Çelik Motor yüzde 28 büyüyecek

Çelik Motor yüzde 28 büyüyecek
Çelik Motor yüzde 28 büyüyecek
Anadolu Grubu bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Türk otomotiv sektörünün öncü şirketlerinden Çelik Motor, 2015 yılını bütçe hedeflerinin üzerinde başarılı bir şekilde tamamladı. Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) ile paylaşılan mali verilere göre, 2015 yılında bir önceki yıla göre %36 oranında büyüme başarısı göstererek yaklaşık 1,436 milyar TL ciroya ulaşan Çelik Motor, 2016 yılında ise 2015 yılı net satış rakamlarını %28 artırmayı hedefliyor.

Anadolu Grubu’nun en köklü kuruluşlarından olan ve sektörde 55. yılını geride bırakan Çelik Motor, stratejik hedefleri doğrultusunda büyümesini sürdürüyor. İsim ve yapısını değiştirmeden aralıksız olarak ve sadece otomotiv sektöründe faaliyet gösteren Türkiye’deki en eski şirket unvanını taşıyan Çelik Motor; Garenta (kısa ve uzun dönem araç kiralama - www.garenta.com.tr), ikinciyeni.com (2. el online otomobil açık artırma platformu www.ikinciyeni.com) ve KIA (www.kia.com.tr) markalarıyla müşterilerine hizmet veriyor .

Çelik Motor; bünyesindeki tüm kiralama operasyonunu bu yılın başından itibaren “Garenta” çatı markası altında birleştirirken, bu birleşim kapsamında Çelik Motor Filo markası yenilenmiş oldu. Yeni dönemde Çelik Motor müşterileri uzun dönem araç kiralamada "GarentaPRO”, kısa dönem kiralamada ise “GarentaDAY” markalarından hizmet alıyor olacak.

Çelik Motor; bir diğer ana iş kolu olan Otomotiv Distribütörlüğü’nde de münhasır distribütörlüğünü yaptığı KIA marka araçları da Türkiye genelindeki etkin bayi ağıyla müşterilerine sunmaya devam ediyor. Dünya otomotiv pazarının en hızlı büyüyen markalarından KIA, Türkiye'de de Çelik Motor'un bünyesinde büyümesini istikrarlı şekilde sürdürmeye devam ediyor.


Çelik Motor sermaye piyasalarında yatırımcı tabanını genişletmeye devam ediyor

Çelik Motor, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) nezdindeki Borçlanma Araçları Piyasası’ndaki işlemlere ilişkin de bilgiler verdi. Özel Sektör Tahvil ihracını ilk olarak 2013 yılında başarılı şekilde gerçekleştiren Çelik Motor; geçen yılın Eylül ayında nitelikli yatırımcılara satış yöntemiyle 100 milyon TL tutarında 2 yıl vadeli tahvil ihraç ederken; yine bu yılın Mart ayı başında 6 aylık ilave bir bono ihracını daha başarılı şekilde gerçekleştirdi. Yine 100 milyon TL tutarında gerçekleşen ihraç, SPK nezdindeki Borçlanma Araçları Piyasası’nda nitelikli yatırımcılara satış yöntemiyle gerçekleştirildi.

Finansman kaynaklarını etkin şekilde çeşitlendirmeye devam eden Çelik Motor Ticaret A.Ş., 2015 yılının başında global bankaların katılımıyla 125 milyon EUR’luk 5 yıl vadeli sendikasyon kredisine imza atarken, önümüzdeki dönemde yine uluslararası bankaların da katılımıyla 100 milyon EUR’luk 3 yıl vadeli ilave bir sendikasyon kredisi almayı hedefliyor.


Çelik Motor’dan rating açılımı

Çelik Motor; sermaye piyasalarında finansman kaynaklarını çeşitlendirmeye giderken, yatırımcı tabanını uluslararası platforma taşıma yolunda; lokal para birimi cinsinden kredi derecelendirme sürecine girdi. Şubat ayı içinde tamamlanan rating süreci sonunda; Türkiye'de SPK lisansı ile kredi derecelendirme faaliyetinde bulunan SAHA Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri A.Ş. tarafından Çelik Motor’un Kredi Derecelendirme notu (Ulusal) kısa vadeli (TR) A1 ve uzun vadeli (TR) A+ olarak belirlendi.

Kredi derecelendirme şirketi yaptığı değerlendirmede; Çelik Motor’un yurtiçi pazardaki geçmişi ve konumunun yanı sıra, yapılan sektör mukayeseli analizler ve şirketin taşıdığı finansal/operasyonel risklerinin incelenmesinin neticesinde; bağlı olduğu Anadolu Endüstri Holding’in sektörde güçlü ve ülkede saygın bir yere sahip olduğunu vurguladı. Şirketin güçlü yönleri olarak; şirketin fonlama kaynaklarını iyi çeşitlendirmesi ve operasyonel kiralamadan kaynaklanan döviz yükümlülüklerin döviz sözleşme alacaklarıyla dengeli olduğu ve kur risklerinin etkinlik testleriyle ölçüldüğü vurgulandı.


2015 yılı gerçekleşmeleri ve 2016 hedefleri

KAP’a mali tabloları ile ilgili açıklama yapan Çelik Motor’un paylaşılan açıklamadaki bilgilere göre 2015 yılında net satış gelirleri 1.43 milyar TL seviyesine ulaşırken, artış oranı bir önceki yıla göre %36 olarak gerçekleşti.Ana faaliyet dalıyla ilgili karlılığı ifade eden FAVÖK(EBITDA) göstergesinde ise 2015 yılı rakamı yaklaşık 192,3 milyon TL seviyesine ulaşırken; önceki yıla kıyasla büyüme oranı da %22 olarak gerçekleşti.


Garenta ve Kia

2015 yılında yüksek performansla %67 oranında büyüyen Garenta’nın 2015 yılı cirosu yaklaşık 818 milyon TL olarak açıklandı. Bu rakam aynı zamanda Çelik Motor’un toplam cirosunun %57’sini oluşturuyor.Toplam kiralama araç parkında, 31 Aralık 2015 tarihindeki rakamlara göre yaklaşık 26.500 adet araç bulunan Garenta, sektöründe ilk 3 firma içinde yer alıyor.Garenta, 2016 yılında kısa ve uzun dönemli kiralamada ortalama 28.000 adetlik filo hedefliyor.

2015 yılını binek ve hafif ticari araç segmentinde toplamda yaklaşık 18.000 adetlik satış rakamıyla kapatan KIA, pazar payını da %1,9’a yükseltmiş oldu. Çelik Motor, 2016 yılında ise 20.000 adet KIA marka araç satışı hedefliyor.Konsolide olarak ise Çelik Motor, 2016 yılında 2015 yılı sonuçlarına göre %28 ciro artışı hedefliyor.