500 beygirlik Peugeot 308 R

500 beygirlik Peugeot 308 R
500 beygirlik Peugeot 308 R
Peugeot 308lansmanından bu yana dünya genelinde 280.000 otomobil tutkununun beğenisini kazandı. Peugeot Sport aynı temel üzerinde yeni bir elektrikli benzinli hybrid motor geliştirdi.


 EMP2 (Efficient Modular Platform 2) modüler platform sayesinde, motor seçenekleri fark etmeksizin Peugeot 308’in özellikleri en üst düzeyde yer alıyor. Peugeot Sport aynı temel üzerinde yeni bir elektrikli benzinli hybrid motor geliştirdi. 500 beygir motor gücü ve dört çekiş özelliği ile Peugeot 308 R Hybrid, segmentinin sınırlarını olağanüstü performansı ile zorluyor. Peugeot 308 R Hybrid, mavi-siyah renk degradesinin yanı sıra dört ayrı bireysel koltuk ile benzersiz bir tasarım sergiliyor.

 Dikkat çekici ve dinamik bir karakter

 80 mm genişletilmiş tekerlek izleri üzerine oturan 235/35 R19 lastiklerle yere adeta yapışan Peugeot 308 R Hybrid geniş hava girişli kaputun örttüğü etkileyici ön yüzü ve köşeli kenarlı ve düz yüzeyli mineral tamponu ile asfaltı adeta yutuyor. Damalı desenli ön ızgara 500 hp güç üreten yenilikçi çekiş ünitesini hava ile besliyor. Mekanik bileşenler etrafında sıkıca çizilen profili çizgileri ışığı yakalıyor ve bakışları aracı keşfetmeye doğru yönlendiriyor. Peugeot 308 R Hybrid floresan pigmentler ve cam partiküllerin entegrasyonu ile etkileyici şekilde yoğun bir mavi renkle giyiniyor. Bu renk hem hibrid motor ve hem de tarihsel olarak Fransız yarış araçlarına özgü olan rengi çağrıştırıyor. Arka kapılarda, bu mavi renk Peugeot’nun en ekstrem modellerinin simgesi olan çift renkli tasarımın farklı bir yorumunu oluşturacak şekilde mat siyah ile eşleşiyor. Arkada, Peugeot 308 R Hybrid’in radikal tasarımı son derece yalın bir şekilde kendini gösteriyor. Bagaj kapağının üstündeki dar spoyler aerodinamik yapıyı pekiştiryor. Öte yandan, tampon sıcak havayı dışarı çekerek akü sıcaklığını kontrol altında tutmaya yardımcı olan iki hava deliği içeriyor. Hava girişleri ve kasa altları üzerine tatbik edilen beyaz seramik görünümlü dokunuşlar otomobilin dinamik karakterini vurguluyor.

 

Peugeot i-Cockpit


Açılan kapılar geniş orta konsol ve dört koltuk ile biçimlendirilen etkileyici bir iç mekânı gözler önüne seriyor. Seçilen malzeme ve renkler Peugeot 308 R Hybrid modelinin öncelikli amacı yüksek performansı açıkça ortaya koyuyor.

Böylece, üst giydirme aksamı ve tavan kaplaması antrasit gri renkleriyle ayırt ediliyor. Koltuklar paslı görüntü verilmiş açık kahverengi deri ile döşendi. Gerçek spor geleneğindeki kırmızı dokunuşlar, sayaç çerçeveleri, direksiyon simidi merkezi ve orta konsol başta olmak üzere iç mekânı boydan boya beziyorlar.

Peugeot 308 R Hybrid’te ilk kez şimdiye kadar genellikle sadece konsept otomobillere ayrılan malzemeler kullanıldı. Ön panel, dijital dokuma tekniği kullanılarak üretilen bir kumaş ile kaplandı. Bu yenilikçi malzeme aracı hafifletmek için köpük benzeri malzemelere gerek kalmadan yumuşak dokunuşlu büyük, karmaşık parçaların üretilmesini sağlıyor. Bu dijital kumaş siyah deri ve kahverengi eskitilmiş deri ile birlikte kapı panellerinde kullanılıyor.

Öte yandan, merkez konsol üzerindeki iki düğme sürücünün mekaniği kontrol altında tutmasına olanak sağlıyor. Bunlardan ilki güçlü motoru harekete geçirirken, ikincisi dört farklı sürüş moduna erişim sağlıyor. 

Üst düzey performans

 Meydan okumaya yaraşır düzeyde şaşırtıcı bir sonuç elde edildi. Dört tekerlekten çekiş ve 500 hp güç ile Peugeot 308 R Hybrid’in azami hızı elektronik olarak 250 km/h ile sınırlandırıldı, 0 - 100 km/h hızlanmasını sadece 4.0 saniyede tamamlıyor ve 1000 m mesafeyi 22.0 saniyede kat ediyor. Tüm bunlara rağmen, CO2 emisyonu sadece 70 g / km. Peugeot 308 R Hybrid, önde % 60 ön ve arkada 40% ağırlık dağılımıyla mükemmel bir denge sergiliyor ve sadece 3,1 kg / hp’lik bir ağırlık/güç oranı elde ediyor.

 Peugeot Sport sistematik olarak teknik uzmanlığına ve her bileşenin özelliklerinin yanı sıra ideal konumunu tanımlamak için başarılı yarış siciline çağrıda bulunuyor. Motor böylece birbirlerinden bağımsız olarak aracı yürüten üç farklı güç kaynağını bira araya getiriyor:

- Bu motor büyüklüğü için dünyanın en yüksek özgün güç değerini sunan 4-silindirli benzinli 1.6L THP 270 S & S motor,

- 6-vitesli şanzıman ile bağlantılı 85 kW / 115 hp gücüne sahip bir elektrik motoru,

- Arka aksta aynı özelliklere sahip bir ikinci elektrik motoru.


Kusursuz dinamik sürüş özelliği kazandırmak üzere, aracın kütleleri bir araya toplanarak mümkün olduğunca alçak düzeyde yerleştirildi. Mükemmel güç/kompaktlık orana sahip 3 kWh Lityum-İyon batarya arka koltukların altına yakıt tankının yerine konuldu. Buna karşılık, 50 L yakıt tankı arka bagaj içine elektrik motorunun ve iki transformatörün üzerine monte edildi. Mükemmellik arayışında olan Peugeot Sport mühendisleri yakıt deposunun alt tasarımını teknik bileşenlere çakışacak şekilde tamamen yeniden gözden geçirdiler. Böylece aracın yüksekliği performansına katkıda bulunacak şekilde birkaç milimetre alçaltıldı.