2015 otomotivde rekorlar yılı olacak

2015 otomotivde rekorlar yılı olacak
2015 otomotivde rekorlar yılı olacak
OSD Başkanı Kudret Önen: 2013-2014 yatırımlarının karşılığını verdiğini üretimin yüzde 18 büyüdüğünü açıkladı. 2015 sonu otomotiv üretim, ihracat ve satışında rekor bekleniyor.
Haber: MEHMET ALİ KANTARCI - mali.kantarci@radikal.com.tr / Arşivi

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) tarafından hazırlanan “2015 İlk Yarı Yıl Değerlendirme Raporu”na göre, 2015 yılında yeni yatırımların ve projelerin devreye girmesi, büyüyen iç pazar ve artan ihracat sonucu üretim adetlerinde ciddi artış kaydedildi. 2015 yılı ilk yarısında, geçen senenin aynı dönemine göre, üretimde yüzde 18 ve ihracatta ise yüzde 7,5 artış gerçekleşti.

Moralimiz düzgün

Otomotiv Sanayi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen şu değerlendirmelerde bulundu:

Avrupa büyümesine kıyasla üretim adedindeki büyüme oranımızın daha büyük olması güzel . Türkiye otomobilde de dünyadaki rekabetçiliğini kanıtladı hafif ticariden sonra aynı zamanda artık otomobilci de oldu. Normalleşme yolundayız ve bizi mutlu eden bir toparlanma var ama geçmiş rakamlara bakıldığında hala “çok iyiyiz” diyemeyiz. İhracatta yeni ürünler için teşvik destekli yeni yatırımlar geldi ve ülke üretim anlamında sürdürülebilir bir büyüme yakaladı. Bundan sonraki 4-5 yıl önemli ve rekabetçiliğimiz korunmalı.İhracatta Euro bazında bakıldığında artış var ve moralimiz iyi.Tehlike görmüyoruz ama yine de temkinli konuşmak gerekiyor. İhracat fazlası vermeye devam edeceğiz.”

 

1 milyonluk satış

Üretim ve ihracatta rekor beklediklerini söyleyen Önen, “ Yılsonu üretim trendi 1.225 milyon adedin üzerinde olabilir.Yurtiçi pazar düşerse üretim rakamı etkilenmez.Adet bazlı büyümeye bakıp sektöre pozitif bakmak lazım. Türkiye bu yıl 1 milyonluk pazarı görmeyi hak etti. Matematiksel olarak çok negatif bir dış etken olmazsa görülebilir “ dedi.

İran ve BMC

İran’daki gelişmeleri yakından izliediklerini aktaran Önen, “Yan sanayimiz açısından önemli bir ihracat pazar.İran’ın otomotiv sanayinin gelişmesi için Türkiye önemli.Türkiye’nin açılımında da önemli bir ülke. Yasakların kalkmasını yakinen takip ediyoruz” dedi. BMC’nin OSD’ye üyelik başvurusu yaptığını ve değerlendirme aşamasında olduklarını kaydeden Önen, “Türkiye için çok önemli bir kuruluş” dedi.

 Yatırımlar etkili oldu

 2015 yılı ilk yarısına ilişkin de açıklamalar yapan  Kudret Önen “Geçen yılın sonlarına doğru başlayan toparlanma ile iç pazarda büyüme devam ediyor. Gerçekleştirilen yeni kapasite ve yeni model yatırımları ile bu yılın ilk yarısında hem ihracatta hem de üretimde artış yaşandı. Özellikle son iki yılda ülkemizde başlatılan ürün ve kapasite artıma yatırımları, Türkiye ekonomisinde istikrar ve sürekliliğin ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Bu sürekliliğin devam etmesi sanayimiz kadar Türkiye için de önemli. Ülkemiz geleceğine çok önemli ve kapsamlı projelerle yatırım yapan sanayimiz, özellikle ihracatta gerçekleştirdiği artış ve iç pazardaki büyüme ile 2015 yılı ve sonrasına umutla bakıyor. Yatırımların hayata geçmesiyle yılı üretim ve ihracat rekorları ile kapatacağımızı öngörüyoruz” dedi.

