Eski Kral'ın otomobilleri açık artırmada

Eski Kral'ın otomobilleri açık artırmada
Eski Kral'ın otomobilleri açık artırmada
Geçen yıl tahtını oğlu Felipe'ye bırakan İspanya'nın eski kralı Juan Carlos'a, Dubai Emiri Maktum'un hediye ettiği iki adet Ferrari marka otomobil satışa çıktı

RADİKAL - İspanya’nın eski Kralı Juan Carlos’a hediye edilen iki adet Ferrari marka araç, açık artırmayla satılacak. Kral Carlos, 2011 yılında Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkan Yardımcısı, Başbakanı ve Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid el Maktum'un kendisine hediye ettiği, iki Ferrari’yi devlete bağışlamıştı. İspanya Hazine Bakanlığı, siyah renk Ferrari için 350 bin Euro ve sol tarafında küçük çizik olan gri renkli Ferrari içinse 345 bin Euro fiyat biçti. İlgililerin 30 Ekim’e kadar teklif verebileceği belirtilirken, açık artırmayı kazananlar 6 Kasım’da açıklanacak.

İspanya’nın demokrasiye geçişini sağlayarak bir dönemde Avrupa ’nın en popüler Kralı olan Juan Carlos, tahtını 14 Haziran 2014’te oğlu Felipe’ye bırakmıştı. İspanya’nın ekonomik kriz yaşadığı 2012’de, eski Kral’ın Botsvana’daki bir fil avında kalçasını kırması üzerine popülaritesi kaybolmuştu. 47 yaşındaki yeni Kral 6. Felipe, daha sade bir yaşam biçimi tercih ederek ve yolsuzluk skandallarına karşı tavır alarak monarşinin kaybolan itibarını yeniden kazanmayı başardı. Hediyelere ilişkin yeni kurallar getiren 6. Felipe, Kraliyet Ailesi üyelerine pahalı hediye almalarını yasakladı. (Cihan)