Yaşar Kemal, "İnce Memed" anıtı başında anıldı

Yaşar Kemal, "İnce Memed" anıtı başında anıldı
Yaşar Kemal, "İnce Memed" anıtı başında anıldı
- Geçen hafta hayatını kaybeden usta yazar Yaşar Kemal, Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde yazdığı ilk romanının kahramanı İnce Memed anıtı başında anıldı - Belediye Başkanı Tarhan: "Yaşar Kemal'in adını Kadirli'de yaşatacağız. Belediye olarak bu anlamda adını bir cadde veya parka vereceğiz"

OSMANİYE (AA) - Geçen hafta hayatını kaybeden usta yazar Yaşar Kemal, Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde yazdığı ilk romanının kahramanı İnce Memed heykeli başında düzenlenen program ile anıldı.

Kadirli Belediyesi ile Kadirli Eğitim ve Kültür Vakfı Şubesi tarafından Harkaçtığı Köyü Eğitim ve Kültür Müzesi bahçesinde düzenlenen anma programı, Kur'an okunması ve dua edilmesi ile başladı.

Belediye Başkanı Ömer Tarhan, Kadirli'nin her tarafının Yaşar Kemal'in anıları ile dolu olduğunu belirterek, bu topraklarda yaşamını anlatan film çekilmesi gerektiğini söyledi.

Ünlü Yazar'ın Türkiye için önemli bir değer olduğunu ifade eden Tarhan, "Yaşar Kemal'in adını Kadirli'de yaşatacağız. Belediye olarak bu anlamda adını bir cadde veya parka vereceğiz. Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun" dedi.

Kadirli Eğitim ve Kültür Vakfı Kadirli Şubesi Başkanı İbrahim Boysal ise, Kemal'in ilk romanı İnce Memed'i Harkaçtığı Köyü'nde yaşayan üvey kardeşi Recep'in yanına geldiği zamanlarda büyüklerden dinleyerek yazdığını söyledi.

Yaşar Kemal'in akrabalarından Fatma Songül (82) de, Kemal'in çok iyi bir insan olduğunu belirterek, "Türkiye'nin ve dünyanın başı sağ olsun" dedi.

Akciğer enfeksiyonu ve kalp ritm bozukluğu sebebiyle 14 Ocak'ta İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırılan ve yoğun bakım servisinde tedavi altına alınan Yaşar Kemal, 28 Şubatta yaşamını yitirmişti.