BD Otomotiv Hollanda'da kargo dağıtıyor

BD Otomotiv Hollanda'da kargo dağıtıyor
BD Otomotiv Hollanda'da kargo dağıtıyor
BD Otomotiv tarafından Türkiye'de üretilen 7 adet 3,5 tonluk e-Ducato dünyanın önde gelen kargo şirketlerinden TNT tarafından Avrupa Komisyonu'nun desteklediği kentsel e-mobilite projesi FREVUE kapsamında Amsterdam ve Rotterdam şehirlerinde kullanılmaya başlandı.

 BD Otomotiv tarafından Türkiye 'de üretilen 7 adet 3,5 tonluk e-Ducato dünyanın önde gelen kargo şirketlerinden TNT tarafından Avrupa Komisyonu’nun desteklediği kentsel e-mobilite projesi FREVUE (Freight Electric Vehicles in Urban Europe - Avrupa Kentlerinde Elektrikli Taşıma Araçları) kapsamında Hollanda'nın Amsterdam ve Rotterdam şehirlerinde kullanılmaya başlandı. FREVUE sanayi kuruluşlarına, tüketicilere ve karar vericilere elektrikli araçların sürdürülebilir şehir lojistiği ihtiyacını nasıl karşıladığını göstermeyi amaçlıyor.

Rotterdam ve Amsterdam şehirlerinde çalışan standart dizel araçların yerini alan yeni e- Ducato'lar ile yılda 24.000 litre dizel yakıt tasarrufu sağlanırken, 76 ton CO2 emisyonunun da önüne geçilmiş olacak. 13m3 yükleme hacimli e-Ducato’lar batarya tam dolu iken 200 km menzile sahip.

TNT Benelüks'ün Yönetici Direktörü Erik Uljee açıklamasında :"FREVUE ile ortaklık TNT'nin kurumsal sorumluluk ajandasının bir parçası ve verimlilik ile üretkenliği arttırmayı hedefleyen gelecek stratejimizin amacını karşılıyor. Şehir merkezlerinde sıfır emisyonlu ulaşımı desteklemek için yetkili kurumlar TNT'ye park yasağı olan yerlerde yasak muafiyeti, yükleme ve boşaltma saatleri haricinde kapalı olan yollara giriş izni gibi önemli ayrıcalıklar sağlamaktalar. Rotterdam’da üç ve Amsterdam’da dört araç ile TNT'nin Hollanda'daki toplam elektrikli araç filosu dokuz oldu" diye konuştu.

Rotterdam Belediye Başkan Yardımcısı Pex Langenberg: "Rotterdam şehri için amacımız 2020 yılında şehir içinde tüm ürün taşımacılığının sıfır emisyonlu araçlar ile yapılması yönünde. Bu amaç şirketler ve belediye tarafından imzalanan Yeşil Mutabakat Sıfır Emisyon anlaşmasında resmileşti. Bu yüzden gürültü kirliliğini azalttıkları ve şehir merkezindeki havanın daha temiz olmasına olanak sağladıkları için elektrikli taşıma araçlarını memnuniyetle karşılıyoruz" diye belirtti.

Amsterdam şehri de emisyonsuz TNT araçlarını Amsterdam Sürdürülebilirlik Gündemi'nde (www.amsterdam.nl /duurzaam) belirtildiği gibi sürdürülebilirlikte gelişmeler sağlama planları çerçevesinde destekliyor. Bu planlara göre 2020'de şehirdeki yenilenebilir enerji üretimi %20 arttırılacak ve enerji tüketimi de %20 azaltılacak. Elektrikli ulaşım teşvik edilirken, hava kalitesi ile vatandaşlarının sağlığını iyileştirmek için şehirde dağıtım araçlarının kullanabileceği düşük emisyonlu bölgelerin arttırılması planlıyor.

BD Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Osman Boyner de konu ile ilgili: "Üretimini Türkiye'de yaptığımız elektrikli hafif ticari araçlarımızla 2014 yılında Benelux ülkelerinde çalışmaya başladık, 2015 yılı içinde de İngiltere'de faaliyet göstermeye başlıyoruz. Kuzey Avrupa ülkelerinde karbon salınımının azaltılması ve şehir içi taşımanın elektrikli araçlarla yapılması için merkezi hükümetler ve belediyeler ciddi teşvikler sağlıyorlar. Elektrikli araç alımında vergi alınması yerine fiyat indirimi, yıllık motorlu taşıtlar vergisinin sıfır olması, şehir merkezlerinde kapalı yollara gün içinde girebilme ve park yasağından muaf olmak bunlardan bazıları. Bu teşvikler, müşterilerimizin bu araçların kullanılması konusunda daha çabuk ikna olmalarını sağlıyor. Elektrikli araçlarımızın Avrupa şehirlerinde artan sayılarda kullanılıyor olmasından mutluluk ve gurur duyuyoruz" dedi.