En çok tercih edilen otobüs

En çok tercih edilen otobüs
En çok tercih edilen otobüs
Otokar 2014 yılında da Türkiye'nin en çok tercih edilen otobüs markası oldu ve bu başarısını 5'inci yıl aralıksız gerçekleştirdi. 2014 yılında Otokar toplam 4 bin 266 adet ticari araç üretimi gerçekleştirdi.

Otokar değerlerndirme oplantısında 2014 yılında da Türkiye ’nin en çok tercih edilen otobüs markası olduğunu açıkladı. Toplantıya Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, İç Pazar Satış Müdürü Murat Tokatlı ve Pazarlama Müdürü Tarkan Burak katıldı. 2014 yılında toplam 4 bin 266 adet ticari araç üretimi gerçekleştiren Otokar, 2 bin 451 otobüs ve 1,412 adet treyler satışı gerçekleştirdi. İlk 9 ayda 2.9 milyon dolarlık Ar-Ge yatırımı gerçekleştiren kuruluş, geçtiğimiz yıl Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca otomotivde En Başarılı Ar-Ge Merkezi Ödülü’ne layık görüldü.

2014 yılı sektör değerlendirmesi yapan Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, “2013 yılı belediye ve halk otobüsleri alanındaki yüksek talep, 2014’teki yerel seçimler sonrasında azaldı ve halk otobüsü pazarında nispeten durgun bir yıl geçirdik. Ayrıca, 2014 yılındaki 65 yaş üstü ücretsiz taşıma uygulamasının da bu segmentte durgunluk yarattığını söylemek mümkün. Bunlara karşılık turizm ve servis araçları pazarı bir önceki yılla yaklaşık aynı seviyelerde seyretti. Treyler ve kamyon pazarlarındaysa büyüme kaydedildi. Otokar olarak 2014 yılında da en çok tercih edilen otobüs markası olmayı başardık ve ardı ardına beşinci kez Türkiye’nin lider otobüs markası olduk” dedi.

2014’te satılan her 3 otobüsten 1’i Otokar

2014 yılında Otokar’ın başarılarını vurgulayan Akgül, “2014 yılında da en çok tercih edilen otobüs markası olarak toplamda 2 bin 451 adet otobüs satışı gerçekleştirdik. 15 bininci Sultan otobüsümüzü banttan indirdiğimiz 2014 yılında ürün gamımızı genişletmeyi de sürdürdük. Geçtiğimiz yıl 21 oturan ve 62 ayakta olmak üzere toplam 83 kişi taşıma kapasitesine sahip 10 metrelik Doruk LE’yi satışa sunarken personel ve servis taşımacılığıiçin özel olarak geliştirilen Tempo modelimizi de yeniledik. Engelsiz Sultan Maxi aracımızı da yine ilk kez geçen yıl olarak Busworld Türkiye’de müşterilerimizin beğenisine sunarken ayrıca Sultan S modelinde de 29 koltuğu standart hale getirdik.”

Belediye ve halk otobüsündeki daralmanın Otokar satışlarını da etkilediğini belirten Akgül şunları söyledi: “Geçtiğimiz yıllarda 900 adetlik İETT ihalesi kazanmıştık, bu yıl da Muğla, Denizli gibi illerde önemli adetlerde teslimatlarımız oldu. Ancak büyük ihalelerin azalması ve 65 yaş üstü yolcuların bedava taşınması uygulamasının da etkisi ile 2013 yılında belediye ve halk otobüslerinin toplam otobüs satışı içindeki payı yüzde 38 iken bu oran 2014’te yüzde 13 oldu. Ancak hizmetler konusundaki çalışmalarımız artarak devam etti. Bugün İETT’ye 4 garajda başarıyla hizmet vermeyi sürdürüyoruz, araçlarımızın servise verilme oranı, yani kesintisiz hizmete devam etme oranı yüzde 99’un üzerinde ve Kent otobüslerimiz şu ana kadar toplam 95 milyon km’yi geride bıraktılar. 2014 yılında satılan otobüslerimizin yüzde 87’lik kısmını ise turizm ve servis taşımacılığı otobüslerimiz oluşturdu. Özellikle müşterilerimizin konforu yüksek ve ekonomik araçlara yönelmesiyle orta boy otobüs satışlarında artış oldu.”