911 Carrera'da daha fazla sürüş keyfi

911 Carrera'da daha fazla sürüş keyfi
911 Carrera'da daha fazla sürüş keyfi
Porsche'nin efsanevi modeli 911'in yeni nesli, geliştirilmiş şasisi, yeni motorları ve yeni Porsche İletişim Yönetimi sistemiyle fark yaratıyor. Yeni Porsche 911 önümüzdeki hafta Türkiye'de satışa sunuluyor.

Porsche’nin efsane modelleri arasında yer alan ve dünyanın en çok satan spor otomobilleri arasında bulunan 911 Carrera, yeni nesliyle bu öncülüğünü daha da ileri taşımayı hedefliyor.

 

Yenilikçi turbo motorları, performans ve konforu olağanüstü bir uyumla birleştiren geliştirilmiş şasisi, yeni eğlence ve iletişim sistemi Yeni 911 Carrera’yı fazlasıyla donanımlı kılıyor. Hem otomobil yarışları hem de spor otomobil üretiminde 40 yılı aşkın turbo motor tecrübesi sayesinde, yeni 911 Carrera’nın motorları performans, sürüş keyfi ve verim açısından standartları yeniden belirliyor.

 

Carrera modellerinde ilk kez sunulan arka akstan yönlendirme seçeneği sürüş dinamiklerinin menzilini çok daha genişletiyor. Nürburgring’deki North Loop’ta (Kuzey Parkuru) 911’in en hızlı tur zamanı daha önceki derecenin tam 10 saniye altına, yani 7 dakika 30 saniyeye indi.

 

911 Carrera’nın bir çok dış özelliği de yeniden tasarlandı: Gündüz sürüşünde yanan dört-noktalı yeni farlar, yuva kapağı olmayan kapı kolları, dikey havalandırma ızgarası ve dört-noktalı fren ışığı özelliği taşıyan yeni arka farlar ile yeniden tasarlanmış bagaj kapağı bu yeniliklerden sadece bazıları.

 

İç özelliklerinde ise, birden çok dokunmayı aynı anda algılayan multi-touch ekranı ile yeni standart Porsche İletişim Yönetimi (PCM) oldukça geniş bir işlevsellik alanı ve çok daha kolaylaştırılmış yönetim olanağı sunuyor.

 

Yeni turbo motorlar: Hem 20 hp güç artışı hem daha düşük yakıt tüketimi

Çift turbolu tamamen yeni nesil motor, 911 Carrera’da duygusal sürüş keyfini daha da yoğun bir deneyime yükseltiyor: 911 Carrera’nın arkasında 370 hp’lik bir güç yer alırken, 911 Carrera S’in motoru ise şimdi 420 hp’lik etkileyici bir güç sunuyor. Bu, her iki modelde de 20 hp’lik bir güç artışını ifade ediyor. Motorların ikisi de 3 lt hacme sahip. 911 Carrera S’in bu etkileyici motor gücü geliştirilmiş kompresörlü turbo şarjı, özel egzoz sistemi ve ayarlanmış motor yönetiminden kaynaklanıyor.

 

Her iki durumda da sabit olarak en düşük 1700 d/d ve en yüksek 5000 d/d devirden gelen, sırasıyla maksimum 450 Nm ve 500 Nm’lik belirgin biçimde artırılmış torklarıyla karakterize edilen Yeni Posche motorları harika sürüş performansı sunuyor. Aynı zamanda, yeni nesil motor 7.500 d/d maksimum hızıyla alışılagelmiş turbo motorların en yüksek hızlarını belirgin bir farkla geçerken Porsche motorlarına özgü etkileyici sesiyle güç gösterisi yapıyor.

 

911’in tüm yeni nesilleri öncekilerle karşılaştırıldığında daha da geliştirilmiş performans ve verimlilik sağlıyor. Örneğin, modele bağlı olarak yeni nesil motorlar neredeyse yüzde 12 daha yüksek verim sunuyor: yakıt tüketiminde 100 kilometrede bir litreye varan düşüşler sağlandı. PDK şanzıman ile 911 Carrera 100 kilometrede artık sadece 7,4 litre yakıt tüketirken (100 kilometrede 0,8 litrelik bir azalma), 911 Carrera S PDK şanzıman ile 100 kilometrede 7,7 litre yakıt tüketiyor (100 km’de 1 litre daha düşük).

