IBM'den güneş enerjili otomobiller

IBM'den güneş enerjili otomobiller
IBM'den güneş enerjili otomobiller
IBM, Bilişim Teknolojisi kullanarak güneş enerjisi ile çalışan otomobillerin daha verimli hale gelmesini hedefliyor

 Michigan Üniversitesi öğrencilerinden oluşan ekip, yarış parkuru boyunca otomobilleri için gereken güneş enerjisi miktarının belirlenmesinin yanı sıra bulut ve rüzgar modelleri gibi koşullarla ilgili gerçek zamanlı öngörüler elde etmek üzere IBM Araştırma biriminin bilişsel bilişim (Cognitive Computing) uzmanlığından yararlanacak. Otomobil yalnızca güneş enerjisiyle çalıştığından daha doğru tahminler, Michigan Üniversitesi öğrencilerinin daha verimli bir sürüş için neyin gerekli olduğuna karar vermelerine ve kazanma şansını artırmalarına yardımcı olmayı hedefliyor.

 IBM araştırmacıları, sensör ağlarından ve yerel hava istasyonlarından alınan verileri, hava kameraları ve uydu gözlemlerinden alınan bulut hareketi fiziği ve birçok hava durumu modelini bir araya getirmek için bilgisayar ile öğrenme yeteneğini kullanıyor.

Öte yandan en güncel tahmin teknikleri, güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerjilerin kullanılabilirliğini etkileyen değişkenlerin daha az kapsamlı bir görünümünü sunan, ayrı ayrı hava modellerine dayanıyor.

 IBM, bu teknolojiyi ABD Enerji Bakanlığı'nın SunShot Girişimi tarafından desteklenen bir program aracılığıyla geliştirdi. Bu girişimin amacı, ülkenin enerji şebekesiyle giderek daha çokbütünleşen güneş enerjisi kaynaklarını optimize etmek üzere kullanılabilen güneş enerjisi tahminlerinin doğruluğunu artırmak olarak açıklandı. Son teknolojiye dayalı bilgisayar ile öğrenme yeteneğini ve diğer bilişsel bilişim teknolojilerini kullanan IBM bilim insanları, geleneksel yaklaşımlar kullanılarak oluşturulanlara göre yüzde 30'a kadar daha doğru güneş ve rüzgar tahminlerini dakikalar ya da günler öncesinden üretebiliyor.

Michigan Üniversitesi Güneş Enerjili Otomobil Ekibinin Baş Stratejisti Leda Daehler bu konuyla ilgili şunları söyledi: “Hedefimiz dünyanın güneş enerjisiyle çalışan en iyi aracını tasarlamak ve yarışa sokmak. Güneş radyasyonunun tahmini, güneş enerjili otomobil yarışı için bir stratejinin belirlenmesinde büyük bir rol oynuyor. IBM'in öngörü teknolojisi, ekibimizin yaklaşımımızı gerçek zamanlı olarak uyarlamasına ve optimize etmesine yardımcı olacak; yarış süresince bunun gerçek bir avantaj sağlamasını bekliyoruz."

 Güneşin takibi..

Michigan Üniversitesi Güneş Enerjili Otomobil Ekibi, ulusal ve uluslararası alanda birçok şampiyonluğu olan, dünyanın en başarılı yarış ekiplerinden biri... Bu yıl ekip, otomobilleri Aurum ile World Solar Challenge'ta dört gün yarışırken, IBM'in güneş tahmini teknolojisinin yarış stratejisiyle ilgili daha başarılı kararlar almalarına yardımcı olacağından emin. Ekip IBM'in tahmin teknolojisinin sağladığı iki tür öngörüden yararlanacak.

 IBM’in tekniklerinden biri sayesinde öğrencilerin yarış rotasıyla ilgili daha doğru tahminleri iki veya üç gün öncesinden edinmesini sağlanacak. Teknoloji, hava durumunu sürekli olarak izleyecek ve farklı yerlerde ve zamanlarda ne kadar güneş enerjisinin kullanılabileceğini tahmin etmek için verileri analiz edecek. Çok sayıda hava durumu ve güneş enerjisi tahmin modelini bir araya getirerek üstün bir model üretmek üzere bilgisayar ile öğrenme yeteneği aracılığıyla bu verileri harmanlayacak.Sistem, yarış süresince toplanan verilerin yanı sıra çok büyük hacimli geçmiş verilerden de yararlanacak.

 İkinci tahmin tekniği ise gerçek zamanlıya yakın durumlara uygulanabilecek. World Solar Challenge'ta Michigan Üniversitesi Güneş Enerjili Otomobil Ekibi, Aurum'un birkaç dakika ila bir saat ilerisinde giden iki keşif aracının tepesine bir hava kamerası yerleştirecek. IBM tarafından geliştirilen sistem, bulutların şeffaflığını ve konumunu belirleyecek, ekip de maksimum güneş enerjisini almak için otomobillerinin alması gereken hıza karar verebilecek. Simülasyonlar bu tekniğin ekibe günde 15 dakika kazandırabileceğini gösteriyor.

 Michigan Üniversitesi Güneş Enerjili Otomobil Ekibiyle yapılan işbirliği, IBM mühendislerine güneş enerjisi tahmin teknolojisini geliştirmeye devam etmeleri ve tahmin doğruluğunu geliştirmeye yardımcı olabilecek yeni teknikleri öğrenmeleri için benzersiz bir ortam sağlıyor. Bu gelişmeler, operasyonlarında hava durumu etkisine maruz kalabilecek her sektör için ve alternatif enerjinin geleceği için de çok büyük önem taşıyor.

IBM Araştırma, Bilim ve Teknoloji Birimi Başkan Yardımcısı Dario Gil bu konuyla ilgili şunları söyledi: “Bilişsel bilişimin, World Solar Challenge'ta yarışan Michigan Üniversitesi'nin bu olağanüstü grubunun yeteneklerini nasıl artırabileceğini öğrenmek bizi heyecanlandırıyor. Fiziksel dünya algımızı bilgisayar biliminin en önemli iki alanı olan veri analitiği ve bilgisayar ile öğrenme yeteneği ile bir araya getirmek için fiziksel analitiği kullanıyoruz; bu da sektörlerde bir dönüşüm yaratabilecek yeni inovasyonlara yol açacak."