Hyundai'den Türkiye'ye yeni yatırım

Hyundai'den Türkiye'ye yeni yatırım
Hyundai'den Türkiye'ye yeni yatırım
Hyundai Assan, yeni model için İzmit'teki fabrikasının yanındaki araziye ikinci bir tesis inşa etmeyi planlıyor. Ali Kibar alüminyum konusunda da yeni yatırıma gireceklerini söyledi.

Hyundai Assan, 1.4 milyar lirayla yıllık üretim kapasitesi 220 bin adede çıkan Hyundai Assan'ın İzmit tesisine yeni yatırım için çalışmalara başladıklarının müjdesini verdi. Şirket i10 ve i20'nin yanı sıra C sınıfında yeni bir modelin üretimine başlamak için kolları sıvadı. Hyundai Assan, yeni model için İzmit'teki fabrikasının yanındaki araziye ikinci bir tesis inşa etmeyi planlıyor. Şirket yeni ürün projesi 500 milyon doların üzerinde yatırıma imza atacak.

Cenevre Otomobil Fuarı'nda konuşan Hyundai Assan'ın Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, C platformunda yepyeni bir otomobil üretmek istediklerini ve Güney Kore merkezle yeni yatırımı görüştüklerini açıkladı. Kibar, "Mevcut fabrikanın dışında yeni bir tesis olacak. Değerlendirmelerimizi yapıyoruz. İzmit, Hyundai'nin global tesisleri arasında 3'üncü en iyi kaliteli üretim yapan tesis olarak seçildi. Global üretim platformları arasında tepeye çıkmayı arzu ediyoruz" dedi.

C platformundaki yeni yatırım için Ankara 'yla görüştüklerini ifade eden Ali Kibar, Güney Kore'yle yapılan Serbest Ticaret Anlaşması'nın (STA) yetersiz kaldığını, iki ülke arasında uygulanan verginin haksız rekabet yarattığını söyledi. Kibar, "İki ülke arasında imzalanan STA, hizmetler grubunda vergileri sıfırladı. Biz hala yüzde 7 oranında gümrük vergisi  ödüyoruz. KDV'yle birlikte bu oran yüzde 11'e çıkıyor. Otomotivde böyle bir kar marjı zaten yok. Vergiler 7 yılın sonunda sıfırlanacak. Daha 5 yıllık bir süreç var. Ankara'ya yeni yatırım yapmak istediğimiz ancak uygulanan bu verginin haksız rekabet yarattığını ilettik. Güney Kore'yle ticarette verginin 0'a inmesini talep ettik. Eğer kolaylık sağlanırsa, yeni yatırım için düğmeye basacağız."

 

800 milyon dolarlık alüminyum hamlesi

 

Kibar, otomotiv yatırımlarını yanı sıra alüminyumda büyümeye devam edeceklerini söyledi. Avrupa'nın 5'inci büyük şirketi haline gelen Assan Alüminyum'la sıfırdan yeni yatırım yapacaklarını belirten Kibar, "Assan Alüminyum'da yıllık kapasiteye 6 binden başladık, bugün 260 bin tona ulaştık. Yeni yatırım için çalışmalara başladık. Ankara ile görüşüyoruz" dedi. Kibar, yatırımla ilgili şu bilgileri verdi: " Türkiye 'de olmayan bir iki faaliyet sahasında önemli bir yatırım için kısa bir zaman önce ilgili bakanla konuştuk. Bu yatırımı alüminyum sektöründe düşünüyoruz. Türkiye'de olmayan, savunma sanayine hassas sanayilere, makine ana sanayinin ihtiyacına, gemicilik, denizaltı, otomotiv gövde sacı ve ham maddesi üretebilecek şekildeki önemli bir yatırım planlıyoruz. Bu yatırımın miktarı 650 milyon doların üzerinde olacak. 'Bize ne verirsiniz?' diye konuşuyoruz. Yabancı yatırımcıya her şeyi veriyorlar. Bizim yerimiz de lokasyonumuz da aşağı yukarı belli. Bu yatırım, ithal ettiğimiz ürünlerin tamamen ikamesini hedefliyor. Bu yatırımı yaptığımız zaman başlangıçta 650 milyon dolar, daha sonra 150 milyon dolarla iki fazda yatırım tutarı 800 milyon doları bulacak. Yatırım için yerimiz de hazır, Karasu'da yapacağız. Bu yatırımla ilgili istişarelerimiz var. Müzakerelerimiz devam ediyor. Seçim sonrası başlarız yatırıma."