2020'de arabalarımızın sahip olacağı 10 özellik

2020'de arabalarımızın sahip olacağı 10 özellik
2020'de arabalarımızın sahip olacağı 10 özellik
1980lerin klasiği Geleceğe Dönüş filminde yakın gelecekte uçan arabaların olacağı söylenmişti. Yıl 2014 oldu ancak biz hala trafikte saatlerimizi harcıyoruz. Bilim kurgu filmleri kadar iddialı olamasak da size 2020 yılında arabalarımızın sahip olacağı özellikleri sıralayabiliriz. İşte o 10 özellik!

Evet belki de uçan arabalar sizi daha havalı gösterecektir ancak otomotiv sektörünün gelecek yıllarda odaklanacağı konular; daha emniyetli sürüş ve daha konforlu hakimiyet sistemleri üzerinde yoğunlaşacak. Yani bir anlamda gelişen teknoloji bize öncelikle hali hazırda kullanmakta olduğumuz araçlar üzerindeki hakimiyet alanımızı geliştirecek.

1)Sürücüye hakimiyet


Bu teknoloji sayesinde arabanız kendi kendini kullanamayacak ancak size çok daha güvenli bir sürüş kazandıracak. Bu sistem sizi çok hızlı gittiğinizde ya da park ederken başka bir araca çok yaklaştığınızda sesli ve görsel olarak uyaracak. Fren pedalına bastığınızda otomatik olarak emniyet kemerinizi sıkılaştıran ve otomatik fren yapan şu anki maliyeti 1,500 dolar(3,406 TL) civarında olan bu sistemin benzerleri Hyundai, Mercedes ve Lexus’ta mevcut. Ancak 2020 yılından itibaren daha gelişmişlerini çok daha düşük fiyatlara alabileceksiniz.

2)Gözler Her Yerde


Dikiz aynaları hayatımızı kolaylaştıran faydalı buluşlar arasında. Daha gelişmiş bir görüş sistemine ihtiyacınız varsa 50 dolara( 113 TL) aracınıza ekletebilirsiniz. Ancak 2020 yılında bu parayı ödemenize gerek kalmayacak gibi çünkü her yeni gün yeni bir teknoloji gelişiyor. Örneğin; aracınızın arkasını 180 derece gösterebilen sistem Ford ve BMW tarafından kullanılıyor ya da Infiniti’nin geliştirdiği teknoloji sayesinde 360 derece görüş açısına ulaşabiliyorsunuz. Şu anda 2.500 dolar ( 5.675 TL) olan bu sistemin 2020 yılında neredeyse her araçta bulunacağı söyleniyor.

3)Yaya Bulma ve Gece Sürüşü


Volvo’nun S60’ı siz sürüş halindeyken yolda yayaların var olup olmadığını tespit eder hatta yayanın varlığını tespit ettiği anda durur. Ancak şunu hatırlatmak gerekir ki belirli bir hızı aşıyorsanız yayaya çarpmadan durmanız neredeyse imkânsızdır. BMW ve Mercedes’in sahip olduğu gece görüş sistemi aracınızın üzerindeki aydınlatma sayesinde yolunuzun üzerindeki yayaları görmenizi kolaylaştırır. Bu iki sisteme de sahip olan mekanizma Volvo ve BMW’de bulunuyor ancak fiyatları 2.000 ve 2.500 dolar arasında ( yaklaşık 5.675 TL). Güzel haber şu ki 2020 yılına kadar beklerseniz bu iki güvenli sistemini bir arada pek çok araçta ücretsiz olarak bulabilirsiniz.

4)Kolay SürüşUyarlanabilir sürüş kontrol sistemi güvenli bir yolculuk geçirmeniz için radar yardımıyla önünüzdeki araçla olan mesafenizi korur. Böylece önünüzdeki araca çarpmaz ya da sert frenle hızınızı sıfırlamazsınız. Şimdilik isterseniz 2.400 dolar (5,493 TL) ödeyerek BMW’nin araçlarında ya da 1.200 dolar (2,745 TL) ödeyerek Ford Taurus ile bu teknolojiye sahip olabilirsiniz. Ancak bir süre daha beklemeyi tercih ederseniz size 2020 yıllında neredeyse tüm arabalarda bu özelliğin var olacağını garantileyebiliriz.

