Honda'nın zaferi

Honda'nın zaferi
Honda'nın zaferi
Honda, FIM Yol Yarışı Dünya Şampiyonası'nda 700'üncü yarış zaferine ulaştı

Honda MotoGP sürücüsü Marc Marquez (Repsol Honda Ekibi RC213V), ABD ’nin Indiana eyaletinde Indianapolis Pisti’nde düzenlenen 2015 FIM Yol Yarışı Dünya Şampiyonası’nın 10’uncu yarışında MotoGP kategorisinde birinci geldi. Bu zafer ile birlikte Avustralyalı sürücü Tom Phillis’in 1961 yılında Honda RC143 motosikletiyle 125 cc motor kategorisinde dünya birincisi olmasından bu yana elde edilen toplam yarış galibiyeti sayısı 700’e ulaştı.


Indianapolis Pisti’nde düzenlenen sezonun 10’uncu yarışı başlamadan önce Honda’nın 698 adet yarış zaferi bulunuyordu. MotoGP’den önce koşulan Moto3 kategorisindeki yarış hafif yağmurlu ortamda başladı ve sürücülerin çoğu yağmur lastiği taktı. 18 yaşındaki Belçikalı sürücü Livio Loi (RW Racing GP Honda NSF250RW) risk alarak slik lastikle yarışmayı göze aldı. Yağmur lastiklerini tercih edenlerin lastikleri kaçınılmaz olarak aşırı derecede aşınınca slik lastiklerin sağladığı düşük tur zamanlarıyla ilk Grand Prix zaferine ulaşmanın yanı sıra ve Honda’yı da 700‘üncü Grand Prix zaferine yaklaştırdı.

Belirsiz hava koşulları, bundan sonra yarışılan MotoGP kategorisinde de devam etti ve yarışın son evrelerinde yine hafif yağmur yağdı. Marc Marquez (Repsol Honda Team RC213V) tüm yarış boyunca yarış liderini yakından takip etti ve 26’ncı turda, damalı bayrağa üç tur kala öne geçerek birinci oldu. Böylece ardı ardına ikinci (ve bu sezondaki üçüncü) birinciliğini elde eden Marquez, Honda’ya da 700‘üncü GP zaferini armağan etti.

Honda’nın kurucusu Soichiro Honda 1954’te o dönemin başlıca yarışı olan Man Adası TT yarışına girmeye karar verdiğinde amacının “dünyanın en iyisi olma hayalini gerçekleştirmek” olduğunu açıklamıştı. Beş yıl süren yarış aracı geliştirme sürecinden sonra Honda, Man Adası TT yarışına giren ilk Japon motosiklet üreticisi oldu. Ertesi yıl 1960’ta Honda, FIM Yol Yarışı Dünya Şampiyonası’nda 125 ve 250 cc motor kategorilerinde yarıştı. 1961’de Tom Phillis, sezonun açılış yarışı olan İspanya Grand Prix’ini kazanarak Honda’yı 700 Grand Prix ödülüne götürecek ilk adımı attı.  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Dünya

  ,

  Honda

  ,

  İspanya

  ,

  Armağan

  ,

  Tur

  ,

  Hava

  ,

  Yağmur

  ,

  2015