Vecdi Gönül'den askerlik açıklaması

Vecdi Gönül'den askerlik açıklaması
Vecdi Gönül'den askerlik açıklaması
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, askerliğin yapılış şeklinin pek çok değişik düzenlemeyle yürütüldüğünü belirterek, "Bunun daha basitleştirilmesi, daha hizmete yönelik hale getirilmesi yönünde bazı çalışmalar var. Bu çalışmalar henüz neticelenmiş değil" dedi.

 

Yüksel BALCI


Bakan Vecdi Gönül, 12'nci Bayındır Çicek Festivali'nin açılışını yapmak üzere İzmir'e geldi. Gönül'ü Bayındır Kaymakamı Alaattin Aktaş, Ödemiş Kaymakamı Abdurrahman Koçoğlu, Tire Kaymakamı Cezmi Türk, Bayındır Belediye Başkanı Mehmet Kertiş, Öğretmen Evi önünde karşıladı. Karşılama törenine üç devenin süslenmiş olarak gelmesi ilgi odağı oldu. Festival çerçevesinde ilçe merkezine kurulan çiçek standlarını gezen ve firma yetkililerinden bilgi alan Gönül, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.
Gönül, bir gazetecinin ‘kısa dönem askerliğin kaldırılacağı’ yönündeki haberleri hatırlatması üzerine, “Askerliğin yapılış şekli pek çok değişik düzenlemelerle yürütülüyor şu anda. Bunun daha basitleştirilmesi, daha hizmete yönelik hale getirilmesi yönünde bazı çalışmalar var. Bu çalışmalar henüz neticelenmiş değil, neticelenmesi için kanun tasarısı haline gelmesi lazım. Henüz ortaya çıkmış değil, bakanlıkların görüşmesi olmuş değil. Şekillendiği zaman sizlere bilgi sunacağız. Her konuda her çalışma yapılabilir. Basında çıkan haberler bizim dışımızdadır. Kendilerine göre haber yazıyorlar. Şöyle demek lazım. Arkadaşlarımız vazifelerini yapmaya çalışıyorlar. Ama mühim olan hangi kanunun çıkacağıdır. Buna TBMM karar verir. Dolayısıyla çalışma yapılıyor. Hükümetimiz neyi TBMM'ye teklif verecek, milletvekillerimiz neyi uygun görecekler, bunu zaman içerisinde göreceğiz. Şimdilik çalışmalar teknik seviyededir” dedi.
Vecdi Gönül, festivalin açılışını da yaptı. Güneydoğu'da şehit olan askerlerin anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Gönül, “Dün Diyabakır'daydım. Dokuz şehidimizi memleketlerine uğurladık. Onlar ki Cenabı Hak tarafından kutsal bir göreve seçilmiş insanlar ve rütbelerinin en yükseğine ulaştılar” dedi.
Bugünün 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı olduğunu kaydeden Gönül, “Emek bir ülkenin sahip olduğu en yüksek güçtür. Türkiye, doğal kaynaklar açısından en fakir ülkelerden biridir. Ancak bir şey var ki, Türkiye bugün dünyanın 17'nci Avrupa'nın da 6'ncı büyük ekonomisi haline gelmiştir. Bunu yapan çalışkan halkımızdır. Kendilerine çok şey borçlu olduğumuz halkımızın 1 Mayıs'ını kutluyorum” dedi.
İzmir'in Bayındır İlçesi'nin çiçekçilik konusunda tüm Türkiye'ye kendini kabul ettirdiğini ifade eden Bakan Gönül, çiçekçiliğin bir kültürün ürünü olduğunu söyledi.
Bayındır Kaymakamı Alaattin Aktaş da, yaklaşık 2 bin 500 kişinin emek yoğun çalıştığı sektörde, yıllık 20 milyon TL gelir elde edildiğini anlattı. Bayındır Belediye Başkanı Mehmet Kertiç de, festivali gelecek yıl fuar haline getirmek için çalışma başlattıklarını söyledi. Bayındır Çiçekçiler Kooperatif Başkanı Ersoy Sümerkan da, ilçede çiçekçiliğin çok uzun süredir yapıldığını söyledi.  (dha)