Hyundai Assan ihracatta rekora gidiyor

Hyundai Assan ihracatta rekora gidiyor
Hyundai Assan ihracatta rekora gidiyor
Geçtiğimiz yıl yapılan 1.7 milyar TL tutarındaki ek yatırımla yıllık üretim kapasitesi 200 bin adedin üstüne çıkan Hyundai Assan İzmit Fabrikası, kapasite artışının daha ilk yılında üretim ve ihracatta rekor kırıyor.

İlk üç çeyrek itibariyle şu ana kadarki en yüksek üretim rakamına ulaşan fabrika, ihracatta da geçen yılın üstüne çıkarak yıl sonunda kıracağı tüm zamanların rekoruna bir adım daha yaklaşmış oldu.

Son günlerde yükselen talep karşısında üretimini artıran Hyundai Assan, binek otomobil ihracatında yaşanan genel daralmaya rağmen ihracatını bir önceki döneme göre yüzde 8,7 oranında artırarak Türk otomotiv sanayinin yükselen yıldızı oldu.

Fabrikada üretilen toplam 161 bin 910 adet i10 ve i20 modelinin 143 bin 683 adetlik bölümü ağırlığı AB ülkeleri olmak üzere 40’tan fazla ülkeye ihraç edildi. İhracatın 74 bin 565 adedi adedi i20’ye, 69 bin 118 adedi i10’a ait. İhraç edilen ülkeler arasında toplam ihracatın 3’te 1’inden fazlasını 52 bin 167 adetle İngiltere alıyor. İngiltere’yi 50 bin 808 adetle Almanya ve 33 bin 987 adet ile İtalya takip ediyor. Bu üç ülkeye adet bazında en çok ihraç edilen yerli üretim modeliyse i10 olarak dikkat çekiyor.

Türkiye’de en çok binek otomobil üretimi gerçekleştiren ikinci fabrika konumundaki Hyundai Assan, gerçekleştirdiği ihracat rakamlarıyla da yurt dışına en çok binek araç gönderen ikinci fabrika olarak öne çıkıyor.

Bu rakamlarla ilk 9 ayda şu ana kadarki en yüksek ihracat rakamına ulaşan Hyundai Assan, Ekim ayında yapılacak 19 bin 250 adetlik ihracat rakamıyla aylık bazda gerçekleştirilen en yüksek ihracat rakamına da ulaşıp yepyeni bir rekoru kırmış olacak.

Konuyla ilgili Hyundai Assan Genel Müdürü Önder Göker; “Hyundai Assan olarak her zamankinden daha güçlüyüz ve Türk otomotiv endüstrisinin gerçek anlamda yükselen yıldızı konumundayız. Avrupa’dan i10 ve özellikle i20 modelimize gelen yoğun talep sayesinde bu yıl planladığımız üretim rakamı olan 200 bin adedin oldukça üstüne çıkacağız. Yıl sonunda en az 195 bin adet aracımızı da öncelikle Avrupa pazarları olmak üzere 40’tan fazla ülkeye ihraç etmiş olacağız. Hyundai Assan, yarattığı istihdamı, yüksek katma değere sahip üretimi ve ihracat geliri ile Türkiye ekonomisine büyük bir katkı sağlıyor. Önümüzdeki dönemler için planladığımız çalışmalar sonucunda daha da büyümeyi ve Türkiye’ye destek sağlamaya yıllarca devam etmek istiyoruz” diyerek Hyundai Assan’ın gücünü vurguladı.