2016 araç pazarını 950 binlerde görüyor

2016 araç pazarını 950 binlerde görüyor
2016 araç pazarını 950 binlerde görüyor
Hyundai Assan Genel Müdürü Önder Göker 2016 yılı Türk otomotiv sektörü için satış beklentileri değerlendirdi.

FED’in faiz artırımının  piyasalar üzerinde iki olumlu etkisi olabileceğini söyleyen Hyundai Assan Genel Müdürü Önder Göker şunları kaydetti:

“ Birincisi piyasalar üzerinde artan korkunun baskısı ve belirsizlik durumu ortadan kalktı olarak söylenebiliri. İkincisi ise bu kaos ortamından sonra 25 baz puan artış yapan FED, makroekonomik dinamiklerde iyileşme olmadan başka bir adım atmayacak gibi görünüyor.Bu doğrultuda, dolar kurunda  değişkenlik ve hisse senedi piyasalarında satışlar şeklinde olabilir. FED kararından hemen sonra özellikle dolar kurunda önemli bir gerileme yaşandı. Piyasalar bir müddet rahatlayabilir ama uzun vadede neler olacak bekleyip görmek gerekli. Negatif bir düşünce içinde olmaya gerek yok ama ülke olarak bu gelişmelere nasıl bir tepki vereceğiz hep beraber görmemiz gerekiyor. Aralık ayındaki kampanyaların ve uygun ödeme koşullarının etkili olacağını öngörerek bu senenin 950-975 bin adetlerde gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz.”

Bu ekonomik gelişmeler ışığında, 2016 yılının bu yıla benzer bir tablo oluşturacağını söyleyen Göker “ Makro ekonomik istikrar devam ettiği sürece, özellikle otomotiv sektörünün hareketli bir yıl geçireceğini söyleyebiliriz.  Ayrıca FED kararından sonra Çin ekonomisindeki gelişmeler ve gelişmekte olan ülkelere etkisi, Avrupa pazarındaki olumlu gelişim ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) ekonomik toparlanmayı desteklemek amacıyla parasal genişlemeye devam etme kararı, jeopolitik gelişmeler, TCMB’nin enflasyonla mücadele kararlılığı, cari işlemler açığındaki gelişim, yapısal reformlara ait atılacak adımlar, ekonomik aktivitenin gelişimi ve büyüme hızı önümüzdeki yıl etkili olacaktır. Bu bağlamda bir tahminde bulunacak olursak pazarın 900-950 bin civarında yılı kapatacağını tahmin ediyoruz.” dedi.

Active i20 şubatta geliyor

 

2016 yılında da Hyundai olarak model bazında yeniliklerinin olacaını belirten Göker “i20’nin, crossover gövde tipine sahip olan Active versiyonunu Şubat ayında satmaya başlayacağız. Bu modelimizin eklenmesiyle birlikte fabrikamız bu yıl toplam 226 bin adetlik üretime ulaşacak ve i20 ailesindeki model sayımız 3’e çıkacak. Şubat ayı ortasından ayından itibaren de Yeni Elantra modelimizi, benzinli ve dizel motor seçenekleriyle beraber manuel ve DCT şanzımanla satışa sunacağız. Bu aracımızın haricinde donanımında ve tasarımında yenilikler ve geliştirmeler yaptığımız Yeni i10 modelimizin satışına Eylül ayında başlayacağız” diye konuştu.

 

.