400 bin adetlik turbo pazarı var

400 bin adetlik turbo pazarı var
400 bin adetlik turbo pazarı var
Supap üreticisi Supsan A.Ş, 6 ilde gerçekleştirdiği 9 bölge toplantısında 2 bini aşkın otomotiv yan sanayi çalışanına eğitim verdi.

Borusan Holding şirketlerinden, Türkiye ’nin ve çevre ülkelerin en büyük supap üreticisi Supsan A.Ş., sektördeki faaliyetlerini anlattığı ve ürünlerini tanıttığı bölge toplantılarını tamamladı. Supsan A.Ş., Şubat – Mart aylarında Bursa, İzmir, Adana, Denizli, Antalya ve Kocaeli’nde gerçekleştirdiği 9 Supsan Bölge Toplantısı etkinliği kapsamında bayiler, tamirciler, kapakçılar, rektifiyeciler, perakendeciler ve otomobil sanayi çalışanları bir araya geldi. Bölge toplantılarında 2 bini aşkın otomotiv yan sanayi çalışanlarına eğitim veren Supsan A.Ş., 10 milyon adetlik yıllık supap üretim kapasitesiyle Türkiye pazarının önemli bölümünü elinde bulunduruyor. Etkinlik sayesinde sektörü daha yakından tanıma fırsatı bulan Supsan A.Ş., toplantılarda başta turbo olmak üzere, üretimlerini gerçekleştirdiği ürünleri tanıttı.

 

“Bayiler ve sektör çalışanlarını buluşturuyoruz”

 

Bölge toplantılarının kendileri için büyük önem taşıdığını belirten Supsan A.Ş. Genel Müdürü Salih Alson, “Bayilerimiz ve sektör çalışanları ile bir araya gelerek, hem firmamızı hem de başta supap, turbo, eksantrik mili, itici çubuk, gayd, baga, tırnak, supap lastiği, conta, motor yatağı, supap fincanı, eksantrik zinciri, krank, saplama, silindir kapak ürünlerimizi otomotiv yan sanayi çalışanlarına tanıttık” dedi. Supsan A.Ş.’nin Porsche, Aston Martin, Ferrari, BMW ve Mercedes olmak üzere dünyaca ünlü otomobil firmaları için supap ürettiğini kaydeden Salih Alson, “İtalya, Fransa, Almanya ve ABD başta olmak üzere Rusya, Hollanda ve çevre ülkelere ihracat gerçekleştiriyoruz. Tek tesiste supabın yanı sıra itici çubuk, turbo ve eksantrik mili üretimi gerçekleştirmek sektörümüz için önemli bir gelişmedir” dedi.

 

400 bin adetlik turbo pazarı

 

Bölge toplantılarında geliştirdikleri çevre dostu turbo ürünü ile ilgili bilgiler verdiklerini de ifade eden Salih Alson, “Turbo, çevre dostu olmanın yanı sıra yakıt tasarrufu sağlayarak verimliliği de arttırıyor. Dünyada şu anda karbondioksit salınımını düşürmek için en etkin uygulama turbodur. 5 yıl içerisinde kapasitenin artması ile birlikte traktör, kamyon ve ağır vasıtalar için de üretim gerçekleştireceğiz. Türkiye pazarından sonra turbo ürünümüzü Almanya ve Fransa’ya ihraç etmeyi planlıyoruz. Türkiye’nin yanı sıra Avrupa ’da başarılı olacağız. Özellikle Avrupa’da dağıtıcılarımızın olması ve kalite anlamında iddialı olmamız, bizim bu pazarlarda da başarılı olmamızı sağlayacaktır” dedi. Türkiye’de satışı gerçekleşen yaklaşık 3 milyon adet turbo motorlu binek ve hafif ticari araç bulunduğuna dikkat çeken Salih Alson, bu araçların yaklaşık 400 bin adedinde bulunan turbo motorların yenilenme sürecine girdiğini belirtti. Salih Alson, “Supsan olarak biz de bu 400 bin adetlik pazarın yüzde 50’lilik kısmına yani 200 bin araca ulaşmayı hedefliyoruz. 2015 yılını 2014 yılına göre daha pozitif bir yıl olarak görüyoruz. Supap üretiminde ve orijinal ekipman satışlarında artış bekliyoruz. Yedek parçada  da pazar payımızda artış bekliyoruz” dedi.