inceleme yapıyor. Daha sonra tespiti yapılan evlerde yaşlı kimsesizlerin perdesini takıyor, varsa kirli çamaşırlarını evde makine varsa yıkıyor, yoksa irtibat büromuzdaki çamaşırhaneye götürerek yıkayıp, ütülüyor teslim ediyor. Bu sayede, yaşlılarımızın bir evladı gibi çalışıp onların yanında oluyoruz. 70 ihtiyaç sahibine verdiğimiz hizmetle, devletimizin şefkatini ve sıcak yüzünü en güzel şekilde insanlarımıza aktarıyoruz."

Pamuk, temizlik için gelen ekiplerin, ayrıca yaşlılarla oturup sohbet ettiğini, onların derdini dinlediğini, varsa ihtiyaçlarını not aldıklarını belirtti.

Proje Koordinatörü Yusuf Dokuzoğlu ise projeyle, yaşlıların hem yalnız olmadıklarını hem de dertlerini ve sorunlarını çözen birilerinin olduğunu hissettireceklerini anlattı.

Projeden yararlanmak isteyen çok kişinin kendilerine müracaat ettiğini ve ekiplerin titizlikle yaşlıları evde ziyaret ederek ihtiyacı olanları tespit etmeye çalıştıklarını ifade eden Dokuzoğlu, "Büyüklerin hayır duasına ortak olabilmek için çaba gösteriyoruz. Yaşlı ve kimsesizlerin yüzünün güldüğünü görmek bizleri mutlu ediyor. Proje sayesinde, yaşlılarımız kalan ömürlerini daha sağlıklı ve güzel bir ortamda sürdürecek. Bu kapsamda projemize hayat veren kaymakamımıza ve ekipte görev alan arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

Bağ Mahallesi'nde yaşayan 77 yaşındaki Medine Cinkara da devletin kapısını çalmasının kendisini mutlu ettiğini anlatarak, "7 çocuğum var, işleri gereği yanımda bulunamıyorlar. Bu hizmet sayesinde ev temizliğimiz yapılıyor. Artık yalnız olmadığımı hissediyorum. Böyle hizmetin her zaman olmasını istiyorum. Devletimizden Allah razı olsun" ifadelerini kullandı.

Projede görevli Meryem Özkale ise evlerine gittikleri yaşlılarla aynı zamanda sohbet ederek, bir evlat gibi yaklaştıklarını kaydetti.