Suriyeli öğrencilerden Çanakkale ziyareti

Suriyeli öğrencilerden Çanakkale ziyareti
Suriyeli öğrencilerden Çanakkale ziyareti
- Osmaniye'deki Cevdetiye Geçici Eğitim Merkezi'nde eğitim gören 18 Suriyeli öğrenci Çanakkale Şehitliği'ni ziyaret etti

OSMANİYE (AA) - Suriyeli sığınmacıların barındığı Osmaniye'deki Cevdetiye Geçici Eğitim Merkezi'nde eğitim gören Suriyeli 18 lise öğrencisi Çanakkale gezisi yaptı.

Osmaniye Valiliği ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından organize edilen geziye Cevdetiye Geçici Eğitim Merkezi 10. sınıfta eğitim gören 18 Suriyeli öğrenci ile 2 Suriyeli öğretmen katıldı.

Cevdetiye Geçici Eğitim Merkezi Öğretmeni Zahide Seydeoğulları AA muhabirine, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Çanakkale Şehitlerini Anma Günü nedeniyle Suriyeli öğrencileri ödüllendirmek için Çanakkale gezisini düzenlediklerini söyledi.

Çanakkale gezisinin 3 gün sürdüğünü aktaran Seydeoğulları, şunları söyledi:

"Çanakkale gezimizde, 57. Piyade Alayı Şehitliği, Conkbayırı Kitabeleri, Anzak Koyu, Kireçtepe Şehitliği, Seddülbahir Kalesi Şehitliği, İlk Şehitler Anıtı, Ertuğrul Tabyası ve Çanakkale Şehitler Abidesini ziyaret ettik, ayrıca yol güzergahında bulunan Konya ve Bursa'nın tarihi ve turistik yerlerini de gezme fırsatımız oldu. Öğrencilerimiz geziden oldukça etkilenmiş olarak döndüler. Gezimize destek veren Osmaniye Valiliği ve AFAD'a teşekkür ediyoruz." 

Öğrencilerden Ruba Usullu da (16), "Bizim eğitimimiz için her türlü fedakarlıktan kaçınmayan öğretmenlerimiz sayesinde geleceğe hazırlanıyoruz. Çanakkale'deki şehitliklerden çok etkilendik. Suriyeli şehitlere ait mezarları görmemiz bizi duygulandırdı. Bu geziyi düzenleyen herkese şükranlarımı sunuyorum" diye konuştu.