Borusan Premium kiralamada % 30 büyüyor

Borusan Premium kiralamada % 30 büyüyor
Borusan Premium kiralamada % 30 büyüyor
"Kişiye özel" kiralama yapan Borusan Otomotiv Premium Kiralama 2012'de 800 olan araç sayısını 3200'e çıkardı. 2015'te yüzde 30 büyüyen firma Türkiye'deki en geniş lüks kiralık araç filosuna sahip.
Haber: MEHMET ALİ KANTARCI - mali.kantarci@radikal.com.tr / Arşivi

2012 yılında Borusan Otomotiv Grubu şirketi olarak kurulan Borusan Otomotiv Premium Kiralama  BMW, MINI, Jaguar ve Land Rover markalarının uzun dönemli (12-47 ay) kiralama hizmetlerini  birey ve kurumlara sunuyor. Bugün yaklaşık 3200 otomobile ulaşan hacmiyle Türkiye’deki en geniş lüks otomobil filosuna sahip olduklarını söyleyen Borusan Otomotiv Premium Kiralama Genel Müdürü Kağan Dağtekin  Türkiye’nin dört bir yanındaki Borusan Otomotiv yetkili satıcılarında kiralama hizmeti verdiklerini belirtti.

 

Kişiye özel kiralama  

“Kişiye özel”  kiralama yaptıklarını, müşterilerinin istediği lüks aracı istediği özelliklerde sipariş edebildiğini kaydeden Dağtekin şöyle devam etti:
“2012’de başladığımızda 800 aracımız vardı. Şu anda 3200 addet premium uzun dönem kiralık aracımız var. Sözleşmelerimiz ortalama 24 aylık. 1800 müşterimizin yüzde 5’i bireysel. Kurumsalların da yüzde 90’ı KOBİ ağırlıklı.  Her yıl yaklaşık yüzde 30 büyüyoruz.”

Kiralama sözleşmelerin yüzde 82’sinin euro, gerisinin TL ve dolar üzerinden olduğunu vurgulayan Dağtekin müşterilerin kiralamada  esneklik istediklerini vurgulamakta. Borusan Premium’un bir “kulüp” gibi işlediğini söyleyen Dağtekin şöyle devam etti:
“Şu anda grubumuzun haricindeki  markalara girmeyi düşünmüyoruz. Şu anda 34 adet elektrikli  i3 kiralık durumda. Elektrik dahil aylık kira 990 eurodan başlıyor. Daha sonra iş ağırlıklı elektrikliye gidecek. Talep artıyor. Müşterilerimize her türlü esnekliği sağlıyoruz. Örneğin kayağa,  kampa gidecekler onlara özel, ücretsiz port bagaj takıyoruz. .Veya isteyenlerin aracını değiştirerek ikinci el bir Z4, M5 bile verebiliyoruz.  Ayrıca tüm müşterilerimize bir yılda 7 gün BMW bisikleti kullanma imkanı da sunuyoruz.”

Premium ayrıcalıklar

Firmalarının araç kiralamadaki ayrıcalıklarından da bahseden Dağtekin müşterilerin taleplerin göre hem kiralama süresi hem de ödeme planı oluşturulabildiğini kaydetti.  Dağtekin şunları söyledi:

“Müşterilerimize kiralama süresi içinde daha üst ya da daha yeni modele geçiş talep ettiklerinde esneklik sağlıyoruz.  Kiralama hizmeti süresince tüm bakım ve onarım işlemleri tümüyle Borusan Otomotiv Yetkili Servisleri’nde gerçekleştiriliyor.  İhtiyaç halinde sağlanan yedek otomobiller de premium segment olup BMW, MINI, Jaguar ve Land Rover markalarından oluşan havuzdan sağlanıyor. Ayrıca ilerseniz kiralamış olduğunuz otomobili satın alma önceliğine sahipsiniz.”

 

2016’da sektör hedefi

 

Aynı zamanda TOKKDER (Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği) Yönetim Kurulu Üyesi görevini de yürüten Kağan Dağtekin operasyonel filo kiralama sektörünün bu yıl yüzde 15 büyümeyle yaklaşık 270 bin araç sayısına ulaşacağını ifade etti. Dağtekin,”2016’da yine yüzde 10-15 büyürsek adetler 300 binlere gelecektir. Özellikle nakitte kalmak isteyenler kiralamaya  yönelebilirler.  Sektörün hedefi ine de  yüzde 20’ler. TOKKDER’de ikinci el değeri ve günlük kiralama ile çalışmalarımız sürüyor” dedi. 2014’te önemli sayıda kiralık aracın  Suriye’ye kaçırıldığına dikkat çeken Dağtekin, “TOKKDER olarak uyarılarımızı yaptık. Sınırlarda kontroller arttırıldı. Bu sayı önemli derecede düştü.  Ayrıca ticari araçların  kiralanması  için de çalışmalarımız sürüyor. Bu KOBİ’lere önemli bir kaynak desteği olacaktı” diye konuştu.