900 kişiye 1 tekne

900 kişiye 1 tekne
900 kişiye 1 tekne
Yalnızca milyon dolarlık yat ve tekneler değil, balıkçılığa özendirecek malzemelerden, tekstil ürünlerine, tekne boya malzemelerine kadar sektöre ait tüm aksesuar ve ekipmanların sergileneceği Boat Show Fuarı 14 Şubat'ta CNR EXPO'da başlayacak.

Dünyada karada yapılan ikinci en büyük tekne ve yat fuarı olan “CNR Avrasya Boat Show, Uluslararası Deniz Araçları, Ekipmanları ve Aksesuarları Fuarı”nın sekizincisi için geri sayım başladı. CNR Holding Kuruluşlarında Pozitif Fuarcılık tarafından, Deniz Endüstrisini ve Denizciliği Geliştirme Derneği (DENTUR) desteğinde düzenlenecek fuara, Uluslararası Boat Show Organizatörleri Federasyonu (IFBSO) da destek veriyor. CNR EXPO Yeşilköy’de 14-22 Şubat 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek fuarda, lüks ve pahalı tekne ve yatların yanında her keseye uygun tekneler de sergilenecek.

Sektör ve fuarla ilgili bilgi veren DENTUR Başkanı Alpaslan Sirkecioğlu, dernek olarak amaçlarının Boat Show gibi organizasyonlarla, Türkiye ’nin denizcilik kültürünü artırmak olduğunu söyledi. Sirkecioğlu, “Çin’de 71 bin kişiye bir tekne, Norveç’te 6 kişiye bir tekne, İtalya’da 98 kişiye bir tekne düşerken; 8 bin 333 kilometre kıyı şeridine sahip ülkemizde 900 kişiye bir tekne düşüyor” diye konuşarak, bir ülkenin denizcilik kültürünü belirleyen en önemli göstergenin tekne sahipliği oranı olduğunu belirtti. Boat Show’un en büyük hedefinin insanları deniz kültürü ile buluşturmak olduğuna vurgu yapan Alpaslan Sirkecioğlu, “Her yıl düzenlediğimiz Boat Show ile binlerce vatandaşımızı tekne ve yat sahibi yapıyoruz” dedi.

Sektöre 1 milyar dolarlık katkı

CNR Holding CEO’su Cem Şenel ise fuarda, fiyatları 2-3 bin lira olan balıkçı teknelerinden, 19 milyon liraya uzanan yatlara kadar her keseye uygun yat ve teknelerin sergileneceğini söyledi. CNR Avrasya Boat Show’un, 85 bin metrekare alanda, 1.000 markanın katılımı ile düzenleneceğini anlatan Şenel, fuarın, sektöre 1 milyar dolarlık katkı sağlayacağını belirtti.

Fuarda 250 milyon avro değerinde tekne ve yatların sergileneceğini ifade eden Şenel, CNR Boat Show’da stand açacak firmaların bazılarını şöyle sıraladı: Alfabeta, Anadolu Motor, Burla Makina, Concept Marine, Deniz Yatçılık, Depar Motor, Gena Yatçılık, Depar Motor, Gena Yatçılık, İntek Endüstri, Karina Yatçılık, Mercury, Sirena Marine, Suzuki, Tezmarin, Top Leisure, Trio, Tur Marin, Marina Deniz Araçları.

Milyonluk yat ve tekneler ilk kez  görücüye çıkacak

Dünyaca ünlü markalar, milyon dolarlık yatlarının lansmanlarını ilk kez CNR Avrasya Boat Show’da yapacaklar. Fuara katılacak firmaların büyük bir kısmı ayrı ayrı kendi standlarında görsel şovlar düzenleyecekler. CNR Avrasya Boat Show’a, BDT Ülkeleri, BAE, İngiltere gibi ülkelerden önemli alıcılar katılacak. Özellikle Ortadoğu , Körfez ve Kuzey Afrika ülkelerinden fuara yoğun ziyaretçi bekleniyor. Deniz severlerin tüm arayışlarına yanıt verecek CNR Avrasya Boat Show’u, 2014 yılında 65 bin 328 kişi ziyaret etmişti. Bu yıl bu rakamın yüzde 20 artış göstermesi bekleniyor.