Çek asıllı Alman 20 bin otomobile yaklaşacak

Çek asıllı Alman 20 bin otomobile yaklaşacak
Çek asıllı Alman 20 bin otomobile yaklaşacak
Volkswagen Grubu çatısındaki Çek markası Skoda bu yıl Türkiye'de satışlarını 17 bin adetler üzerine çıkaracak. Marka 3 şehirde yeni bayiler açıyor.
Haber: MEHMET ALİ KANTARCI - mali.kantarci@radikal.com.tr / Arşivi

Türkiye ’de İlk 3 ayda otomobil pazarının  yüzde 43 büyürken Skoda’nın yüzde 130 büyüdüğünü söyleyen Yüceauto Genel Müdürü Tolga Senyücel „Nisan iyi geçti mayıs ayının da da hareketli geçeceğini düşünüyoruz. Zaten  fuar var. Nisanda pazarın 65-70 bin seviyesinde olmasını bekliyoruz“ dedi. Yeni Superb’in İtalya’daki test sürüşünde konuşan Senyücel Superb’in ön satışına temmuzda başlayacaklarını ifade etti.

Geçtiğimiz yılı Skoda’nın yaklaık 14.500 satış adedi ile kapadığını hatırlatan   Senyücel  ,“Yeterli kotaları bulabilirsek . 2015  hedefimiz 17 bini bile geçebiliriz“ dedi. Senyücel şöyle devam etti:
„Filo satışında 2014 yılında 2200 adet kurumsal ve filo şirketlerine araç sattık. 2015 yılında ise yıllık satışımızın yüzde 22’si filo satışı olacak. Filo satışımızda Octavia ilk sırayı oluşturuyor. Yeni Superb ile filo satışlarımızda artış olacak. Filo satışlarımızın yüzde 60-65’ini Octavia, yüzde 25’ini Superb gerisini ise Rapid oluşturacak.“

3 yeni bayii

2014 yılı son çeyreğinde İstanbul Avrupa yakasında 3 bayilerinin hizmete girdiğine dikkat çeken Senyücel “Yeni kurumsal yapılanmaya hızlı bir şekilde devam ediyoruz. İlk 6 ayın sonunda 21 adet bayimiz yeni kurumsal kimliğe geçmiş olacak. 2016 yılında da dünyada kurumsal kimlik yapılanmasını tamamlayan ilk 3 ülke arasında olmayı hedefliyoruz.“ dedi. Senyücel 2015’te Çorum, Kahramanmaraş ve Balıkesir’de yeni bayi açacaklarını de sözlerine ekledi.  

Satışların yüzde 34’ü İstanbul’dan

Skoda araç satışlarının yüzde 34’ünün İstanbul’da yapıldığını kaydeden Senyücel  Superb’in bugüne kadar en az şikayet alan Skoda modeli olduğunu kaydetti. Superb’de yıllık satış hedeflerinin 34 yıl içinde 10 bin adetler olduğunu vurgulayan Senyücel 2015 yılında binek araç pazarının 625- 650 bin adet aralığında kapanmasını  öngördüklerini bildirdi.