Bosch park etmeyi kolaylaştırıyor

Bosch park etmeyi kolaylaştırıyor
Bosch park etmeyi kolaylaştırıyor
Bosch'un geliştirdiği teknoloji ile asfalt üzerine yerleştirilen internet erişimli sensörler, park edilebilecek yerleri bildirecek

Bosch, asfalt üzerine yerleştirilen kablosuz sensörlerin yardımıyla park edilebilecek yerlerin gerçek zamanlı haritalarını oluşturmak üzere çözümler geliştirdi. Bu sensörler, bir park yerinin dolu olup olmadığını algılıyor ve internet aracılığıyla bu bilgiyi paylaşıyor. Online bağlantısı olan araçlara, bu bilgiler iletilirken, gerçek zamanlı olarak harita üzerinden gösteriliyor. Bu gerçek zamanlı bilgilerin kullanıcıların akıllı telefonlarına veya doğrudan araçlarının navigasyon cihazlarına iletilmesi, sürücülerin külfetli park yeri arama sürelerini kısaltıyor.

Bosch'un otomotiv elektroniğinden sorumlu yönetim kurulu üyesi Dr. Dirk Hoheisel, "Bosch, bu çözümlerle söz konusu park etmek bile olsa sensörlerin ve internet bağlantısının insanların günlük yaşamlarını nasıl önemli ölçüde kolaylaştırdığını gösteriyor. Çözümümüz, sürücülere çok daha fazla rahatlık sunuyor ve zamandan tasarruf etmelerini sağlıyor" dedi. Bosch’un sunduğu bu yeni çözüm, Berlin'de gerçekleştirilen Bosch ConnectedWorld Konferası’nda görücüye çıkarıldı.

Gelecek teknolojiler hakkında da bilgi verildiği Konferans’ta, önümüzdeki dönemde yol yüzeyine yerleştirilecek ve araçlara takılacak Bosch sensörleri ile sürücüler park edebilecekleri yerleri belirleme imkânına sahip olacak. Gerçek zamanlı online park yeri haritasının yardımıyla sürücüler, rahat ve sorunsuz bir şekilde park edebilecekleri bir yer bulabilecek.

Park yeri arama: sinir bozucu, pahalı ve çevreye zararlı

Sürücüler tarafından sinir bozucu, masraflı ve çevreye zararlı olarak görülen park yeri arama süreci, Bosch tarafından geliştirilen çözümler ile kolaylaşıyor. Asfalta yerleştirilen kablosuz sensörler, çoğunlukla yollarda şeritleri işaretlemek için kullanılanlara benzer sabit, yarı daire plastik çerçeve içerisinde yer alıyor. Kablosuz sensör, üzerinde park etmiş bir aracın bulunup bulunmadığınıalgılayabiliyor. Sensör içerisinde yer alan küçük, enerji tasarruflu radyo vericisi, bu bilgileri yüzlerce sensörden veri toplama kapasitesine sahip olan bir alıcıya bildiriyor. Bosch Ağa Bağlı Park Etme projesinin başında yer alan Dr. Rolf Nicodemus, "Durum bilgileri daha sonra internet üzerinden bir veritabanına aktarılıyor. Bir yazılım, ilgili alanın park yeri haritasını neredeyse gerçek zamanlı olarak oluşturuyor" dedi.