Continental'den yeni teknolojiler

Continental'den yeni teknolojiler
Continental'den yeni teknolojiler
Continental, her yıl dünyanın önde gelen teknolojilerinin nabzının attığı Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarı'na (CES) bu yıl geleceğin akıllı araç sektörüne yön veren teknolojileriyle damgasını vurdu.

Sürücü ve sürücülerin sahip olduğu tüm teknolojilerin birbirine bağlantılı olacağı yeni nesil araçlar için son teknolojileri geliştirmek üzere çeşitli firmalarla ortaklığı geliştiren Continental’in fuara damgasını vuran ürünleri arasında, bulut tabanlı eHorizon (elektronik ufuk), STARLINK, akıllı anahtara dönüşen akıllı saat, kavisli OLED touch ekranı ve AR teknolojisi yer alıyor.
Continental’in geçtiğimiz günlerde  Las Vegas’ta gerçekleştirilen Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarı CES 2015’te tanıttığı yenilikler geleceğin araç teknolojisine yön veriyor. Akıllı mobilite gücü kapsamında araçları bulut teknolojisine entegre ederek geliştirilen teknolojilerde Continental tüketicilerin sürüş hayatını etkileyecek dört ana konuyu odağına koyuyor: Kontrol, güvenlik , bilgi ve eğlence.

Dinamik eHorizon Teknolojisi (Elektronik Ufuk) nedir?

Elektronik Ufuk olarak adlandırılan dinamik eHorizon teknolojisi, üstün ileri görüş becerileri ile güvenli sürüşü maksimize ediyor. Dijital harita göstergesi ve navigasyon teknolojisi bir araya getirilerek geliştirilen eHorizon teknolojisi yolun ilerleyen bölümlerinde sürücüleri nelerin beklediğini gösteriyor. Seyir kontrol sistemi ile yolun durumuna göre araç hızının otomatik olarak ayarlanmasını ve böylece yakıt tüketiminin azaltılmasına da yardımcıoluyor. IBM ve bulut firması HERE ile birlikte geliştirilen teknoloji, gerçek zamanlı dijital haritalar ile lokasyon bulut hizmeti ve araç bulut hizmetine bağlı çalışıyor. Ayrıca IBM Büyük Veri ve Analizleri’ni kullanarak hava durumu gibi değişken olayları da gözlemliyor.Continental’in bağlantılı güç aktarım sistemlerinden otomatik sürüş deneyimine kadar birçok uygulamanın temeli olarak gördüğü dinamik eHorizon teknolojisi, bir virajdan sonra aniden sıkışan trafiği trafik görünmeden sürücüsüne aktarmaya yardımcı oluyor. Yoldaki bir engeli algılayan sensörler aracın aniden fren yapmasına engel olarak, aracın hızını daha önceden ve kontrollü düşürmesine de yardımcıoluyor.

Uzaktan taşıt hizmetleri sunan STARLINK nedir?

Günümüzde Subaru sahiplerinin yararlanabildiği STARLINK araç içi teknolojisi ise çeşitli bağlanabilirlik özellikleri ile öne çıkıyor. Çalınan araçları kurtarma, otomatik çarpışma bildirimi ve akıllı telefon üzerinden aracı kilitleme, aracın kilidini açma gibi uzaktan taşıt hizmetleri ile müşterileri temel araç işlevleri ile temas halinde tutan aylık taşıt sağlık raporundan oluşan STARLINK, şimdilik ABD pazarına yönelik taşıtlar için bu yılın sonundan itibaren aktif olacak.

Araç içi ekran teknolojisi: OLED Touch Ekran

Akıllı telefonlar için her geçen gün daha da önem kazanan ve teknolojileri iyileştirilen ‘dokunmatik ekran’ konusunda da çalışan Continental’in OLED Touch ekranı araç içi ekran deneyimine yeni bir rota çiziyor. Yeni ekran, kavisli yapısı ile konsol ortasında kablosuz olarak yerleştirilebilecek bir tasarıma sahip. Otomobil üreticilerine tasarım özgürlüğü sunacak OLED Touch ekran üretiminde özel elektronikler ve kimyasal olarak sertleştirilmiş cam kullanıldı.