5 ayda 15 bin saat Zipcar kiralandı

5 ayda 15 bin saat Zipcar kiralandı
5 ayda 15 bin saat Zipcar kiralandı
· İSTANBUL (AA) - HÜSEYİN DEMİR - Otokoç Otomotiv Araç Kiralamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İnan Ekici, İnternet üzerinden saatlik araba kiralamayı mümkün kılan "araç paylaşım sistemi" Zipcar'ın Türkiye'de aktif olarak kullanılmaya başlandığı mayıs ayından bu yana 15 bin saat kiralama gerçekleştiğini bildirdi.

İnan Ekici, saatlik araç kiralama markası Zipcar'ın uzun dönemli ya da günlük kiralamanın yerine geçemeyeceğini, günde 1-2 saat araç kullanım ihtiyacı olanlar için uygun bir ürün olduğunu dile getirdi.

Özellikle büyük kentlerde bir aracın bir yerden başka bir yere hareket etmesinin trafikte yük oluşturduğunu ifade eden Ekici, "Zipcar'ın en önemli özelliği çevreci olması. Her bir Zipcar, sokaktan ve yollardan 17 aracı çekiyor. Bu ürünü hedef kitleyle buluşturduğumuzda  İstanbul 'da köprülerden daha az araç geçecek" değerlendirmesinde bulundu.

Ekici, Zipcar'ın ilk olarak Amerika'da faaliyete başladığını ve şu an 1 milyona yakın üyesi olduğunu söyledi. Markanın, dünya genelinde yaklaşık 12 bin araçla hizmet verdiğini belirten Ekici, şöyle devam etti:

"Özellikle Kuzey Amerika'da çok güçlü. Üniversite kenti olan Boston'da çok iyi çalışıyor. Londra'da 2 binin üzerinde aracı var. Bu gibi yerlere baktığımızda trafiği rahatlatan bir unsur olmasından kaynaklı yerel yönetimlerle kol kola çalışıyorlar. Kentin değişik yerlerinde, müşterilerin rahatlıkla görebileceği ve ulaşabileceği noktalar daha önceden belirlenmiş durumda.

Kentli nüfus sadece bir noktadan başka bir noktaya ihtiyacını görebilmek için kendi araçları yerine Zipcar'ları kullanıyor ve daha az araç trafiğe çıkmış oluyor. Dünyadaki her bir aracın günlük kullanım süresi 58 dakika. Böyle düşündüğünüzde 365 gün boyunca bir araca sahip olmak bazı ihtiyaç sahipleri için uygun değil. Eğer benim günde yarım saat ya da 1 saat belirli noktalarda araca ihtiyacım varsa sadece bu süre için bedeli de yüksek olan bir ürüne sahip olmak mantıklı olmayabiliyor."

-5 ayda 15 bin saat kullanım

 Global açıdan İstanbul'daki deneyimlerinin çok değerli olduğunu vurgulayan Ekici, "Zipcar'ın aktif olarak kullanılmaya başlandığı mayıs ayından bu yana 15 bin saat kiralama gerçekleşti. İşe başladığımızda 20 noktadaydık, şu anda 32 noktaya çıktık. Yıl sonu hedefimiz de 50 noktaya ulaşmak. Faaliyetlerimizi planladığımız gibi sürdürüyoruz ve bu hedefe adım adım ilerliyoruz" ifadelerini kullandı.

Zipcar'ın, düzenlenen kampanyalar kapsamında akşam saatlerinde daha uygun ve indirimli fiyatlarla hizmet verdiğine işaret eden Ekici, şöyle konuştu:

"Örneğin akşam 20.00'dan sabah 7.00'a kadar saat ücretlerimiz düşüyor. Dolayısıyla bu zaman dilimlerinde alternatif ulaşım aracı olarak diğer ürünlerin fiyatlarıyla karşılaştırıldığında çok makul bir noktaya geliyor. Son dönemde bu şekilde kullanım da artmaya başladı.

Çok farklı ürünlerimiz var. Örneğin  yerlerine yakın noktalarda akşam saatlerinde daha çok kullanılıyor. Yine iş yeri açısından düşündüğümüzde öğle arasında bir noktadan başka bir noktaya gitmek için, toplantıya gitmek için, akşam mesaiye kalıp da eve gitmek için kullanılabiliyor. Araçlarımız genellikle 2 saat ve üzeri sürelerde kullanılmak için kiralanıyor."