Ramazana imece usulü hazırlık

Ramazana imece usulü hazırlık
Ramazana imece usulü hazırlık
- Osmaniye'de kadınlar, Çukurova'da ramazan sofralarının vazgeçilmezi içli köfte, mantı ve yufka ekmeğini imece usulü hazırlıyor

OSMANİYE (AA) -  Ramazan sofralarını lezzetlendirmek için Çukurova yemek kültürünün vazgeçilmezleri içli köfte, mantı ve yufka ekmek , kadınlar tarafından imece usulü hazırlanıyor.

Ev kadını Bahar Biçici, AA muhabirine, bu yıl da ramazan sofralarını süsleyecek yöresel yemekleri hazırlamaya başladıklarını söyledi.

Biçici, "Her gün bir araya gelerek imece usulü köfte ve mantı hazırlıyoruz. Bunları buzdolabında muhafaza ederek, ramazanda tüketiyoruz, misafirlerimize ikram ediyoruz. Mantı ve içli köfte yapımı zahmetli. Özellikle mantının hazırlanması, imece usulü yapılmasına rağmen saatlerce sürüyor. Fakat her yıl bu işi yaptığımız için alıştık" diye konuştu.

Durdane Karaman da günde yaklaşık 600 içli köfte hazırladıklarını belirterek, "Ramazan yaklaşınca mahallede her gün bir komşumuza içli köfte ve mantı hazırlıyor, yufka ekmek yapıyoruz. Bunlar, ramazanda sofralarımızda eksik olmaz. Bu nedenle 5-6 komşu bir araya gelerek imece usulü ramazana hazırlık yapıyoruz. Zahmetli olmasına rağmen ramazan sofralarımıza bunlar zenginlik katıyor" dedi.


  ETİKETLER:

  Ramazan

  ,

  Yemek

  ,

  komşu

  ,

  ekmek

  ,

  osmaniye