Honda yeni Civic'le vites yükseltecek

Honda yeni Civic'le vites yükseltecek
Honda yeni Civic'le vites yükseltecek
Honda Türkiye, 2016'da üretimine başlayacağı yeni Civic için 400 yeni işçi alıp ikinci vardıyaya geçecek. Gelecek yıl markanın hedefi 10 bini ihracat olmak üzere 35 bin adet üretime ulaşmak.
Haber: MEHMET ALİ KANTARCI - mali.kantarci@radikal.com.tr / Arşivi

Honda Türkiye Gebze’deki Civic sedan üretimine 2016’da başlıyor.  Yeni kasa Civic sedan için yaklaşık 120 milyon TL’lik yeni yatırım gerçekleştirecek  Honda Türkiye  2016’da yaklaşık 400 çalışan daha alarak  1200 kişilik istihdama ulaşacak. İkinci vardıyaya  çıkıp 24 bin iç pazar 10 bin adet de dış pazar için  yeni Civic üretmeyi planlayan Honda Türkiye aracın yerlilik oranının yaklaşık yüzde 60’larda  olmasını planlıyor.

 

4 motorlu Civic

  Honda Türkiye Genel Müdürü Hideto Yamasaki, yeni Civic Sedan’ın Kuzey Amerika’dakine benzeyen bir tasarıma sahip olacağını söyledi. Markanın Avrupa için yeni bir düzenleme yaptığını ifade eden Yamasaki, “Hatchback modelin merkezi İngiltere olacak. Sedan model 6 ülkede üretilecek. Fakat 4 farklı motor seçeneğiyle (1.6 litre LPG, 1.8 litre benzinli, 1.5 litre turbo benzinli ve 1.6 litre dizel) sadece Türkiye’de üretim olacak. Dizel sadece burada üretilecek” dedi. 

 

Yeni Civic Sedan’ın 2016’nın ikinci yarısında üretmeye başlayacaklarını vurgulayan Yamasaki, şöyle devam etti: “Yıllık üretimin 10 bin adedini ihraç edip 24 bin adedini iç pazarda satacağız. Maliyetleri düşürdükçe ihracatı artırmayı planlıyoruz. Şu anda üretimin 3 bin adedi ihraç edilirken, iç pazara 12 bin araç veriyoruz.”

   1.6 lt dizel versiyonun iç pazardaki şansının yüksek olduğunu vurgulayan Yamasaki 2016’da yeni  Civic sedanın payının daha da yükseleceğini vurguladı. Dizel otomatik CR-V’ye olan ilgiden memnun olduklarını belirten Yamasaki 2015 sonunda  binek ve hafif ticari araç satışlarının 900 binleri geçmesini öngördüklerini sözlerine ekledi.

 Hükümet kurulsaydı 1 milyonu bulurduk

 Honda Türkiye Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Sümer ise, ilk hedeflerinin 50 bin adetlik kapasiteyi doldurmak olduğunu söyledi. Tek vardiyada ancak 25 bin adetlik kapasiteye ulaşabildiklerini anlatan Sümer, “Şu anki duruma göre, 2016’da en az 400 kişi istihdam edeceğiz. Böylece 800 kişilik çalışan sayımız da 1200’lere gelecek” dedi. Şu anda 43 bayiyle hizmet verdiklerini belirten Sümer, 3-4 yıl içinde kademeli olarak bu sayıyı önce 50 sonra 55 adede çıkaracaklarını kaydetti.

 Seçimlerden çıkacak sonucun pazarı doğrudan etkileyeceğini ifade eden İsmail Sümer, şunları söyledi: “Eğer hükümet kurulursa, otomobil pazarı yüzde 15 artışla 665 bine ulaşır. Pazar da 900 bin bandında kapanır. Eğer hükümet, haziranda kurulsaydı, toplam pazar 1 milyonu bulabilirdi.”