 Yeni 911 aynı zamanda etkileyici bir performans sergiliyor: Porsche-Doppelkupplung (PDK) şanzıman ve Sport Chrono Paketi ile 911 Carrera Coupé seleflerini 0,2 saniye geride bırakarak 0’dan 100 km/h hıza sadece 4,2 saniyede ulaşıyor. Yine PDK şanzıman ve Sport Chrono Paketi ile donatılmış olan 911 Carrera S ise çeviklik gösterisinde 100 kilometreye 3,9 saniyede ulaşıyor (selefinden yine 0,2 saniye daha hızlı). Yani, Carrera ailesinde sihirli kabul edilen 4 saniye sınırının altına inme başarısını ilk kez yeni 911 gösteriyor. Ayrıca, her iki modelin maksimum hızları da yükseldi: 911 Carrera’nın en yüksek hızı artık 295 km/h iken (eskisinden 6km/h daha hızlı), yeni 911 Carrera S şimdi saatte 308 km/h hıza ulaşıyor (saatte 4 km/h artış).

  Çevrimiçi Navigasyona Sahip Yeni Porsche İletişim Yönetimi

Yeni 911 Carrera’nın standart özelliklerinden bir diğeri de çevrimiçi navigasyon modülü ve ses kontrolüne sahip yeni geliştirilmiş Porsche İletişim Yönetim Sistemi (PCM). PCM tıpkı akıllı bir telefon gibi 7 inç genişliğindeki ekranında çok dokunuşlu hareketler yardımıyla kontrol edilebiliyor. Örneğin, kullanıcının el yazısıyla giriş yapmasına olanak sağlıyor. Araç telefonları ve akıllı telefonlar da artık Wi-Fi üzerinden bağlanabiliyor. Akıllı telefon konsolunun ilk kez ortadaki kol dayanağı ile bütünleştirilmiş olması aküyü zorlamadan, tasarruflu şarj olanağı sunuyor ve araç telefonu sinyal alışını en iyi hale getiriyor. Bir başka diğer yenilik de iPhone’un PCM’e bağlanabilmesi seçeneği sayesinde Apple CarPlay’in kullanılabilmesi. Belirgin bir biçimde geliştirilmiş navigasyon sistemi ile gerçek zamanlı trafik bilgilerine kolayca ulaşılabiliyor. Bu sistem sürücüye trafik ile ilgili genel durumu hızlı bir şekilde bildiriyor ve bu bilgiler yola dinamik olarak uyarlanıyor. Daha iyi yönelim desteği sunulabilmesi için Google Earth ve Google Streetview uygulamaları da ilk kez sistemle bütünleştirilmiş. PCM’in diğer bileşenleri olan Porsche Car Connect ve Porsche Connect uygulaması bu gibi araç fonksiyonlarının uzaktan kontrol edilebilmesine, varılacak yeri bilgisinin navigasyon için PCM’e transfer edilebilmesine ve PCM vasıtasıyla üçüncül tedarikçilerden müzik aktarım hizmetinin kullanılabilmesine olanak sağlıyor.

 Yeni ve genişletilmiş opsiyonel destek sistemleri

Yeni ve geliştirilmiş destek sistemleri ile 911 Carrera özel tercihlere bağlı olarak artık daha iyi bir biçimde kişiselleştirilebiliyor: opsiyonel olarak sunulan otomatik hız sabitleme sistemi, önceden ayarlanmış hız geçildiğinde, örneğin yokuş aşağı giderken, yumuşak bir şekilde fren yapabiliyor. Artık Adaptif Hız Sabitleme Sistemi ACC (opsiyonel) PDK şanzıman ile bağlantılı olarak motoru şanzımandan ayırma (coasting) fonksiyonuna sahip. Sıkışık trafikte ilerlerken debriyajlar devreden çıkıyor, dolayısıyla motor şanzımandan ayrılarak güç harcamadan yakıt tasarrufu sağlanıyor. Yine tercihe bağlı olarak sunulan şerit değiştirme desteği, radar ile arkadaki trafiği görüntülüyor ve ayna üçgeninde bulunan sol ve sağ LED lambaları kullanarak sürücüyü kör noktadan yaklaşan araçlar ile ilgili olarak uyarıyor. Bunların yanı sıra, standart bir özellik olan çarpma sonrası fren sistemi ile Porsche spor otomobillerin aktif güvenliğini artırıyor.