 Pazar yüzde 49 büyüdü

Türk Otomotiv Sanayi’nin gelişimini ve ülke ekonomisine daha fazla katma değer sağlamasını desteklemek üzere hizmet eden Otomotiv Sanayii Derneği, 2015 yılı ilk yarısına ilişkin verilerini ve gelecek dönem beklentilerini açıkladı. Otomotiv Sanayii Derneği’nin hazırladığı “Otomotiv Sanayii 2015 Yılı İlk Yarısı Değerlendirme Raporu”na göre; 2015 yılı ilk yarısında toplam pazar 2014 yılı aynı dönemine göre yüzde 49 oranında büyüme kaydederek 455 bin adet düzeyinde gerçekleşti. Toplam üretim; bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 18 arttı ve 668 bin adede ulaştı. Üretimin mevcut şekilde devam etmesi durumunda 2015 yılı, Otomotiv Sanayii’nde rekor üretimin gerçekleştiği yıl olacak.

 İhracat 500 bine yaklaştı

 2015 yılı ilk yarısında, Otomotiv Sanayii İhracatı bir önceki yıla göre yüzde 7,5 oranında arttı ve 486 bin adet oldu. Geçen sene aynı dönemde 452 bin adet araç ihraç edilmişti.Türk Otomotiv Sanayii’nin 2015 yılı ilk yarısındaki performansını değerlendiren ve 2015 yılı ikinci yarısına ilişkin beklentilerini paylaşan Önen, “2014 yılında sanayimiz oldukça başarılı bir yılı geride bıraktı. 2014 yılında önemli projeler için yapılan yeni ve kapsamlı yatırımlar, 2015 yılı ilk yarısında üretim ve ihracatın artmasını sağlayan en büyük etken oldu. Otomotiv sanayimiz, tarihinin en büyük yatırım dönemini yaşıyor ve yeni yatırımlarla otomotiv ihracatı, önümüzdeki yıllarda çok daha hızla artacak. Seçim sonrası atmosferinin sona ermesi ve ekonominin normale dönmesiyle Otomotiv Sanayii, ihracatta birinciliğini daha uzun yıllar sürdürecek yatırımlara imza atmaya devam edecektir” dedi.

2 milyon yolu göründü

2015’te başlayan yeni yatırımlarla üretim kapasitesinin 1.8 milyon adedin üzerine çıkacağını belirten Kudret Önen, kurulu kapasitenin 2 milyon adedin üzerine çıkmasının çok uzak olmadığını söyledi.Yılın ilk altı aylık pazar, üretim ve ihracat rakamlarına bakarak 2015 yılının üretim ve ihracat açısından rekor bir sene olması ihtimalinin gittikçe güçlendiğini belirten Önen, bu yıl devreye alınacak yatırımlarla ülkemizin hafif ticari araç üretiminden sonra otomobil üretiminde de Avrupa’da önemli merkez olma yolunda olduğunu ekledi.

Otomotiv sanayinin gerek iç pazarda gerek ihracatta kazandığı başarı ve sağladığı katma değere dikkat çeken Önen “Otomotiv sanayi olarak ihracatımız 2014 senesinin aynı dönemine oranla adet bazında yüzde 7,5 artmasına rağmen Euro/Dolar paritesi sebebiyle değer bazında yüzde 10 azalma kaydetmiştir. Otomotiv Sanayii, sürdürdüğü bu başarı ile Türkiye ihracatına ve ekonomisine katma değer sağlayan sektörler sıralamasında ilk sıradaki yerini koruyor” dedi. 2015 yılına ilişkin öngörülerini paylaşan Kudret Önen, üretimin 1.225 bin ve ihracatın ise 925 bin adet ile yeni bir rekor düzeyinde gerçekleşmesini beklediklerini belirtti.