Günümüzün göz önünde olmayan 13 araba markası

Günümüzün göz önünde olmayan 13 araba markası
Günümüzün göz önünde olmayan 13 araba markası
Bilindik markaları gidip galerilerden satın alabiliyoruz, peki ya gönlümüzü ülkemizde ve hatta tüm dünyada bile bulunmayan bir markaya kaptırırsak? Olur mu öyle şey demeyin, bu listedeki markalar hem az tanınıyor hem de çoğu ülkede bu araçları bulmak mümkün değil. İşte size göz önünde olmayan 13 araba markası!

Günümüzde birkaç haftada zengin olan insanlar bile araba üretmeye karar veriyor. Bu arabaların bazıları tam donanımlıyken, bazıları gelip geçici oluyor. Bu haberde listeleyeceğimiz arabalar son birkaç yılın az tanınan arabaları. Bu arabaların bazıları trafiğe çıkabilirken bazıları ise yarış arabası. Bir de diğer grup var ki o arabalar sadece garaja konulup izlenecek arabalar. Bakalım bu arabaları siz biliyor musunuz?


1)Artega


GT’yi üreten bu alman şirketi ilk önce satışa sunuldu ve daha sonra Meksikalı bir bira baronisine satıldı. Bu arabanın tasarımcısı aynı zamanda BMW Z8 ve Aston Martini Vantage’ın da tasarımcısı. Tam olarak planlanmamış olsa da, Artega’nın 4 silindirli bir eşinin gelecekte Amerika’da piyasaya sürüleceği söylentiler arasında.

2)Ascari


Ascari güçlü araba markaları arasında son çıkanlardan. İtalyan Alberto Ascari üst üste iki kere Formula 1 de birincilik alan ilk isim. Alberto Ascari içinde A10 ve KZ1 modelleri olan beş araba ürettikten sonra İngiliz şirket Ascari adını kullanmaya başladı. Değiştirilmiş BMW M5 V8 motoruyla ve 320 km’ye kadar ulaşabilen hızıyla, özel süper güçlü arabalar arasında iyi bir yere sahip. McLarenSLR’den daha hafif, mükemmel bir görünümü var ve gövdesi karbon lifinden yapılmış.

3)Breckland

Eğer siz de SaturnSky’ın iyi görünen bir araba olduğunu düşünüyorsanız ama onu Saturn olduğu için alamıyorsanız, fazla düşünmeyin. İngilizler yeni bir alternatifle karşımıza çıkıyorlar. Saturn’ün altyapısına ve GM 6.oL V-8’e bağlı kalarak eski sıkıcı Saturn’ün yerine daha iyisini getirdiler. Yeni Saturn 0’dan 97 kilometreye beş saniyeden az bir sürede ulaşabiliyor ve içi isteğe göre uyarlanabiliyor. Buradaki tek sorun Saturn’ün size 227.370 liradan daha pahalıya mal olacak olması.

4)Caparo

İngilizlerin ürettiği Caparo T1 çok özel bir araç. Ağırlığı sadece 2205 kilogram olan bu araç aynı zamanda McLaren F1’i tasarlayan kişi tarafından tasarlandı. 3.6 orta mortlu V8 480 beygir gücünü sahip ve bu araba güç ve ağırlık arasındaki oranın en yüksek olduğu araba. İstatistikler ise inanılmaz. Bu araba 0 kilometreden 97 kilometreye 2.5 saniyede ulaşabiliyor. Zonda’nın akıl almaz gövdesi görünüş olarak Toyota Camry’e benziyor. Yüksek hız için bastırma kuvveti ise sadece 2.5g. Bu araba hakkındaki her şey size bu arabanın ne kadar tehlikeli olduğunu gösteriyor.

5) Caterham

Paranız Caparo T1’e yetmiyor mu? O zaman Caterham R500 tam size göre. Bu aslında monte edilmemiş bir araba ve Lotus 7’e bağlı kalınarak yapılmış. Amerika’da satışı yapılan bu güçlü aracı dilerseniz motorsuz veya vitessiz alabilirsiniz. R500 499 kg ve 0’dan 97 kilometreye 2.88 saniyeden daha kısa bir sürede ulaşabiliyor. Caparo’ya benziyor değil mi?


