Savaş Türkmen kardeşlere engel olamadı

Savaş Türkmen kardeşlere engel olamadı
Savaş Türkmen kardeşlere engel olamadı
- Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Osmaniye'deki Suriyeli Türkmenlerin kaldığı çadır kente sığınan ailenin 3 kızı da üniversite eğitimine devam etme olanağı buldu - Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Elisar Hacıibrahim: - "İstediğim okulu okumak burada nasip oldu" - Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencisi Emine Hacıibrahim: - "Ailemiz çok büyük fedakarlıklara katlanarak bizleri okutuyorlar" - Niğde Üniversitesi İktisat Bölümü öğrencisi Nur Hacıibrahim: - "AFAD'ın bize sağladığı imkanları unutmamız mümkün değil"

OSMANİYE (AA) - AHMET ERKAN YİĞİTSÖZLÜ - Suriye'deki iç savaştan kaçarak Osmaniye'de Türkmenlerin kaldığı çadır kente gelen Hacıibrahim ailesinin 3 kızı girdikleri sınavlarda başarılı olarak yarım kalan eğitimlerine Türkiye'deki üniversitelerde devam hakkı kazandı.

Bayırbucak bölgesinden 3 yıl önce kaçarak Türkiye'ye sığınan 6 kişilik Hacıibrahim ailesi, Osmaniye'de Türkmenlerin kaldığı çadır kentteki bir çadırda yaşamlarını sürdürüyor.

Çadır kentteki AFAD Okulu'nda gönüllü matematik öğretmenliği yapan anne Neda Fakı Hacıibrahim, AA muhabirine, ailecek eğitime çok önem verdiklerini belirterek, 3 kızının da bir göz çadırda ders çalışarak başarılı olduklarını ve üniversiteye yerleştiklerini söyledi.

Kızları 21 yaşındaki Elisar'ın Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi, 23 yaşındaki Emine'nin Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümünde, 25 yaşındaki Nur'un ise Niğde Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünde eğitim gördüğünü belirten Hacıibrahim, "Kızlarımın eğitimi için her fedakarlığı gösterdim. Onlar da yaz kış demeden bir çadırın içerisinde azmederek başarılı oldular. Onlarla gurur duyuyorum" diye konuştu. 

Hacıibrahim, kendisinin de Suriye'de Lazkiye kentinde üniversitede matematik öğretmenliğini kazandığını ancak 3. sınıftayken ülkede iç savaş çıktığını anlatarak, AFAD yetkililerinin aldığı eğitimi göz önüne alarak çadır kentteki okulda öğretmenlik yapma imkanı verdiğini söyledi.

Suriye'de oto-elektrik dükkanı olan baba Salih Hacıibrahim de üç kızının üniversite okutmanın mutluluğunu yaşadığını ifade etti.

Kadirli ilçesinde bir dükkanda haftalık 200 liraya çalışan Hacıibrahim, şunları belirtti:

"Kazandığımın tek lirasına dokunmadan kızlarıma gönderiyorum. Biz de bu kampta devlet bize ne veriyorsa onunla geçiniyoruz. Bu şartlarda bir çocuk okutmak zorken biz üç çocuk birden okutuyoruz. Bir de 5 yaşında oğlum var o bizimle kalıyor. Bize barınma, kızlarıma eğitim imkanı sağlayan Türk devletine teşekkür ediyorum. İnşallah bir gün biz de vefa borcumuzu öderiz." 

- Tıp okuma hayali Türkiye'de gerçek oldu

Yabancı uyruklu öğrencilere yönelik sınavda başarılı olarak Harran Üniversitesi Tıp Fakültesini kazanan Elisar da "Suriye'de fen lisesinden mezun olmuştum. Savaş nedeniyle eğitimim yarım kaldı. İstediğim okulu okumak burada nasip oldu" dedi.

En büyük hayalinin doktor olarak insanlara yardım etmek olduğunu ifade eden Elisar, şöyle konuştu:

"Yabancı uyruklu yaklaşık 20 bin öğrencinin katıldığı sınavda 97 puan alarak üniversiteye yerleştim. Aileme yakın olmak için Şanlıurfa'da eğitim görmeyi tercih ettim. Okulum çok zor ve masraflı. Zor şartlarda yaşamlarını sürdüren aileme yük olduğum için çok üzülüyorum, onlar ellerinden geldiğini yaparak bana para göndermeye çalışıyor ama gelen parayla kitaplarımın tamamını almam mümkün değil. Arkadaşlarım ve hocalarımın yardımıyla okuyorum. Bu zor günler elbette geçecek. Bize vatanlarını, okullarını açan Türk halkı ve idarecilerine minnettarım. Allah onlardan razı olsun."

- "Ailem fedakarlık yapıyor"

Lazkiye kentinde fizik öğretmenliği bölümünde okurken Türkiye'ye gelmek zorunda kalan Emine de Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümünde eğitimine devam ediyor.

Çukurova Üniversitesinde iki yıl Türkçe eğitimi alan Emine, "Annem ve babamın bizim eğitim almamızda sağladığı imkanlar çok önemli. Ailemiz çok büyük fedakarlıklara katlanarak bizleri okutuyorlar. İnşallah biz de okulumuzu tamamlar iş bulur ve onlara yardımcı oluruz" diye konuştu.

Suriye'de ziraat fakültesi 2. sınıf öğrencisiyken okulunu bırakmak zorunda kalan Nur ise Niğde Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünde eğitim görüyor.

 Ankara Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Dil Araştırma ve Uygulama Merkezi (TÖMER) tarafından verilen dil eğitimini aldıktan sonra Suriyeli öğrencilere tanınan kontenjandan üniversite girmeye hak kazanan Nur, şu değerlendirmede bulundu:

"Üç kız kardeş zor şartlar altında çalışarak başarılı olduk. Burada AFAD'ın bize sağladığı imkanları unutmamız mümkün değil. Eğitim almamız için servisle bizleri kursa gönderdiler. Defter kitap kalem her ihtiyacımızı karşıladılar. Niğde'de Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun yurdunda kalıyorum. Okul ve arkadaş ortamımız çok güzel. Tek hedefim okulumu bitirmek ve ailemi bu şartlardan kurtarmak."