2015'te araç satışları 820 bini geçebilir

2015'te araç satışları 820 bini geçebilir
2015'te araç satışları 820 bini geçebilir
ODD Genel Koordinatörü Hayri Erce 2015'te otomotiv pazarına 2014'ten daha umutlu baktıklarını vurgulayarak 775-825 bin adet arasında satış beklediklerini söyledi

Otomobil pazarı kesin olmayan sonuçlara göre 2014’ü yüzde 15 daralmayla kapatacak. . Pazara yıl boyunca 170’den fazla yeni model getirecek markalar, bu yıl düzenlenecek Auto SHOW Fuarı’nın da etkisiyle 2015 için umutlu.
Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Genel Koordinatörü Hayri Erce,2014 yılında kur ve faiz oranlarındakiyükselişler, Özel Tüketim Vergisi'ndeki (ÖTV) artış, Bankacılık Düzenleme veDenetleme Kurumunun (BDDK) kredi işlemlerine getirdiği sınırlamalar, büyümedeivme kaybı ve özel sektör tüketim ve yatırımlarındaki zayıflığın otomotivpazarında daralmaya yol açtığını söyledi.
Erce, 2014 yılı otomotiv sektörü toplam pazarının 725-775 binaralığında gerçekleşeceğini öngördüklerini ifade etti.
FUAR GÜÇ KATACAK

Gelecek yıla ilişkin tahminlerin bir miktar daha olumlu olduğunubelirten Erce, 2015'te toplam pazarın yeni öngörüler doğrultusunda bir miktardaha büyüyerek 775-825 bin düzeyinde gerçekleşmesinin beklendiğini söyledi.Sektör açısından 2014'ün ilk çeyreğinde sonuçların iyi olmadığınıvurgulayan Erce, "Seçimler sonrası pazarda hareketlenme yaşandı. Buna bağlıolarak 2015'te ilk çeyrek baz etkisiyle daha yüksek çıkacaktır. Mayıs ayındakapılarını açacak olan Uluslararası İstanbul Autoshow da pazara ivme katacaktır"dedi.

YAŞLI ARAÇLAR YOLLARDA
Ülkemiz araç parkının son derece yaşlı olduğuna vurgu yapan Erce, “ Avrupa ülkelerinde araç parkı yaş ortalamaları 8-9 civarında.Özellikle Avrupa ülkelerinde çevre bilinciyle sistematik ve sürekli bir şekildearaç parklarının gençleştirilmesine büyük önem veriliyor. Ülkemizde 2013 yıl sonuaraç parkı verilerine göre, 12 yaş üzerinde otomobillerin toplamdaki payınınyüzde 48'i aştığı görülüyor. Sektörümüzün en önemli problemlerinden birisimaalesef 'yaşlı araç parkı' olmaya devam ediyor. Bugüne kadar gerçekleştirilençalışmaların ağır ticari araçlar için verdiği olumlu sonuçları görüyoruz vebunların ilave önlemlerle otomobilleri de kapsayacak şekilde geliştirilmesini arzu ediyoruz."dedi.


  ETİKETLER:

  BDDK

  ,

  İstanbul

  ,

  YAŞ

  ,

  çevre

  ,

  ÖTV

  ,

  Show

  ,

  Avrupa

  ,

  Kredi

  ,

  Fuar

  ,

  faiz

  ,

  otomotiv

  ,

  sektör

  ,

  derece

  ,

  2015