6) Covini

İtalyan otomobil üreticilerinin karbon fiberi ve cam elyafını temel alarak tasarladığı küçük spor arabalar 434hp Audi V8’e sahip. Yeni tasarım, çekiş gücünü arttırıp aynı zamanda da frenleme sisteminde oluşabilecek tekerle ilgili sıkıntıları en aza indirmeye yönelik planlanmış. Biz böyle bir arabanın dış görünüşü sebebiyle satılabileceğini düşünmüyoruz ama eğer yine de fiyatı belli olamayan bu arabayı almak isterseniz cebiniz biraz yanabilir. Aracın fiyatı yaklaşık olarak 908.000 Lira!

7) Devon

Devon Motorworks temeli Los Angeles’a dayanan bir şirket ve süper güçlü araba GTX’in Amerika’nın yeni gözdesi olmasını umuyor. Köklü bir tasarım olan bu araç karbon lifinden yapılma. Arabanın en iyi özelliğine gelirsek, kapıları yukarı kalkıp aynı zamanda ileri gidebiliyor. Araba arkadan mükemmel bir görünüme sahipken önden bakıldığında çirkin bir burunla karşılaşıyoruz aynı zamanda da size yandan bir yılanı anımsatabiliyor. Sadece 35 tane üretilen bu arabanın fiyatına gelirsek de yaklaşık olarak 1.200.000 Tl’yi gözden çıkarmanız gerekebilir.

8) Donkervoot

Amsterdam’ın biraz dışında üretilen bu araç Audi’nin 1.8 litrelik motoruna sahip. Ancak Dankervoot’u trafikte görebileceğinizi hiç sanmıyoruz.

9)Elfin

50 yıldır Avusturalya’nın en büyük spor araba üreticisi olan Elfin, 29 yıldır şampiyonalarda ve Grand Prix başlıklarında adından söz ettiriyor. Chevy V8 tarafından güçlendirilen bu araçlar çok daha hızlı ve parlak. Streamliner adlı aracı üreten Elfin, küçük kanatlı kapıları ve cam elyafından yapılan gövdesiyle bu tasarımını Formula stilinde geliştirdi.

10) FM Auto

Dışı el yapımı alüminyum içi ise dikişli İtalyan derisi olan FM Auto 650hp üretebiliyor. Ayrıca alıcılar V10 ya da V12 motorlarından birini tercih edebiliyor. Hatta dışını alüminyum ya da karbon lifle hazırlatmak da yine müşterilerin kararına kalıyor. En iyisine gelirsek de eğer alıcılar isterse Faralli&Mazzanti villasında kalıp arabanın yapım aşamasına da tanık olabiliyorlar.

11)Farbio

Adı size bir aşk romanını hatırlatabilir ama o bir araba. İngiliz otomobil üreticileri bu yıl GTS spor arabaları üretecek ve söylentiler bu arabanın bir Amerikan versiyonunun da çıkacağı yönünde. Alt düzen alüminyumdan yapılmayken gövdesi karbon lifinden oluşan Farbio’nun ağırlığı ise yaklaşık 1050 kilogram. 4.8 saniyede 0 kilometreden 97 kilometreye çıkabilen Farbio eğer güçlendirici kompresör kullanırsanız daha az sürede bu kilometreye ulaşabilir. Yapımında Porsche ve McLaren F1’e benzer olarak deri kullanılmış.


12)Fisker


Kaliforniyalı bir otomotiv şirketine ait olan Fisker size hem elektrikle hem de benzinle çalışan güneş enerjili bir sistem sunuyor.4 kapılı, yere yakın ve şık olan bu araç is 200.000 TL. General Motors’dan 2.0 litrelik motoruyla 260hp üretebilen Fisker motorunu kullanmadan 80 km’yi en fazla 152 km/s hızla gidebiliyor.

13)Gumpert


Gumpert trafiğe çıkma hakkı olan Alman yapımı bir araç. Birçok parçasını Audi’den alan ve bir yarış aracında olan motorun yarısına sahip olan bu tasarım gerçekten çok hızlı(3 saniyede 0-60). Uzay gemisini andıran görüntüsüyle Amerika’da yarım milyon Gumpert otomobil severlerle buluşmak için hazır.

Kaynak: http://www.chrisoncars.com