Borusan'dan 50 milyon TL'lik yatırım geliyor

Borusan'dan  50 milyon TL'lik yatırım geliyor
Borusan'dan  50 milyon TL'lik yatırım geliyor
Borusan Oto yeni modellerle birlikte satış, ikinci el ve servis yatırımlarını da artıracak. İstanbul Anadolu yakasında tüm markaların yer alacağı dev bir tesis geliyor.
Haber: MEHMET ALİ KANTARCI - mali.kantarci@radikal.com.tr / Arşivi

Borusan Otomotiv tarafından ithal edilen BMW, MINI, Land Rover ve Jaguar markalarının yaklaşık yüzde 60’nın müşterilere ulaşmasında aracılık eden Borusan Oto, ikinci el satışları da ilave edildiğinde yılda yaklaşık 21 bin adet otomobil satıyor. Borusan Oto  Genel Müdürü Uğur Sakarya, bu rakamı daha da yukarıya çekmek için yatırımlarına devam ettikleri, bu amaçla İstanbul Anadolu yakasında yatırım tutarı yaklaşık 50 milyon TL’yi bulacak  yeni bir merkezin temelini attıklarını belirterek şunları söyledi:

“Toplam 55 bin metrekare kapalı alana sahip olacak yeni tesisimizde Avcılar ve İstinye şubelerimiz gibi tüm markalarımızı temsil edeceğiz. Özellikle toplam 77 çalışma alanına sahip BMW servisimiz ile İstanbul Anadolu Yakası’ndaki müşterilerimize servis hizmeti sunacağız. Bu tesis aynı zamanda Avcılar, İstinye, Adana ve Ankara sonra beşinci  Jaguar -  Land Rover satış ve servis noktamız olacak. Samandıra tesisimiz ile Borusan Oto olarak ilk defa İstanbul Anadolu yakasında Jaguar ve Land Rover satış ve servis hizmeti veriyor olacağız. Ayrıca Samandıra’da aynı Avcılar gibi 100’ün üzerinde aracı sergileyebileceğimiz kullanılmış oto merkezimiz ile İstanbul Anadolu yakasının en büyük premium segment kullanılmış oto tesisini yapmış olacağız. Bu tesis ile birlikte premium segment kullanılmış otoda liderliğimizi pekiştireceğiz”

Borusan Oto 201 sonuna kadar  tüm markalardan toplamda 15 bin adetlik satış hedefliyor.Borusan Oto olarak Jaguar – Land Rover bayilik yapılarını gözden geçirdiklerini vurgulayan Sakarya, “İlk olarak Borusan Oto Dolmabahçe’de sergilenen Jaguar modellerini haziran ayı itibariyle diğer Borusan Oto Land Rover showroom’larımızda da sergilemeye başladık. Avcılar Land Rover tesisimizi büyüterek yeni kurum kimliğinde Jaguar ve Land Rover ortak bayiliğine getirmek üzere inşaat çalışmalarına başladık. 3 ay içinde Türkiye’deki ilk Jaguar - Land Rover showroomunu hizmete açacağız. Akabinde Adana- Mersin tesisimizi yine dual Jaguar-Land Rover showroomu haline getireceğiz. Ayrıca İstanbul ve Ankara’da birer Jaguar-Land Rover tesisi daha açacağız” dedi.

Sakarya, “Land Rover markasında ise Temmuz ayında ilk müşteri teslimlerine başladığımız Discovery Sport ve Kasım ayında hem Evoque hem de Discovery Sport’ta devreye girecek olan 2.0 litrelik 180 HP’lik dizel motorunda desteğiyle Borusan Oto olarak satışlarımızı 2015 yılı için geçen yıla göre yüzde 60 arttırarak toplam 1050 adet satış gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Geçen yıl toplam 632 Land Rover satmıştık” diye konuştu.

Başkent elektrikli sever

Borusan Oto olarak bu yılki toplam satış hedefleri hakkında da bilgi veren Sakarya, “Toplam satışımız konusunda yıl başında planımızı 13 bin 500 adet olarak yapmıştık. Türkiye pazardaki hareket ve yeni modellerimiz ile beraber bu hedefi 15 bine çıkardık” dedi. Satışlarının yaklaşık 13000 adedinin BMW olacağını kaydeden Sakarya, “1000 MINI, 1050 adet Land Rover ve 200 adet de yeni markamız Jaguar’dan satacağız” diye konuştu.  BMW’nin elektrikli i3 ve i8’e olan talebin artarak devam ettiğini de dile getiren Sakarya, şu bilgileri verdi: “Ataşehir’de başladığımız operasyona geçen ay itibariyle üç şubemizi daha ekledik ve Ankara’da da satmaya başladık. Ankara’dan çok yoğun talep geldi. İki ay içinde Ankara’dan toplam 13 adet elektrikli otomobil sattık. Toplam satışımız da bu sene başından beri 85 elektrikli araç oldu. Yüzde 35’i i3, yüzde 65’ı i8. Şu anda İstanbul kadar elektrikli satışı yapıyoruz Ankara’da. Bu yıl sonunda İstanbul ve Ankara’da toplam 200 adetlik elektrikli BMW i satışına ulaşmayı hedefliyoruz.”

Yatırımlar devam ediyor

BMW ve MINI markalarında da Borusan Oto olarak yatırımlarımıza devam ediyoruz” diyen Sakarya “Tekirdağ- Çorlu BMW-MINI servis ve kullanılmış oto satış tesisimizin inşaatı devam ediyor. Toplam 3.200 metrekare kapalı alana sahip olacak bu tesisi bu yılın sonuna doğru hizmete açmayı planlıyoruz. Yine BMW ve MINI markaları için Gaziantep’te yatırım planımız var” diye konuştu. BMW markalı motosikletler ile de ilgili bilgi veren Sakarya, “Temmuz ayında BMW motosiklet satışını ilk defa İstanbul Anadolu yakasına taşıyarak Ataşehir şubemizde motosiklet satışına başladık. Daha ilk aydan ciddi satış adetlerine imza attık. Ekim ayında Ataşehir motosiklet showroomumuzun resmi açılışını motosiklet tutkunları ile birlikte yapacağız” açıklamasını yaptı. Uğur Sakarya ‘’2015 yılında 450 adet BMW motosiklet satacağız. Geçen yıl sattığımız 340 motosiklet satışına bu yıl ilk 7 ayda ulaştık. Motosiklet satışlarımız da otomobiller gibi geçen yıla göre yüzde 43 artış gösterdi. Ataşehir showroom’unun da katkılarıyla 2015 yılını 450 motosiklet satışı ile kapatacağız. Samandıra’ya açacağımız yeni tesisimizde motosiklet satış ve servis hizmeti de vereceğiz.’’ dedi.