Fiat "Egea" bereketiyle geliyor

Fiat "Egea" bereketiyle geliyor
Fiat "Egea" bereketiyle geliyor
Yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırımla hayata geçecek Fiat Egea serisi 2016'da Tofaş'a 2 bin kişilik ek istihdam sağlayacak. 2016 ikinci çeyrekte Tofaş fabrikası 3 vardıya çalışmaya başlayacak.
Haber: MEHMET ALİ KANTARCI - mali.kantarci@radikal.com.tr / Arşivi

Tofaş’ın  Bursa’da üretimine başladığı C sınıfı  sedan kompakt araç Egea yollara çıkmaya hazırlanıyor.  2015 kasımda de sedan versiyonu dünyada ilk kez Türkiye ’de satılmaya başlanacak  Fiat Egea’nın 2016’da devreye girecek  StationWagon ve Hatchback modelleri şirketin üretim ve istihdamını daha da artıracak.

 

 Tofaş CEO’su  Cengiz Eroldu Alaçatı’da yapılan Fiat Egea test sürüşlerinde önemli açıklamalarda bulundu. Fiat Egea’nın sadece Tofaş’ın değil Türkiye’nin projesi olduğunu kaydeden Eroldu şunları kaydetti:

“. Ortaklarımız Fiat Chrysler Automobiles (FCA) da Koç Holding de, Fiat Egea’daki çalışmalarımızdan dolayı bizim mühendislik ekibimize çok büyük övgülerde bulundu. Fiat dünyası içinde de Tofaş’ın Ar-Ge’si ciddi biçimde konumunu ve yeteneklerini ispatlamış oldu. Şu anda aracın satışı öncesinde elde ettiğimiz en önemli kazanım bu oldu. Tabii bu projenin Türkiye açısından önemi birçok açıdan olacak. Bir kere Türkiye’nin ihracatına katkı sağlayacak. Bunun dışında yurtiçi pazardaki yerli-ithal dengesini bir miktar daha yerli lehine çevirecektir.”

 ÜÇÜNCÜ VARDİYA GELİYOR

 Halen 6 bin 500 çalışanları olduğunu kaydeden Eroldu ,”2016’nın ikinci çeyreğinde üçüncü vardiyaya geçeceğiz. Bu da bizim için 2016 yılında kademeli olarak toplam 2 bin kişi ek istihdam anlamına geliyor” dedi. Fiat dünyasında 5 yıl garanti verilecek tek modelin “Egea” olacağını belirten Eroldu şöyle devam etti:

“ Diğer modellerde garanti 3 yıl. Fiat’ın yurtdışında da benzer bir uygulaması yok. Bu ilk olacak. Beş yıl garanti vermemiz de bizim araca olan güvenimizi gösteriyor. Maliyet ve sunduğu fayda anlamında son yıllarda yapılan en iyi sedan projesi olduğunu söyleyebilirim. Egea’yı Cenevre’de aile olarak sergileyeceğiz. Hatchback ve station wagon modellerimiz de olacak. Fiat Doblò ABD projesi de dahil olmak üzere Tofaş’ın üç yıllık yatırım planı tutarı 1.5 milyar dolardır. Komple ürün gamımızı yenilediğimiz bir döneme giriyoruz. İstediğimiz, beklediğimiz gibi giderse her şey, Egea ailesi devreye girdiğinde, diğer mevcut ürünlerimizle birlikte,  Bursa fabrikamızın 400 bin kapasitesini doldururuz. “

 LINEA’YA DEVAM

 Fiat Linea üretiminin  devam edeceğini belirten Eroldu “ Fiat Linea’nın yine kendine özgü bir sınıfı olacaktır. Pazarın bu kesimini düşündüğümüz zaman orada Linea hâlâ güncelliğini koruyor. Ödenen paranın karşılığı olarak Linea hâlâ çok geçerli bir model olacak. Ama Egea’dan kendiliğinden zaten ayrışacak”dedi.

 

 

 

 


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Türkiye

  ,

  Alaçatı

  ,

  Yatırım

  ,

  Aile

  ,

  Garanti

  ,

  CEO

  ,

  Ar-Ge

  ,

  zaman

  ,

  2015