Suriyeli gençlerden "19 Mayıs" programı

Suriyeli gençlerden "19 Mayıs" programı
Suriyeli gençlerden "19 Mayıs" programı
- Osmaniye'deki konaklama tesislerinde eğitim gören Suriyeli lise öğrencileri, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle program düzenledi - İşaret diliyle şarkı ve Türkmen Marşı'nı söyleyen öğrenciler, Metehan'dan Atatürk'e 10 Türk büyüğünün hayatından kesitlerin anlatıldığı oratoryoyu sahneledi

OSMANİYE (AA) - Osmaniye'deki konaklama tesislerinde eğitim gören Suriyeli lise öğrencileri, 19 Mayıs Atatürk 'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle program düzenledi.

Kızılay tarafından kurulan konteyner salonda düzenlenen programda Suriyeli lise öğrencileri " Hayat bayram olsa" şarkısını ve Türkmen Marşı'nı işaret diliyle seslendirdi. Programda, Metehan'dan Atatürk'e 10 Türk büyüğünün hayatından kesitlerin anlatıldığı oratoryo sahnelendi.

Türk ve Suriyeli öğretmenler tarafından hazırlanan program, öğrencilerin Atatürk'ün "Yurtta sulh, dünyada sulh" sözünün yer aldığı Türkçe ve Arapça pankartı açmasıyla sona erdi.

Programı hazırlayan öğretmenlerden Zahide Seydioğulları, AA muhabirine yaptığı açıklamada, programa 10 gün önce hazırlanmaya başladıklarını belirterek, "Suriyeli öğrencilerimiz çok başarılılar, Türkiye 'yi ve Türkler'i çok seviyorlar. Türk büyükleri ile ilgili program yaptık, Atilla'dan Oğuz'a, Fatih Sultan Mehmet'ten Atatürk'e Türk büyüklerini öğrenmiş oldular. Ne söylesek yapıyorlar ve başarıyorlar" dedi.

Öğrencilerden Murtaza Ahmet de "Bugün, Atatürk'ün bize armağanı olan 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı. Bize verilen eğitimden ve öğretmenlerimizden memnunuz. Bizimle çok güzel ilgileniyorlar. Biz de onların söylediklerini yapmaya çalışıyoruz. Hepsine teşekkür ediyorum" diye konuştu.