Geri vitessiz 'Tersedes' üretildi

Geri vitessiz 'Tersedes' üretildi
Geri vitessiz 'Tersedes' üretildi
Karadenizli torna ustası, atölyesinde su pompası motoru kullanarak 50 kilometre hıza ulaşabilen, geri vitesi olmayan 3 vitesli araç üretti. Araca "Tersedes" adını verdi.

RADİKAL-Karadenizli torna ustası 26 yaşındaki Hasan Sungur, su pompası motoru kullanarak 50 kilometre hıza ulaşabilen 3 vitesli "Tersedes" adını verdiği aracı üretti. Akçakoca ilçesinde yaşayan Sungur,  yaptığı açıklamada, aracı proje çizmeden, düşünerek ve deneme yanılma yöntemiyle imal ettiğini, parçaların çoğunluğunun el yapımı olduğunu söyledi.

"Aracı tamamen hobi amaçlı ürettim" diyen Sungur, "'Arabamız olmadığından, araba da alamadığımızdan böyle bir şey yapalım' dedik. Motoru su pompası motorudur, kaportayı sacdan yaptık. Tamamen el emeği. Trafikte en fazla 50 kilometre hız yapabiliyor. Bu arabanın 5,5 beygir motoru, 3 ileri vitesi var. Bizde R (geri vites) yok" diye konuştu.

Aracı kendi atölyesinde 4 ayda tamamladığını belirten Sungur, her türlü arazi şartlarında ve asfaltta sorunsuz ilerlediğini kaydetti.
"Tersedes"in patentini alma konusunu hiç düşünmediğini dile getiren Sungur, "Aracın patentini almayı düşünmedim. İlk yapan biziz nasılsa, başkası yaparsa zorumuza gitmez, aksine hoşumuza gider" ifadesini kullandı.

DÜZCE/AA


  ETİKETLER:

  Proje

  ,

  Araba

  ,

  Hobi

  ,

  deneme