Suriye'de öğretmendi, Türkiye'de kebapçılık yapıyor

Suriye'de öğretmendi, Türkiye'de kebapçılık yapıyor
Suriye'de öğretmendi, Türkiye'de kebapçılık yapıyor
- Ülkesindeki iç savaştan kaçarak Osmaniye'nin Kadirli ilçesine gelen Suriyeli öğretmen, kebapçılık yaparak ailesinin geçimini sağlıyor - Suriyeli öğretmen Ali: -"Suriye'de Arapça öğretmenliği yapıyordum. İç savaştan dolayı çok sevdiğim öğretmenlik mesleğimi bırakmak zorunda kaldım. Geçimimizi sağlamak için kebapçılık yapıyorum"

OSMANİYE (AA) - MENDERES ÖZAT - Ülkesindeki iç savaştan kaçarak Osmaniye'nin Kadirli ilçesine gelen Suriyeli öğretmen Muhammed Ali, kebapçılık yaparak ailesinin geçimini sağlıyor.  

Suriye'nin İdlib kentinden gelen 26 yaşındaki Muhammed Ali, AA muhabirine, ülkesindeki savaş nedeniyle 2 yıl önce çok sevdiği öğretmenlik mesleğini bırakarak Türkiye'ye sığınmak zorunda kaldığını söyledi.

Kendisi gibi öğretmen olan eşi, 2 çocuğu ve annesiyle geldiği Kadirli'de, tarım işçiliğinin ardından kebapçılık yapmaya başladığını anlatan Ali, şöyle devam etti:

"Suriye'de Arapça öğretmenliği yapıyordum. İç savaştan dolayı çok sevdiğim öğretmenlik mesleğimi bırakmak zorunda kaldım. Ailemle Kadirli'ye geldik. Babam ve kardeşlerim, Suriye'de kaldı. Geçimimizi sağlamak için kebapçılık yapıyorum."

Kendilerine evlerini açan Türk halkına teşekkür eden Ali, en büyük hayalim, savaşın sona ermesiyle ülkesine dönüp öğretmenlik mesleğini sürdürmek olduğunu ifade etti.

Canlarını kurtardıkları için şanslı olduklarını anlatan Ali, "İki yıldır buradayız. Suriye'de iken eşim İngilizce öğretmenliği yapıyordu. Şimdi eşim ev hanımı. Bize kucak açan Kadirlilere ve işveren patronuma teşekkür ediyorum, inşallah bu kanlı savaş bitecek" diye konuştu.

-"İnşallah, tekrar memleketine giderek öğretmenlik mesleğini yapar"

İş yeri sahibi Şahin Avcı ise bir arkadaşının tavsiyesiyle yanında çalıştırdığı Muhammed Ali'nin kısa sürede kebapçılığı öğrendiğini belirterek çalışmasından çok memnun olduğunu belirtti.

Asıl mesleği öğretmenlik olan Ali'nin ailesinin geçimini sağlamak için çalışması gerektiğini anlatan Avcı, şunları kaydetti:

"Ülkesindeki savaş nedeniyle hicret etmek zorunda kalan Ali ve ailesine sahip çıkmak bizim görevimiz. İnşallah savaş biter, tekrar memleketine giderek öğretmenlik mesleğini en güzel şekilde yapar. Bizler Ensar onlar muhacir. Ev sahibi olarak onlara gereken hoşgörüyü gösteriyoruz. Onlara her zaman kapımız açık."