Fiat 124 Spider geri dönüyor!

Fiat 124 Spider geri dönüyor!
Fiat 124 Spider geri dönüyor!
Yeni Fiat 124 Spider,Los Angeles Otomobil Fuarı'nda tanıtıldı.Fiat'ın 50 yıl önce tanıttığı ve kısa sürede efsane haline gelen 124 Spider modeli, yeniden hayat buluyor.

Arkadan itişli yeni Fiat 124 Spider, ilk etapta 1.4 litre 140 HP benzinli motor ve 6 ileri manuel şanzımanla kombine edilmiş olarak pazara sunulacak. Fiat 124 Spider’da sürüş keyfi, teknoloji ve güvenlik, ikonik İtalyan tasarımıyla bir araya geliyor. Etkileyici sürüş dinamikleri, mükemmel güç-ağırlık oranı, MultiAir Turbo gücü, hafif malzeme kullanımı, kusursuz tekniği ve kullanımı çok kolay olacak biçimde tasarlanan kumaş tavanıyla ön plana çıkan Fiat 124 Spider, 2016 yazından itibaren tüm EMEA Bölgesi’nde (Avrupa-Ortadoğu-Afrika) satışa sunulacak.

Özellikle ABD pazarında yaklaşık 50 yıl önce tanıttığı 124 Spider ile bir efsane haline gelen Fiat markası, 21. yüzyıl için geliştirdiği ve ilk nesil modelden ipuçları taşıyan yeni roadster modelini 2015 Los Angeles Otomobil Fuarı’nda tanıttı. İtalya-Torino’daki Fiat Tasarım Merkezi’nde (Centro Stile) tasarlanan yeni Fiat 124 Spider, otomotiv tarihinin tartışmasız bir efsanesinin modern uyarlaması olarak fuarda ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. 2016 yazından itibaren tüm EMEA Bölgesi’nde (Avrupa-Ortadoğu-Afrika) satışa sunulacak olan yeni Fiat 124 Spider, sürüş keyfi, teknoloji ve güvenliği, ikonik İtalyan roadster tasarımıyla bir araya getiriyor.

 

Köklerden gelen güçlü tasarım

Fiat’ın gelmiş geçmiş en güzel otomobillerinden biri olarak kabul edilen 1966 model Spider’dan esinlenerek şekillendirilen yeni Fiat 124 Spider, ilk bakışta bal peteği tasarımlı altıgen üst ızgarası, ızgara kalıbını çevreleyen güçlü çizgileri ve yatay konumla arka farları gibi özellikleriyle ilk nesil Spider modelini andıran tasarım unsurlarıyla dikkat çekiyor. LED teknolojili ön ve arka aydınlatma gruplarının tasarımları ise aracın güçlü profiline ve genel atik görünümüne katkıda bulunuyor. Yeni Fiat 124 Spider,  çift çıkışlı egzoz sistemi, siyah renkli takla barları, gövde renginde ön cam çerçevesi, marşpiyeller ve kapı kollarıyla ayrıca fark yaratan bir tasarım yapısına sahip.  Standart olarak sunulan 16 inç alaşım jantlar ve LED üçüncü stop lambaları ise genel dış tasarıma etki eden diğer ayrıntılar arasında yer alıyor.

Arkadan itişli ve MultiAir Turbo motorlu 124 Spider

Arkadan itişli bir altyapıya sahip yeni Fiat 124 Spider’ın kaslı kaputunun altında ise Fiat’ın bir çok modelinde başarıyla görev yapan 1.4 litrelik MultiAir teknolojili turbo motor yer alıyor. 140 HP güç ve 240 Nm tork üreten bu motor 6 ileri vitesli yüksek dayanıklı bir manuel şanzımanla kombine ediliyor. Kompakt tasarımlı bu şanzıman, alüminyum pres döküm yuvası ve özel materyaller sayesinde ayrıca hafifletilmiş bir yapıya da sahip.. Fiat 124 Spider’ın hassas sürüş dinamiklerine katkıda bulunmak amacıyla debriyaj pedalının kullanımı en ideal düzeye çıkarılmış, bunun sonucunda da sürücülerin, G-kuvvetlerinin artışını kontrol etmeleri ve seri vites değişimlerinde bulunmaları mümkün kılındı.