5)Araçlar Arası İletişimSizce de arabalar birbiriyle konuşabilse çok güzel olmaz mıydı? Böyle bir teknoloji geliştirildiğinde kazaların büyük ölçüde azalacağı ortada. O zaman güzel bir haber verelim. Ford araçların birbiriyle konuşabilmesi için büyük çaba sarf ediyor. Bu sistem kullanılabilir olduğunda Wi-Fi teknolojisini kullanarak aracınızın konumunu bildirebilecek ve etrafınızdaki araçları görebileceksiniz. Yolunuza hızlıca başka bir araç girdiğinde bu sistem sizi de o aracı da kırmızı ışık kullanarak uyaracak. 2020 yılında Ford tarafından tamamlanması beklenen bu teknoloji ancak 10 yılda hayatımıza girebilecek.

6)Daha Kolay Bağlantı Kurmak


Müziğinizi, yolunuzu hatta arkadaşlarınızı bulmak artık çok daha kolay. Bluetooth gelişmiş standart bir teknoloji ancak daha az karışık olanını da üretebileceğine inanan insanlar mevcut. Mesela sadece sesinizi kullanarak arkadaşlarınızı arayabilseniz ya da dinlediğiniz şarkıyı değiştirebilseniz nasıl olurdu? Ford'un Sync modelinde de bulabileceğiniz gibi gelen mesajlarınızı sesli okuyan araçlar var. Ama eğer daha fazlasını isterseniz Ford'un MyFord Touch teknolojisine (şu anda Edge and Focus modellerinden ulaşabilirsiniz) 1.000 dolar (2,287 TL) ödeyerek sahip olabilirsiniz. Örneğin arabanıza ‘Hangi şarkı bu ?’ diyerek şarkının adını ya da kimin söylediğini öğrenebilir ya da ‘Acıktım’ diyerek yakınlarınızda yemek yiyebileceğiniz tüm noktaları aracınızdan duyabilirsiniz. 2020 yılında ise otomobil üreticileri tüm bu kolaylıkları daha uyguna alabileceğiniz bir sistem yaratmış olacaklar.

7)Uygulama Odaklı olmak


General Motors birkaç yüz liraya aracınızda Wi-Fi sistemi kurma şansını size tanıyor. İşe giderken internette gezinebileceğiniz bir uygulama 2020 itibariyle mümkün olacak. Devlet bunun sürücüler için dikkat dağıtıcı olduğunu düşünse de trafikte zaman kaybederken aracınız sayesinde Twitter ya da Facebook’ta gezinmek sizlere keyif verecektir. Sesinizi kullanarak gezinebileceğiniz sitelerin yanında telefonunuzdaki pek çok uygulamadan da sesinizle faydalanabilirsiniz.

8)Az Yakıt Harcama Teknolojisi

Obama’nın istediği gibi az yakıt tüketen çevreye zarar vermeyen araçlar hepimizin hayali. Söylenene göre böyle araçlara 2025’te tamamıyla kavuşacağız. Ancak maalesef böyle araçlar normal araç fiyatlarından yaklaşık 10.000 dolar (22,889 TL) daha pahalı olacak. Çünkü örneğin; frene her bastığımızda yakıt harcamamamız için kendi kendini şarj eden canlandırıcı frenler kullanılacak. Honda Civic ve Hyundai Sonata gibi ekonomik modellerin 2020 yılı itibariyle artacağı söyleniyor.

9)Gelişmiş Motorlar

Çevre dostu hybrid araçların ilerleyen yıllarda hayatımızda büyük yer edineceği aşikâr. Bunun için motorların geliştirilmesi ve elektronik motorlara dönüştürülmesi gerekiyor. Tabii motorlardaki bu değişim sırasında motorların büyüklüğünü araçlara uygun hale getirmek de çok önemli. Mesela Ford’un yeni motoru EcoBoost hybrid araçlar için biçilmiş kaftan, bu motora sahip olmak için bugün 3.000 dolar( 6.866 TL) harcamanız gerekebilir. Eğer bu kadar yüksek bir meblağ ödemek istemezseniz 2020 yılında daha düşük fiyatlar ödeyerek benzin tasarrufu sağlayan hybrid araçlara sahip olabilirsiniz.

10)Egzotik Malzemeler

Otomobil üreticilerinin öncelikli hedefleri arasında arabayı daha parlak göstermek var. Haliyle bunun için alüminyum yerine karbon fiber gibi malzemeler kullanıyorlar. Ayrıca bu malzemeler aracı daha güçlü gösteriyor. Bahsettiğimiz egzotik malzemeler aynı zamanda tenis raketlerinde, bisikletler de hatta uçaklarda da kullanılıyor. Otomobil üreticileri bu kaliteli maddelerin kullanımının 2020 yılından itibaren daha çok artacağını ve bunun fiyatlarını etkilemeyeceğini açıkladılar.