Borusan "kadınlar" için yarışacak

Borusan "kadınlar" için yarışacak
Borusan "kadınlar" için yarışacak
Borusan Lojistik, bu yıl ki TransAnatolia Rallisini kadın sorunlarına dikkat çekilen bir platforma dönüştürüyor.

Altıncı yılında parkurunu değiştiren, teknik ve güvenlik donanımını güçlendiren TransAnatolia Ralli Raid’de bu yıl uluslararası yayıncı kuruluşların dâhil olması ve dünyanın en zorlu rallisi Dakar’ın katılımcılarının da kendilerini denemek için Transanatolia’yı yoğun olarak tercih etmesiyle yarış heyecanı başka bir boyuta taşındı.

Yarışmaya Borusan Lojistik sponsorluğunda katılan Borusan Lojistik Genel Müdürü Kaan Gürgenç, bu yıl yarışırken aynı zamanda, “Kadınlar” konusunda bir farkındalık yaratmayı da amaçladığını, yarışmaya katılmasının altında adrenalin tutkusundan çok Türkiye ’de kadınların yaşadığı sorunları gündeme taşıma isteğinin yattığını belirti. Gürgençşunları söyledi:

“Ne yazık ki erkek egemen bir toplumda yaşıyoruz ve bu toplumda sıkıntılar, acılar daha çok kadınların payına düşüyor. “Bu ülkede kadın olmak çok zor, her cephede mücadele etmek zorundalar. Eşit haklar için, can güvenlikleri için, olanakları için sürekli mücadele halindeler. Ülkemizde erkeklerdeki % 64,3 istihdama karşılık kadınlardaki istihdam oranı % 22,2’dir. Türkiye’de kadın istihdamı sadece 8 milyon düzeyinde bulunuyor ve bu rakamın yarıdan fazlası da lise altı eğitimli. Bu da demek oluyor ki çalışan kadınlarımız yoğun olarak hizmet sektöründe, tarımda ve fiziki güç gerektirmeyecek üretim hatlarında çalışıyorlar. Genellikle düşük ücretler alıyorlar.Maalesef Türkiye’de kadının adı yok. Bu bir plaza kadını için de, bir saha çalışanı arkadaşım için de, köyünde tarlasında çalışan kadın içinde geçerli.”

TransAnatolia Rally Raid 2015

22 – 29 Ağustos 2015 tarihleri arasında gerçekleşecek olan yarış Ankara ’dan başlayacak; Tuz Gölü, Kapadokya, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kars, Giresun, Tokat ve Yozgat’tan geçerek, yine Ankara’da sona erecek. Toplam 3.170 kilometrelik parkuruyla dünyanın en uzun ve zor “Ralli Raid”lerinden biri olarak gösterilmekte.Parkuru tamamlamak için günlük ortalama 400 km uzunluğundaki etapların geçileceği ralli raid’de, Türkiye’nin el değmemiş bölgelerinin ve kaybolmaya yüz tutmuş Anadolu kültürünün tanıtımını yapmaya, bölgesel anlamda kültür ve dostluk köprüsü oluşturmaya 2015 yılında da devam etmekte..