Toroslar'daki abanoz ve pelesenkten tespih yapıyor

Toroslar'daki abanoz ve pelesenkten tespih yapıyor
Toroslar'daki abanoz ve pelesenkten tespih yapıyor
- Osmaniye'de tespih ustası Suat Tarımcı, Toroslar'da yetişen abanoz ve pelesenkten birbirinden farklı tespihler yapıyor - Tarımcı: - "Bir günde en fazla 10 adet 33'lük tespih üretebiliyorum"

OSMANİYE (AA) - MENDERES ÖZAT - Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde tespih ustası Suat Tarımcı, 30 yıl önce amcasının önerisiyle başladığı zanaatını, Toroslar'da yetişen abanoz ve pelesenk ağaçlarını işleyerek sürdürüyor.

Kızyusuflu köyünde yaşayan 56 yaşındaki Tarımcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, önceden çiftçilikte geçimini sağlayamaya çalıştığını belirterek,  emekli polis memuru olan ve bir süre önce hayatını kaybeden amcası Veli Tarımcı'nın önerisiyle 30 yıl önce tespih yapmayı öğrendiğini söyledi.

İlk zamanlar çiftçiliğin yanında hobi olarak bu işe başladığını anlatan Tarımcı, "Sonraları tespihçilik mesleğim oldu. Evimin geçimini bu tespih yaparak sağladığım gibi 2'si üniversite, 4'ü lise mezunu olan çocuklarımı da tesbih yaparak kazandığım parayla okuttum" diye konuştu.

Zamanla kendini geliştirerek tespih yapımında ustalaştığını anlatan Tarımcı, ürettiği tespihlerin kalitesinin duyulmasıyla önce yurtiçinden, son yıllarda da yurtdışından tespih siparişi aldığını söyledi.

Her türlü ağaçtan tespih yapıldığını belirten Tarımcı, "Tespihin ağacının kaliteli olması çok önemli, benim tespihlerimin hammadesi, Torosların uzantısı Aladağlar'da yetişen abanoz, pelesenk gibi ağaçlar. Gül ve zeytin ağaçlarından da yaptığım tespihler çok beğeniliyor. Bir günde en fazla 10 adet 33'lük tespih üretebiliyorum" diye konuştu.

Tarımcı, tespihlerinin fiyatının kalitesine ve işçiliğine göre 20-100 lira arasında değiştiğini dile getirdi.

Atölyeye dönüştürdüğü evinin bir odasında tespih üretmeye devam eden Tarımcı, şunları kaydetti:

"Kaliteli tespih üretmek, incelik ve dikkat isteyen zor bir iş. Ağaç gövdelerini toplayıp onları işleyerek şekil veriyorum. Tanelerin delinmesi, ipe dizilmesi ve parlatma işlerinde çocuklarım yardımcı oluyor. Aldığım siparişleri zamanında teslim etmeye çok önem veriyorum. Tespihlerimin beğenilmesi ve uzak diyarlardan talep gelmesi, işime olan sorumluluğumu arttırıyor."

Tarımcı, yıllar önce Suudi Arabistan'a tespih gönderdiğini ve aynısını yapması için talep geldiğini belirterek, bunun, meslek hayatında unutamadığı anlardan biri olduğunu söyledi.


  ETİKETLER:

  Hobi

  ,

  emekli

  ,

  lira

  ,

  ,

  Uzak

  ,

  osmaniye