Doblo'yu yeniledi ilk haftada günde 60 satışa ulaştı

Doblo'yu yeniledi ilk haftada günde 60 satışa ulaştı
Doblo'yu yeniledi ilk haftada günde 60 satışa ulaştı
Tofaş'ın bu yıl 135 bin adet üretip 105 binini ihraç edeceği yeni Doblo daha pazara çıkışının ilk haftasında günlük 60 adetlik satışa ulaştı. Bu yıl iç pazarda minimum 30 bin satış öngörülüyor.
Haber: MEHMET ALİ KANTARCI - mali.kantarci@radikal.com.tr / Arşivi

Tofaş’ın Bursa’da 2000 yılından bu yana global pazarlar için ürettiği 1.2 milyon adet Fiat Doblo’nun 4’üncü nesli yollara çıktı. 2015’te Tofaş’ın 135 bin adet üretmeyi planladığı yeni Doblo’nun 105 bininin ihraç edilip 30 bin adetinin iç pazarda satılması öngörülüyor. Türkiye reklamlarında yıldızı parlayan komedyen (Güldür Güldür’ün Şevket’i) Çağlar Çorumlu’yu oynatan firma aracın daha pazarın sunuluşundaki ilk haftasında Türkiye geneli günlük 60 adetlik satışa ulaştı.

Ticaride İtalya’nın önündeyiz

Yeni Doblo’nun Torino’daki test sürüşlerinde konuşan Fiat İş Birimi Direktörü Okan Baş Türkiye’nin Fiat dünyası içinde, Avrupa ’da otomobil ve hafif ticari araç pazarı toplamında 2. sırada yer aldığını belirtti. Fiat markalı hafif ticari araç satılan Avrupa ülkeleri arasında ise Türkiye’nin birinci geldiğine dikkat çeken Baş 2014’te Tofaş’ın 90 bin adet seviyelerinde araç satışı gerçekleştirerek toplam otomotiv pazarında yılı 3’üncü sırada kapattığını 2015’te hedeflerinin 100 bin adetlere çıkmak olduğunu vurguladı.

Pazar 800 bin olur

Bu yıl Türkiye’deki pazarı 800 bin civarında öngördüklerini bunun yüzde 25’inin hafif ticarilerden oluşmasını beklediklerini söyleyen Baş pazara sundukları yeni Doblo’nun sınıf lideri olmasını hedeflediklerini anlattı. Baş, “Fiat olarak, son 6 yıldır ortalama %25’in üzerindeki payımızla Hafif Ticari Araç pazarını sürüklüyoruz. Uzun yıllardır pazarın hep zirvesinde yer alıyoruz.Fiat 2014 yılında, 50 bin adede yakın satış rakamı ve %27,5’lik payla Hafif Ticari Araç pazarının lideri oldu.Doblo modelimiz, kendi segmentindeki liderliğinin yanı sıra 22 bin adedin üzerinde satış rakamıyla, “2014 yılının En Çok Satan Hafif Ticari Aracı” oldu. Fiat Doblo’yu RAM markasıyla ProMaster City adıyla Amerika’da satışa sunuyoruz. Bursa’daki “Altın” fabrikamızda, Doblò’nun üretim sorumluluğunu büyük bir başarıyla sürdürüyoruz.”diye konuştu.

43.9 bin TL’den başlıyor

Fiat Pazarlama Müdürü Özgür Süslü ise “Yenilenen tasarımı, yeni donanımları ve otomobil seviyesinde iç mekân kalitesiyle fark yaratan yeni nesil Doblo’yla çok daha rekabetçi ve iddialı olmayı hedefledik. 43.950 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunduğumuz Yeni Nesil Doblo ile kullanıcılara daha fazla “değer” sunarak rekabetten ayrışmayı amaçladık. Bu sınıfta ilk kez dokunmatik ekranlı multimedya sistemini sunuyoruz. Ayrıca çocuk aynasını da standart donanıma ekledik. Türkçe navigasyon ve katlanabilir elektrikli aynalar gibi yeni donanımlarla, Doblo’yu çok daha iyi güçlü hale getirdik.” diye konuştu. Süslü ayrıca, Yeni Nesil Fiat Doblò’nun, başarılı 90 ve 105 beygirlik multijet motorlarının yanında, bu motorların daha da geliştirilmesiyle ortaya çıkan yakıt ekonomisinde sınıfının lideri olan yeni 1.3 lt 90 hp’lik Ecojet ile 4 farklı dizel motor ile Türkiye pazarında yer alacağını belirtti. Combi gövde tipinde Easy, Safeline, Premio ve Premio Plus olmak üzere 4 donanım seviyesi ile tercih edilebileceğini sözlerine ekledi.