Brisa'dan filo çözümlerine devam

Brisa'dan filo çözümlerine devam
Brisa'dan filo çözümlerine devam
Brisa'nın ticari araç ve filoculara yönelik geliştirdiği ürün ve hizmetler tanıtılırken önümüzdeki döneme ilişkin hedefler paylaşıldı.

Brisa tarafından gerçekleştirilen Ticari Ürünler Değerlendirme Toplantısı’nda ticari ürünler segmentinin dünyadaki ve Türkiye ’deki mevcut durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu. Toplantının ev sahipliğini üstlenen Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman; konuşmasında Brisa’nın bu segmente yönelik olarak geliştirdiği ürün ve hizmetleri tanıttığı gibi, şirketin önümüzdeki döneme ilişkin hedef ve projelerini de basın mensuplarıyla paylaştı.
Brisa’yı sektörde artık salt bir lastik üreticisi olarak değil, daha çok bir “değer sağlayıcı” olarak konumlandırdıklarını belirten Bayman, inovasyon odaklı hizmet anlayışlarıyla hem bireysel hem de kurumsal müşterilere değer katmak amacıyla çalışmalarını sürdürdüklerini dile getirdi. Bayman: “Türkiye genelinde filo yönetim çözümleri alanında bizim kadar teknik ekipman ve insan yatırımı yapan firma olmadığını söyleyebilirim. Sektör genelinde 3’te 1 seviyesinde olan payımız, Profleet ile dokunduğumuz filolarda ortalama %50 seviyelerinde. Bu alandaki hedefimiz; filo müşterilerimizin lastik tedarikçisi değil stratejik ortakları olmak. Doğru lastik yönetimi ile zaman ve maliyet tasarrufunun yanısıra, atıkları ve yakıt kullanımını azaltarak çevresel sürdürülebilirliğe katkı sağlıyoruz.”
Avrupa’da sürdürülebilirlik alanındaki trendlere de Bayman: “Avrupa’daki karbon salımının %20’si karayolu ulaşımından kaynaklanıyor. Ağır ticari araçların bunun içerisindeki payı ise dörtte bir seviyesinde. Avrupa Komisyonu’nun araştırmalarına göre, mevcut teknolojilerin amaca uygun kullanımı ile bu miktarları %30 civarında azaltmak mümkün. Bu doğrultuda hazırlanan yeni Regülasyonlar ile Avrupa’daki binek ve hafif ticari araçların kilometre başına karbon salımını sınırlayan zorlayıcı hedefler konuldu. Ağır ticari araçlar için de yasal düzenleme hazırlıkları yapılıyor.
Brisa’nın yenileme pazarı iş hacminin %50’sini oluşturan ticari ürünler segmentinde Bridgestone, Lassa, Bandag markaları ve son olarak kullanıcıların beğenisine sundukları “Eko” lastikleriyle yerlerini sağlamlaştırdıklarını belirten Hakan Bayman, Dünya lastik pazarının 2014 yılında %4.5 büyüme ile 1.7 milyar adet olarak gerçekleştiğini; son 5 senede de toplamda %28 büyüme kaydedildiğini söyledi.
Türkiye’de toplam lastik satış adedinin, 2014 yılında bir önceki yıla göre %2 küçülmeyle 19.4 milyon adet olarak gerçekleştiğini aktaran Bayman, Türk lastik sektörünün son 10 yılda %50’nin üzerinde büyüdüğünü, 2015 sonu için de büyüme beklentilerinin %3’ün üzerinde olduğunu belirtti.
Brisa’nın Bandag markasıyla faaliyet gösterdiği lastik kaplama sektörüne ilişkin verilere göre; Kaplama oranı ABD ve gelişmiş Avrupa ülkelerinde %50 olarak gerçekleşirken Türkiye’de %25 seviyesinde seyrediyor. 2014 yılında ülkemizde 500 bin lastik kaplandı. Brisa ürünleriyle 3’te 1’ine hakim olduğumuz pazarda 2015 yılı için %5 oranında bir büyüme öngörüldüğü bilgileri de paylaşıldı. Bayman, “2014 yılında %7 oranında daralan ticari lastikler pazarında da Brisa olarak büyümeye devam ettik. 2015 içinse ticari lastikler pazarında 2014’ün aksine çift haneli bir büyüme bekleniyor. Biz de pazarın üzerinde büyümeyi hedefliyoruz” diyerek Brisa’nın ticari ürünler pazarındaki iddialı hedeflerini koruduğuna vurgu yaptı.
Brisa bünyesinde sürdürülebilirliğe her anlamda büyük önem verdiklerinin de altını çizen Genel Müdür Bayman, karbon salımını azaltan çevreci ürün ve hizmetleriyle çevresel; “Yola Sağlam Çık” ve “Emniyet Lastiği” gibi kampanyalarla toplumsal; çeşitlenen satış kanalları ve inovatif hizmet anlayışlarıyla da ekonomik sürdürülebilirliğe katkı sağladıklarına dikkat çekti. AB Karbon Salımı Regülasyonu ile ilgili de katılımcıları bilgilendiren Bayman, düşük yuvarlanma direncine sahip, daha hafif ve akıllı lastiklerin sektörün yükselen trendi olduğunu belirtti.
360 derece filo yönetim çözümleri: “Profleet”
Brisa tarafından filo yönetim çözümlerini tek çatı altında birleştirmek amacıyla geliştirdiği Profleet filo yönetim modeliyle Ürün, Servis, Program ve Bilgi/Danışmanlık başlıklarında filo müşterilerinin operasyonlarını minimum maliyetle yönetebilecekleri sürdürülebilir çözümler üretiyor. Profleet ile filoların sosyal, ekonomik ve çevresel katma değerinin yükseltilmesi hedefleniyor.
Filoların genel maliyetleri yakıt, lastik, eleman ve ekipman giderlerinden oluşuyor. Brisa Profleet paketiyle ürün ve mekanik servis desteği yanında eğitim, bütçe, merkezi faturalama, danışmanlık, yol yardımı, envanter yönetimi, online programlar ve tüm servis ve hizmetlerin düzenli olarak raporlanması ile bu giderlerde tasarruf yapılmasını mümkün kılıyor. Yapılan son ölçümler; lastik ömrünü ortalama %15 arttırdığı gözlenen Profleet hizmetlerinin yakıt kullanımını da %5 oranında azalttığını ortaya koyuyor. Profleet kapsamında sunulan hizmetler ile bugüne kadar toplamda yaklaşık 400 milyon TL tutarında tasarruf sağlandığı belirtiliyor.