Acemi şoförlerin sürüşleri izlenmeli

Acemi şoförlerin sürüşleri izlenmeli
Acemi şoförlerin sürüşleri izlenmeli
AB'de acemi sürücülerin ebeveynlerinin yaklaşık yarısı (%46), çocuklarının hızlarının ve sürüş tarzlarının izlenmesini sağlayan Black Box teknolojisini destekliyor

Goodyear’ın Avrupa Sürücü Okulları Federasyonu (EFA) işbirliğiyle yaptırdığı araştırmaya göre kBlack Box ile ilgili AB'de en güçlü destek İtalya (%73), Polonya (%72) ve Romanya (%72) olarak öne çıkıyor. Avrupa'da Black Box teknolojisinin sürüş eğitmenleri arasında gördüğü destek de %47 olarak karşılık buluyor.
Aralarında Türkiye ’nin de bulunduğu 19 ülkeden, yaşları 16 ila 25 arasında olan 6805 acemi sürücünün ebeveynleri katıldığı araştırma, şirketin‘Önce Sürüş Güvenliği’ raporunun yeni sürümüne de referans veriyor. Araştırmaya göre gelişmekte olan Black Box teknolojisiyle araç içi izlemenin özellikle genç sürücüler arasında riskli davranışları önemli ölçüde azaltacağına inanılıyor. Araştırma ayrıca acemi sürücülerin, sürüş becerilerini geliştirme olasılığının ebeveynleri tarafından izlenirken daha yüksek olduğunu gösteriyor.
Avrupa Sürücü Okulları Derneği Başkanı John Lepinekonuyla ilgili olarak; “Genç sürücüler tarafından gönüllü telematik (Black Box teknolojisi) kullanımı, yolda kurallara uymalarına ve zaman zaman karşılaşabilecekleri ‘kontrolsüzlük anlarını’ aşmalarına yardımcı olmaktadır” diye konuştu.
Avrupa'daki bazı sigorta şirketleri primlerini, sürücünün yolda ne kadar güvenli araç kullandığına göre düzenlemekte ve bazı durumlarda, sürücünün aşırı ‘güvensiz’ olarak değerlendirilmesi halinde primleri geri çekebilmekte.
Yol güvenliğini artırmayı hedefleyen ve hem ebeveynler hem de sürücü eğitmenlerinden büyük destek alan bir başka inisiyatif ise kademeli sürücü ehliyeti olarak öne çıkıyor. Goodyear’ın gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçlarına göre AB'de acemi sürücülerin ebeveynlerinin %42'si kademeli ehliyet sistemini desteklemekte. Kademeli ehliyete ebeveynler arasındaki destek en yüksek olduğu İngiltere'de %66, en düşük olduğu İsveç'te ise %15 seviyesinde.