"Rüzgar türbinleri çevreye de katkı sağlıyor"

"Rüzgar türbinleri çevreye de katkı sağlıyor"
"Rüzgar türbinleri çevreye de katkı sağlıyor"
- Zorlu Enerji Genel Müdür Yardımcısı Özdemir: - "Bir rüzgar türbini yılda ortalama 8 milyar kilovatsaat enerji üretir, 5 bin ton civarı karbon salımını azaltır. Bir kayın ağacının yılda ortalama 20 kilogram karbon azalttığını ölçü alırsak, bir rüzgar türbini yılda 250 kayın ağacı kadar çevreye katkı sağlar"

OSMANİYE (AA) - AHMET ERKAN YİĞİTSÖZLÜ - Yılda ortalama 8 milyar kilovat saat enerji üreten bir rüzgar türbininin, 5 bin ton civarı karbon salımını azalttığı, 250 kayın ağacı kadar çevreye katkı sağladığı bildirildi.

Zorlu Enerji Genel Müdür Yardımcısı Yağmur Özdemir, AA muhabirine, rüzgar türbinlerinin diğer enerji santrallerine göre düşük maliyetli, çevreye zararsız enerji kaynağı olması dolayısıyla dünyada ve Türkiye 'de kullanımının son yıllarda hızlı yaygınlaştığını söyledi.

Rüzgar türbinlerinin çevreye olumsuz etkisinin diğer enerji santrallerine göre yok denecek kadar az olduğuna dikkati çeken Özdemir, "Bir rüzgar türbini yılda ortalama 8 milyar kilovatsaat enerji üretir, 5 bin ton civarı karbon salımı azaltır. Bir kayın ağacının yılda ortalama 20 kilogram karbon azalttığını ölçü alırsak, bir rüzgar türbini yılda 250 kayın ağacı kadar çevreye katkı sağlar" dedi.

Bir rüzgar türbini maliyetinin jeneratör gücü ile rotor çapı ve kule yüksekliğine göre değiştiğini, 1 megavat rüzgar enerjisi için 750 ile 1 milyon avro yatırım yapılması gerektiğini ifade eden Özdemir, rüzgar santralinin faydalı ve ömrünün 20-25 yıl olduğunu belirtti.

Türkiye'nin rüzgar enerji potansiyelinin 48 bin megavat olduğunu belirten Özdemir, şunları kaydetti:

"Rüzgar kaynakları açısından Türkiye oldukça varlıklı, diğer yandan yenilenebilir enerji, fosil yakıtlara göre maliyeti oldukça düşük. Bugün Türkiye'de rüzgardan ürettiğimiz enerji, ülkenin toplam kurulu gücünün yaklaşık yüzde 5'ine, yani 3 bin megavata ulaştı. Türkiye'de rüzgar enerjisi kurulu gücü, alım garantilerinin görece düşüklüğüne rağmen son 10 yılda düzenli büyüyor. 2023 hedefleri kapsamında rüzgar kurulu gücünün 20 megavata çıkarılması hedefleniyor. Rüzgarın, 21. yüzyılın kalanında kullanacağımız elektriğin üretilmesinde kilit rol oynaması öngörülürken, yenilenebilir enerjinin elektrik üretiminde arz güvenliğini sağlamak için ülkemizin temel öncelikleri arasında yer alması gerekiyor."

Rüzgar enerji santrallerinin kurulduğu bölgelerde olumlu çevresel etkiler da göründüğünü anlatan Özdemir, "Rüzgar türbinine giden yollara asfalt dökmemeye özen gösteriyor, türbin civarını planlı ağaçlandırıyoruz. Ayrıca rüzgar santrali yatırımlarının yer seçiminde kuş göçü, kuş alanlarının değerlendirilmesi en önemli duyarlılık konularından birini teşkil ediyor. Mesela, Osmaniye Gökçedağ Rüzgar Santrali, Anadolu 'nun Avrupa ile Afrika arasındaki önemli kuş göç yollarının yakınında bulunuyor. Burada yaptığımız kuş izleme çalışması sonucu, doğal hayatın korunması amacıyla Türkiye'nin ilk kuş izleme radarı kuruldu. Gökçedağ Rüzgar Enerjisi Santrali, sera gazı azaltımı ve kalkınmaya katkısıyla 'Gold Standard' unvanına sahip" diye konuştu.

- Gökçedağ Rüzgar Enerjisi Santrali

Osmaniye'nin Bahçe ilçesinde 135 megavat kurulu güce sahip Gökçedağ Rüzgar Enerji Santrali'nde 2,5 megavat kapasiteli 54 rüzgar türbini bulunuyor.

Türbinlerden her birinin kule yüksekliği 85 metre, ağırlığı 356 ton.  2,5 megavatlık her bir türbinin pervane çapı 100 metre, 50 metre, her bir kanat ağırlığı 9 ton, pervane ağırlığı 27 ton, dönen kısımların toplam ağırlığı ise 50 tona ulaşıyor.

Bir rüzgar türbini saatte 3 ila 25 kilometre esen rüzgarda çalışıyor. Bu rakamların altında ve üstündeki rüzgar şiddetinde sistem kendini otomatik durduruyor. Rüzgar türbini dakikada en az 5, en fazla 15 devir dönüyor. Pervane, bir tur döndüğünde rotorun içindeki hız dönüştürücüler aracılığıyla en küçük dişlinin hızı 117 tura ulaşıyor.

Santraldeki bir rüzgar türbini düzenli ve ideal hızda esen rüzgarda 2 bin 500 kilovat saat elektrik üretiyor. Bir türbin, yaklaşık 10 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak elektrik üretebiliyor.