2015 Opel'in yılı olacak

2015 Opel'in yılı olacak
2015 Opel'in yılı olacak
Opel Türkiye Genel Müdürü Keklik 2015 yılı hedeflerini, pazar tahminlerini ve ilk kez Mokka'da otomatik vites seçeneğiyle piyasaya sunacakları "Sınıfının en sessiz ve en kuvvetli" dizel motoruna ilişkin detaylı bilgileri düzenlenen basın toplantısıyla açıkladı.
Haber: MEHMET ALİ KANTARCI - mali.kantarci@radikal.com.tr / Arşivi

Opel’in stratejik önceliklerini yeni nesil modeller-motorlar, markanın profilinin iyileştirilmesi ve pazar payını arttırmak olarak sıralayan Keklik, yenilenen ürün gamı ve motor-şanzıman seçeneklerimizle gelecek yıl ve onu takip eden yıllarda da markanın en çok tercih edilen otomobil markalardan biri olma konumunu güçlendirerek devam edeceğini, 2015 yılında pazar payı hedeflerinin % 6, satış hedeflerinin binek araç toplam pazarında 50 bin adet olduğu söyledi. 

825-875 bin adetler

Bu yılın ilk iki ayına bakıldığında  yıla oldukça hızlı giriş yaptıklarını anlatan Keklik “ Geçen yılın aynı dönemine göre %33 artış gerçekleşti. Olumlu gerçekleşen sektör performansına rağmen, tüketici güvenindeki zayıf seyir, döviz kurlarındaki oynaklık, haziran ayındaki genel seçimler gibi nedenlerle otomotiv sektörü için aşağı yönlü risklerin varlığını koruduğunu da ifade etmek gerekir. 2015 yılında otomotiv pazarının 825-875 bin adetleri aralığında gerçekleşeceğini öngörüyoruz.”dedi.

4 milyar euro yatırım

Opel’in yeni ürün ve yeni nesil motorlarına yönelik 2014 yılında açıkladığı yatırım tutarının 4 milyar Euro olduğunu belirten Keklik şöyle devam etti:
“ 2018 yılına kadar bu kapsamda gerçekleştirilecek yatırımlar eşliğinde Opel markamızla 27 yeni model ve 17 yeni motor sunacağız. Bu yatırımların en somut göstergelerini 2014 yılı içinde sırasıyla Zafira, Meriva ve Astra ailesinin tümünde pazara sunulan 1.6 CDTi dizel motoru, Adam modeli, Almanya ’da üst üste 2 yıldır yılın 4x4 ödülünü kazanan Mokka modeli, 1.6 lt 170 beygir gücündeki benzinli otomatik motor, Yeni Corsa modelinde sunulmaya başlanacak 1.0 lt 3 silindirli yeni motor ve Şubat 2015’de ülkemiz pazarına sunulan “AutoBest” değerlendirmesinde yılın aracı seçilen Yeni Corsa’yı sayabiliriz.Bu yenilikler yanında Opel Markamız ile 2015 yılında ilgi ve merakla beklenen 1.6 dizel motorumuzu otomatik şanzıman seçeneğini ile Mokka, Insignia ve Astra modellerinde sunmaya başlayacağız. Dizel motorumuz ilk olarak Mokka modelinde 2015 Nisan ayından itibaren pazara sunulacak. Insignia ve Kompakt model Astra’da ise bu yılın sonlarında piyasaya süreceğiz.”

 “2022 yılı hedefi”

 Opel devam eden model ve motor atağı sayesinde 1.076 milyon otomobil satılarak yüzde 3.4 oranında artışla Avrupa pazarında (+ %1.7) büyüme başarısı elde etti. Opel’in yükseliş eğilimi 2014 yılında da devam etti ve 2015 yılının ilk aylarında pekişti. Opel, General Motors'un en büyük markalarından biri ve Avrupa'nın en büyük binek otomobil markalarından biri olmayı sürdürüyor. Keklik şu bulggileri de sözlerine ekledi:

“Geçen yıl satış hacmi 12'den fazla pazarda büyüme gösterdi. Opel, yıla iyi bir başlangıç yaptı ve yılın ilk iki ayında Avrupa Pazarında başarı sağlamaya devam etti. Hedefimiz Avrupa'daki pazar payımızı 2022 yılına kadar %8’e çıkararak Avrupa'da iki numaralı binek otomobil markası olmak.”