Egea'ya talep üretimi öne çekti

Egea'ya talep  üretimi öne çekti
Egea'ya talep  üretimi öne çekti
Başta İtalya olmak üzere Batı Avrupa'ya yoğun bir ilgiyle karşılaştıklarını söyleyen Tofaş CEO'su Cengiz Eroldu, "Şubattaki Avrupa lansmanını Aralık'ta İtalya'da yapacağız. Avrupa'ya ihracatı üç ay önceye alarak kasıma çektik" dedi.

İsmini Ege denizinden alan model 25 Avrupa pazarında satılacak. Tofaş, bu modelden yılsonuna kadar 4 bin adete yakın ihracat planlıyor. 2016’da 100 binini ihraç etmek üzere 150 bin adetlik üretim planladıklarını açıklayan Eroldu, “Bu yıl yurtdışında vermeyecektik. Aşırı talep olunce önce ‘2 bin adet veririz’ dedik. 3 bine çıkardılar sonra 4 bin oldu. Bu sene 10 bin adet üretmek istiyorduk ama şimdi 14 bine çıkarmaya çalışıyoruz.” diye konuştu. Dolayısıyla hatchback ve station wagon üretim tarihlerini de öne çektiklerini açıklayan üst yönetici, ihracat planlamalarına dair şu açıklamalarda bulundu:

“Mayıs ve Ağustos’u öne çekmeye çalışacağız. İngiltere ve Güney Afrika Cumhuriyeti için de sağdan direksiyonlu versiyonlar yapacağız. Sedan’ın Afrika pazarlarında çok büyük potansiyeli var. Hindistan’da Linea da çok satıyor. Segmentinde çok büyük potansiyeli var bu modelin. Egea’nın İtalya’daki başlangıç fiyatı 12 bin 500 Euro civarında."

 

Rusya önemli ama

 

Cengiz Eroldu, Rusya’nın Egea için tam uyumlu bir pazar olduğunu belirtti. Bu yüzden Rusya pazarına önem verdiklerini ve orta vadede ihracat planladıklarını aktaran üst yönetici, “Ancak Rusya ve Ukrayna pazarları zaten 2 yıldır karışıktı. O yüzden içinde bulunduğumuz krizi bizi etkilemez.” dedi.

 

İlave talebe yeni yatırım yaparız

 Tofaş’ın Bursa’daki fabrikasının yıllık kapasitesi 400 bin adet üretim. Tam kapasite üretim için martta 3 vardiyaya geçilecek. Bunun için de 2 bin yeni istihdam sağlanacak. Yeni gelenlerin tam kapasite çalışmasının zaman aldığını hatırlatan Eroldu, bu modelin Tofaş’ı çok farklı bir yere taşıyacağının altını çizerek “Talep olursa yatırımı gündeme alırız.” sözleriyle yeni yaırım sinyali verdi.

 

Behzat amirimin arabasından istiyorum

 İstanbul, İzmir, Antep, Kayseri ve Samsunda ayrı ayrı bayi lansmanı da yapılan Egea, 20 günden biraz fazla sürede 2 bin adet satıldı. 3 bin 500 kişi de sırada bekliyor. Arabanın satışında Behzat Ç. karakteriyle ünlenen Erdal Beşikçioğlu’nun oynadığı reklam filminin de etkisi olduğunu anlatan Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, şunları söyledi: “Reklam filmi çok tuttu. İnternette 2 günde 5 milyon izlendi. Bayilerimizden birine gelip ‘Amirimin arabasından almak istiyorum’ diyen çıktı.” 3 bin 350 özel kredi başvurusu olduğunu aktaran Eroldu , “Bunların ne kadarı satışa döner bilmiyoruz. Ancak bu ilgiyi gösteriyor.” dedi.

 

Müşteri bekletmemek için filo satışını durdurduk

 

Fiat İş Birimi Direktörü Altan Aytaç ise satışların beklentileri aştığını kaydetti. Kasım ayı beklentilerimizin üzerinde seyrettiğini vurgulayan Aytaç, “Hem otomobil hem de ticari satışı 10 binin üzerine çıkacak. Müşteri bekletmemek için önceliği bayilere veriyoruz. Şimdilik filo satışı yok.” dedi.

 

Türkiye dışında ‘Tipo’ adıyla satılacak

 

Egea, 10-11 Kasım’da Dubai’de tanıtıldı. Cengiz Eloldu, burada modelin Tipo adıyla çok ilgi gördüğünü anlattı. İsim konusunda bir sınırlama düşünmedikleirni dillendiren Eroldu, “Farklı isimlerle karşılaşabiliriz değişik pazarlarda. Egea’ya pazar özelleklerine uygun isimler verilebiliriz.” dedi. Yerlilik oranı motor hariç yüzde 70 olan model, Türkiye’de Egea adıyla aileye dönüşecek.

 

2017’de pazar liderliği hedefliyor

 

Tofaş’ın finansal tabloları hakkında da bilgi veren Cengiz Eroldu, öncelikle “Tofaş olarak kendi kabuğumuzun dışına çıkmayı hedefliyoruz. 26 aylık bir marotana girdik. 2017 de lider olma planımız var.” diye konuştu. 9 ayda 7 milyar lira ciroyu aştıklarını anlatan Eloldu, diğer rakamları da şu şekilde anlattı: “Vergi öncesi 468.5  milyon TL kar elde ettik. Türkiye’de üretim yüzde 16,5, ihracat 8,5 arttı. Tofaş’ta ise üretim 26, ihracat 20 arttı. Ülkedeki toplam üretimin yüzde 20’sini Tofaş gerçekleştiriyor. Pazar payımız yüzde 11,2.”

 Yeni yatırım sinyali

 Tofaş, Egea projesinde yer alan hatchback ve station wagon modellerin devreye girmesiyle birlikte Mart'ta üçüncü vardiyaya geçecek. Şirket 2017'de 400 bin adetlik üretim kapasitesini tamamen dolduracak. Şirket Bursa fabrikasına 2 bin kişiyi işe alacak. Cengiz Eroldu,  Egea'nın Tofaş’ı çok farklı bir yere taşıyacağını belirterek, "Talep olursa yatırımı gündeme alırız” sözleriyle yeni yatırım için sinyal verdi. Tofaş 2023'e kadar Aegea projesinde yer alan sedan, hatchback ve station wagon modellerden 1 milyon 280 bin adet üretecek. 1 milyon adedini ihraç edecek. 10 milyar euroluk ihracat 'al ya da öde' anlaşması sayesinde garantilendi.