165 milyon TL'lik yatırım

165 milyon TL'lik yatırım
165 milyon TL'lik yatırım
Global bir marka olma hedefiyle açıldığı dünya pazarında kısa zamanda önemli ihracat bağlantıları sağlayan Volt Elektrik Motorları'nın yeni ek tesisi, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından açıldı.

Açılış sırasında konuşma yapan Bakan Işık; “Bugün 165 milyon liralık yatırım ile yaklaşık  bin 500 kişiye istihdam oluşturacak yatırımların açılışlarını yapıyoruz. Tüm yatırımcılarımıza teşekkür ediyorum. Dünya özellikle 2008 yılına büyük bir kriz yaşadı. Bu krizde üretim yapan ekonomiler ayakta kaldı.  Bazı ülkelerde bu krizi fırsata dönüştürdü” dedi.

Volt Motor; sahip olduğu teknoloji, ürün kalitesi, 600 çalışanı ve 45.000 m²’lik üretim alanındaki kapasitesiyle, 2019 yılında 1.000.000 adet (3.100.000 kw) elektrik motoru üretmeyi hedefliyor.

SAYA Grup’a bağlı Volt Motor’un Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi (KOSBİ)’de yapımı tamamlanan ek binası düzenlenen toplu açılış töreni ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından açıldı. Törene Bakan Işık’ın yanı sıra İzmir Valisi Mustafa Toprak, Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu, EBSO ve KOSBİ Yönetim Kurulu Başkanları katıldı.

Açılış töreninde konuşan SAYA Grup Yönetim Kurulu Üyesi Mesut Sancak, 2006 yılında kurulan grubun Türkiye’de gelişmesine en çok ihtiyaç duyulan AR-GE, istihdam ve ihracata katkı vermeye çalıştığını dile getirdi. Volt Motor’un, SAYA Grup bünyesine 2011 yılında katıldığını anlatan Sancak;“Yapılan modernizasyon çalışmaları sonucu ürün kalitesi ve ürün çeşidini arttıran Volt Motor 600 çalışanı, 45 bin metrekarelik üretim alanı ve kapasitesiyle Türkiye’nin lider elektrik motoru üreticilerinden biri haline gelmiştir. Volt Motor enerji tüketimini düşürüp verimliliği en üst seviyeye çıkartmak adına AR-GE çalışmalarına önem vermekte ve 2020 yılına kadar sektör liderliğini hedeflemektedir” diye konuştu. Sancak konuşmasının ardından Bakan Işık’a Volt Motor’un Avrupa’ya ihraç ettiği super premium enerji seviyesindeki IE4 elektrik motoru hediye etti.