Budapeşte'de otobüsler Türkiye'den

Budapeşte'de otobüsler Türkiye'den
Budapeşte'de otobüsler Türkiye'den
Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de Buda Kalesi Belediyesi ihtiyacı için düzenlenen 16 adetlik otobüs alım ihalesini kazanan Karsan, otobüsleri Belediye'ye teslim etti.

 Budapeşte’nin toplu taşıma şirketi BKK’nın (Centre for Budapest Transport) Buda Kalesi Belediyesi ihtiyacı için 25 Eylül 2013 tarihinde AB resmi gazetesinde ilan edilen 16 adet kesin ve 24 adet opsiyonlu 8 metre otobüs alım ihalesini ATAK otobüsleriyle kazanan Karsan, otobüsleri temin etmek üzere Buda Kalesi Belediyesi ve BKK ile 8 Eylül 2014 tarihinde ihale sözleşmesini imzalamıştı. Söz konusu sözleşmeye ait 16 adet ATAK otobüs Budapeşte’de düzenlenen törenle hizmete alındı. Böylece, Budapeşte’nin tarihi ve turistik merkezi olan Buda Kalesi bölgesinde Buda Belediyesi’nin uzun bir zamandır değiştirmek istediği 10 yaşın üzerinde olan eski araçlar yeni nesil Karsan ATAK toplu taşıma araçları ile değiştirilmiş oldu.

 Buda Kalesi’nde bulunan Arslan Meydanı’nda düzenlenen Teslimat Töreni’ne Budapeşte Belediye Başkan Yardımcısı Balazs Szeneczey, Buda Kalesi Bölgesi Belediye Başkanı Dr.Gabor Tamas Nagy, BKK Başkanı Dr.Kalman Daboczi, BKV Başkan Tibor Bolla ve Karsan Pazarlama Genel Müdürü Vançın Kitapçı katıldı.

 Törende Karsan ürünlerini tercihlerinden dolayı Budapeşte yerel yönetimine teşekkürlerini ileten Kitapçı; “Karsan’ın Bursa fabrikasında üretilen ATAK otobüslerinin bundan böyle tarihi ve kültürel yakınlığımız olan gönül komşumuz Macaristan’ın güzel başkenti Budapeşte toplu ulaşım sistemlerinde kullanılacak olmasından dolayı gurur duyuyoruz. Batı Avrupa’da ilk kez Ekim 2013’te Busworld Kortrijk’te tanıttığımız, ‘Ulaşımda Kentsel Dönüşüm’ yaklaşımının bir sonucu olarak pazara sunduğumuz 8 metrelik Karsan ATAK otobüslerimiz; yolcu kapasiteleri, düşük yakıt tüketimi ve modern tasarımı ile kullanıcılardan; alçak tabanlı yapısı, kolay erişimi ve sunduğu konforla da yolcular tarafından büyük beğeni toplayacak. Karsan ATAK rakiplerinden ayrıştığı özellikleriyle sektördeki dinamikleri kısa sürede değiştirdi” diye konuştu. Karsan’ın neredeyse yarım yüzyıldır ticari araç segmentinde kendi markası da dahil, dünyanın önde gelen markaları için üretim yaptığını belirten Vançın Kitapçı, bugüne kadar 100 bin adedin üzerinde yolcu taşıma aracı ürettiğine dikkat çekti.

 Budapeşte Belediye Başkan Yardımcısı Balazs Szeneczey ise yaptığı konuşmada yeni teslim alınan Karsan ATAK’ların sadece filo genişlemesi anlamında değil, aynı zamanda Budapeşte’nin kalkınma sürecinin de önemli bir gerçeği olduğuna dikkat çekti ve Karsan’a esnek üretim kabiliyeti ile araçları hızla üreterek teslim ettiği için teşekkürlerini iletti.