Doğuş'tan kurumsal sorumluluk raporu

Doğuş'tan kurumsal sorumluluk raporu
Doğuş'tan kurumsal sorumluluk raporu
Doğuş Otomotiv, uluslararası GRI standartlarında hazırladığı, Kurumsal Sorumluluk Raporu'nun beşincisini kamuoyu ile paylaştı. 2013 yılında sürdürülebilirlik ve toplumsal katkı için gerçekleştirilen çalışmaların sıralandığı raporda, ilk kez Doğuş Otomotiv'in 6 Yetkili Satıcı ve iştirakinde gerçekleştirilen çalışmalar da yer aldı.

Doğuş Otomotiv , “Kurumsal Sorumluluk Raporu”nun, bu yıl beşincisini yayınladı. Uluslararası raporlama standardı olan Global Reporting Initiative (GRI) çerçevesine uygun hazırlanan rapor, Doğuş Otomotiv’in 2013 yılı boyunca, sürdürülebilirlik, toplumsal gelişim ve daha yaşanabilir bir çevre için aldığı kararları ve geliştirdiği uygulamaları gözler önüne seriyor.
Temsil ettikleri markalar ile 1 milyon araçlık bir parka sahip olduklarını ve yarattığı değer zinciri ile 15 bine yakın istihdam sağladıklarını söyleyen Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar, “Bu büyüklük aynı zamanda birçok sorumluluğu da beraberinde getiriyor. Araç sattığımız müşterilerimizden, bizim markamızı kullanan sürücülere, çalışanımızdan, yetkili satıcılarımıza, yaptığımız diğer kurumlara kadar etkilediğimiz birçok alan bulunuyor. Verdiğimiz her karar ile tüm bu etki alanlarımızda, geleceği şekillendiriyoruz” diye konuştu. Acar, 5 yıldır yayınlanan kurumsal sosyal sorumluluk raporuyla bu sorumluluk alanlarını iyileştirmek için yapılan çalışmaları kamuoyu ile paylaştıklarını söyledi.

KSS vizyonu artık kurum kültürü

Bundan 5 yıl önce ilk raporu yayınlarken amaçlarının öncelikle her açıdan sorumlu iş yapma kültürünü, sürdürülebilirlik ve toplumsal katkı bilincini bir kurum kültürü haline getirmek olduğunu söyleyen Aclan Acar, “Bu amacımıza sistemli çalışma, çalışanlarımızın öğrenme ve uygulama azmi başarıyla ulaştık. Artık kurumsal sorumlulukla ilgili vizyon ve politikalar şirketimizin süreç yönetiminin bir parçası haline geldi. Satın alma süreçlerinden başlayarak tüm değer zinciri içinde etik davranış biçimlerinin benimsenmesinden, insan haklarına ve çevre yönetimine kadar uzanan uygulamalar gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

Gittikçe yaygınlaşıyor

2013 yılında rapora İstanbul , Edirne, Kayseri, İzmir ve Antalya’dan 6 Yetkili Satıcı, Doğuş Otomotiv’in filo kiralama iştiraki Leaseplan ve Gebze’de bulunan Scania Servisi’nin de dahil olduğunu söyleyen Acar, “Biz artık 4 yıl boyunca elde ettiğimiz bu bilinci ve tecrübeyi, paydaşlarımız ile paylaşıyoruz. Birbirinden bağımsız bu kurumlar artık kurumsal sosyal sorumluluk sistemimize dahil oldu. Onlar da KSS yaklaşımımız ile ilgili tüm eğitimlerimize katılıyor, sürdürülebilirlik ve toplumsal katkı ile ilgili çalışmalar yapıyor ve belli sorumluluklar alıyor. Amacımız, bu bilinci tüm paydaşlarımıza ulaştırabilmek” dedi. Doğuş Otomotiv 2013 Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporu’nda, Doğuş Otomotiv ve Doğuş Oto’nun yanında, İstanbul Acarlar, İstanbul Tamaş, Kayseri ÖzSa, İzmir Vosmer, Edirne Mercan ve Antalya Başaran Yetkili Satıcıları ile Leaseplan ve Gebze Scania Yetkili Servisi’nin de sürdürülebilirlik ve toplumsal katkı çalışmalarına da yer verildi.

9 bin ağacın kesilmesi engellendi

Rapor kapsamında paylaşılan verilere göre, Doğuş Otomotiv genel merkezi ve rapora dahil olan 8 paydaşın A4 kâğıt tüketiminde, 545 bin kilogram kağıt ve karton geri dönüşüme gönderildi. Böylece 9 bin 265 adet ağacın kesilmesi engellendi. Değer zinciri kapsamında, atık yönetimi ve İntermodal nakliye geçiş ile, 5 bin 575 ton karbondioksitin, atmosfere salınması önlendi. Bu da 253 bin 400 adet ağacın bir yılda çevreye olumlu etkisine eş değer.
Ayrıca, tüm Doğuş Otomotiv otomobil markaları arasında, satılan araç başına salınan karbon emisyonlarında 2011 yılından bu yana, yüzde 7’lik bir iyileşme gerçekleşti. 2012 yılında araç başına ortalama karbon emisyonu 100 kilometrede 139 gram iken, 2013 yılında 133 gram oldu. Satılan araç başına su tüketimi miktarı bir önceki yıla göre, 0.59 metreküpten, 0.57’ metreküpe indirildi.

Pozitif ayırımcılık uygulanıyor

Raporda, kadın istihdamı konusunda yapılan iyileştirmeler de yer aldı. Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk’in ve Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı’nın eş başkan olduğu İş’te Eşitlik Platformu kapsamında çalışmalar yapan Doğuş Otomotiv’de, kadın çalışan oranı 2013 yılında yüzde 22 oldu. Türkiye ’deki otomotiv sektörü ortalamasının üzerinde bir kadın çalışan oranına sahip olan Doğuş Otomotiv, işe alımlarda da pozitif ayırımcılığı destekledi ve 2013 yılında yeni işe alımlarda kadın çalışan oranı, bir önceki yıl yüzde 10 iken, 2013 yılında yüzde 33 oldu.

8 bin öğrenciye trafik güvenliği dersi

Doğuş Otomotiv’in Trafikte saygı kültürünü toplumun her kesimine yayma amacıyla gerçekleştirdiği Trafik Hayattır Kurumsal Sosyal Sorumluluk Platformu’nun, Türkiye’de ilk kez gerçekleşen projesiyle, 7 üniversitede seçmeli ders olarak trafik güvenliği dersi verilmeye başlandı. Pirelli ve kamu işbirliği ile gerçekleştirilen ve Türkiye’de üniversitelerin eğitim programları kapsamında yer alan ilk tematik Kurumsal Sorumluluk uygulamasıolan bu eğitimler, 2013 yılında Kocaeli, Marmara, Bahçeşehir, İstanbul Ticaret, Çukurova, Işık ve Trakya Üniversiteleri’nde okutuldu, 8 bin öğrenci tarafından seçmeli ders olarak seçildi.