Egzoz ölçümleri motosiklet istasyonlarında

Egzoz ölçümleri motosiklet istasyonlarında
Egzoz ölçümleri motosiklet istasyonlarında
Egzoz gazı emisyon ölçümleri TÜVTÜRK'ün 81 ildeki sabit ve gezici araç muayene istasyonlarının yanı sıra artık İstanbul Maslak, İzmir, Antalya ve Fethiye'de bulunan Motosiklet Muayene İstasyonları'nda da yaptırılabilecek

Ülkemizde otomobiller  için ilk 3 yıl sonunda ve devamında iki yılda bir, ticari araçlar ve diğer tüm araçlar içinse her yıl yaptırılması kanuni bir zorunluluk olan egzoz gazı emisyon ölçümü, araç muayenesi için de bir zorunluluk… Araç muayenesi sürecinde, egzoz gazı emisyon ölçümünün bulunmaması ‘Ağır Kusur” kapsamında değerlendiriliyor ve egzoz gazı emisyon ölçümü olmayan araçlar muayeneden kalıyor. İlgili kanunlara göre traktörler, motosikletler, 1979 model yılı ve öncesi dizel motorlu araçlar, hibrit, elektrikli ve hidrojen yakıtlı araçlar bu ölçümden muaf tutuluyor.

Araç sahipleri bugüne kadar bu ölçümü, 81 ilde bulunan 199 sabit TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonu’nda ve belirli noktalarda gezici araç muayene istasyonlarında yaptırabiliyordu. TÜVTÜRK’ün egzoz gazı emisyon ölçümü hizmeti verdiği noktalara, motosiklet muayene istasyonları da katıldı. TÜVTÜRK’ün İstanbul Maslak, İzmir , Antalya ve Fethiye’de bulunan ve sadece motosikletlere hizmet veren 4 muayene istasyonu, tüm araç cinslerine egzoz gazı emisyon ölçümü hizmeti de vermeye başladı.

TÜVTÜRK yetkilileri bu konuyla ilgili yaptıkları açıklamada, araç sahiplerini egzoz gazı emisyon ölçümünün uzman noktalarda yaptırılması konusunda uyarıda bulundu. Bu ölçümün, uzman olmayan kişiler tarafından ve teknik yeterliliği olmayan cihazlarla yapılmasının söz konusu olabileceğine dikkat çeken TÜVTÜRK yetkilileri, birçok araç sahibi için kolaylık olarak görülen bu uygulamaların ileride, para cezası, araç arızası gibi büyük sorunlara neden olabileceğine de dikkat çekti.

 

 

 


  ETİKETLER:

  Antalya

  ,

  İstanbul

  ,

  İzmir

  ,

  Fethiye

  ,

  Para

  ,

  hizmet

  ,

  maslak